خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸

الخميس ١٤ رجب ١٤٤٠

Thursday, March 21, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قرآن و معارف - سایر حوزه های قرآنی زمان :   ۱۳۹۷/۳/۲۱ - ۱۰:۱۴ شناسه خبر : ۷۱۰۱۷۸

مسافرت کردن در ماه رمضان برای فرار از روزه چه حکمی دارد؟
خبرگزاری شبستان: نظر مراجع عظام تقلید در رابطه با سوال های دارای فراوانی درباره مسافرت در ماه رمضان و احکام مختلف آن را بدانید.

خبرگزاری شبستان: همزمان با ایام ماه مبارک رمضان یکی از سوالات و مسایلی که شاید بسیاری از مردم به دلایل مختلف از جمله شرایط کاری و شغل افراد، با آن مواجه می شوند موضوع مسافرت کردن در ماه مبارک رمضان است.
د رهمین راستا گروه قرآن و معارف این خبرگزاری برخی از سوال های دارای فراوانی در این زمینه را که از مراجع عظام تقلید پرسیده شده ، همراه با پاسخ آنها منتشر می کند.

سوال: آیا می شود در ماه رمضان، برای فرار از روزه مسافرت کرد؟
پاسخ: همه مراجع (به جز آیات عظام سیستانی و مکارم): مسافرت کردن در ماه رمضان – هرچند به عنوان فرار از روزه باشد – اشکال ندارد؛ ولی این امر تا قبل از روز بیست و سوم مکروه است.
آیات عظام سیستانی و مکارم: مسافرت کردن در ماه رمضان - هرچند به عنوان فرار از روزه باشد- اشکال ندارد؛ ولی مکروه است.

 

سوال: کسی که پیش از ظهر تصمیم به مسافرت دارد، تکلیف روزه او چه می شود؟
پاسخ: همه مراجع (به جز تبریزی و سیستانی): اگر پیش از ظهر مسافرت کند، روزه اش باطل است؛ ولی قبل از آن که به حد ترخص برسد، نمی تواند روزه را بخورد.

 

سوال: کسی که در ماه رمضان صبح مسافرت می کند، می تواند در منزل خود صبحانه بخورد یا باید از حد ترخص بگذرد؟
پاسخ: (همه مراجع) : روزه داری که پیش از ظهر مسافرت می کند، تا به حد ترخص نرسیده نمی تواند روزه را بخورد و اگر پیش از آن روزه را باطل کند، باید روزه را قضا کند و کفاره هم بدهد.

 

سوال: اگر روزه دار بعد از ظهر مسافرت کند روزه اش چگونه است؟
پاسخ: (همه مراجع) : اگر روزه دار بعد از ظهر از وطن یا جایی که نمازش کامل است مسافرت کند، روزه اش صحیح است.


سوال: اگر مسافر قبل از ظهر به وطن برسد روزه او چه حکمی دارد؟
پاسخ: (همه مراجع): اگر مسافر پیش از ظهر به وطنش یا به جایی برسد مه می خواهد ده روز در آن جا بماند، چنانچه کاری که روزه را باطل می کند انجام نداده باید نیت روزه کند و آن روز را روزه بگیرد.

منبع: برگرفته از کتاب پرسش ها و پاسخ های دانشجویی / مطابق با نظر ده تن از مراجع عظام تقلید

پایان پیام/49

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

حجت الاسلام والمسلمین خاموشی عنوان کرد:

ولایت امام علی(ع) مسیر درست زندگی مسلمانان در هر عصر و زمان است

رئیس سازمان اوقاف با بیان اینکه پیروان واقعی امام علی(ع) در هر عصر و‌ زمانی عاقبت بخیر خواهند بود، گفت: کسی که خود را در آغوش امام علی(ع) بیندازد کار خود را درست کرده و اگر این اتفاق بیافتد امثال حججی ها امروز با این درجه از ایمان پدید می‌آیند.

اخبار برگزیده شبستان