خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷

الأحد ١٣ جمادى الأولى ١٤٤٠

Sunday, January 20, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : جهان اسلام - خاورمیانه زمان :   ۱۳۹۷/۳/۲۰ - ۰۹:۱۸ شناسه خبر : ۷۱۰۰۷۵

بشار اسد: هیچ جنگ خوبی وجود ندارد
خبرگزاری شبستان: بشار اسد در مصاحبه با روزنامه« دیلی میل ان ساندی» تاکید کرد: هیچ جنگ خوبی وجود ندارد، اما غرب از آن حمایت کرد و ما وجب به وجب کشور خود را آزاد خواهیم کرد و تنها تصمیمی که در مورد تحولات سوریه اتخاذ می شود، یک تصمیم سوری محض است.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از سانا، «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه در مصاحبه با خبرنگار روزنامه انگلیسی«دیلی میل ان ساندی» در پاسخ به این پرسش که «در روز 31 مارس2018 اجمالا مبالغ تقدیمی از طرف دولت انگلیس به سازمان کلاه سفیدها یا گروه موسوم به «دفاع مدنی سوریه» به حدود 38.4 میلیون جنیه استرلینی رسید وروسیه در همان زمان بریتانیا را به ارائه کمک به هدف ساختگی بودن حمله که در شهر دوما صورت گرفت متهم کرد. آیا رئیس جمهور این امر را صحیح می داند؟» گفت: البته بدون شک بریتانیا وفرانسه وایالات متحده عین یک سیاست دنبال می کنند، اما صراحتا ما بر این باور هستیم که بریتانیا وفرانسه مطیع  آمریکا هستند. بریتانیا حمایت علنی وآشکار در تمام مناطق سوریه به سازمان کلاه سفیدها را که شاخه ای از سازمان القاعده وگروهگ تروریستی النصره شمرده می شود، ارائه داد. حمایت مالی گزافی از آن ها کرده اند. ما سازمان کلاه سفید را ابزاری در دست بریتانیا می دانیم، به همین دلیل به طور حتم این سه کشور این حمله را ساخته اند وبریتانیا در این حمله را شریک می دانیم.

بشار اسد در پاسخ به این پرسش که «نخست وزیر بریتانیا ترزا می گفته است که بدون شک دولت سوریه مسوول حملات شیمیایی است که در روز 7 آبریل صورت گرفت است وبه منتقدان خود گفته است که  مشارکت بریتانیا درست وقانونی بود وقانون بین المللی آن را با هدف کاهش رنج انسانی جایز می داند. سوال این است که آیا دولت مسئولیت منع ارتکاب جنایات جنگی به عهده نمی گیرد؟  ومشارکت بریتانیا در حملات هوایی برضد سوریه  طبق قانون بین المللی چگونه موجه باشد؟»، گفت: طبق این مفهوم  زمانی که بریتانیا وآمریکا به عراق به طور نا مشروع در سال 2003 حمله برده ومیلیون ها نفر به قتل رساندند ومسبب ویرانی عظیم در این کشور و بیوه شدن ومعلولان مردم شدند، هر دولتی حق دارد بر طبق منطق  ترزا می به بریتانیا یا ایالات متحده حمله کند،اگر آن دولت این امر را موجه وقانونی بداند وقانون بین المللی آن را جایز به شمارد.

رئیس جمهوری سوریه ادامه داد: آن ها دروغ گفتند.. پس از تمام ادعاهای که به مردم شان ارائه کردند، یعنی به افکار عمومی بریتانیا و اما دلایل کارشان را نگفتند. چراکه پس از آزادسازی غوطه جای که به زعم آن ها حمله صورت گرفت!! از آن منطقه روزنامه نگاران خارجی بازدید به عمل آوردند وبعضی آن ها مخالف دولت سوریه بودند واز مردم درباره حمله شیمیایی جویا شدند. مردم جواب دادند: ما شاهد وقوع هیچ گونه حمله شیمیایی نشدیم.  به همین دلیل آن را دروغ بزرگ بوده است. وپس از آزادسازی آن منطقه اطلاعات واصله تاکید کرد که آن حمله صورت نگرفته است. به همین دلیل معتقدم که دولت بریتانیا  اولا باید وقوع این حمله را ثابت کند وبعد آن ها به کشف مسبب این حمله را بپردازند. اصل مسأله این است که آن ها به دنبال فروپاشی دولت سوریه بودند.

بشار اسد در پاسخ به این پرسش که «آیا همکاری اطلاعاتی بین دولت بریتانیا یا سازمان های اطلاعاتی آن و سوریه وجود دارد یا نه؟» گفت: نخیر، تعدادی از سازمان های اطلاعاتی کشورهای اروپایی سعی کردند با ما ارتباط برقرار کنند، اما ما این ارتباطات را متوقف کردیم؛ زیرا آنها جدی نیستند. آنها می خواستند با هم تبادل اطلاعات کنیم با آنکه دولتهایشان با دولت ما مخالف هستند. ما آماده برقراری این گونه همکاری هستیم وقتی که آنها نگرش سیاسی خود تغییر کنند. پس الآن همکاری بین سوریه و هیچ سازمان اطلاعاتی اروپایی وجود ندارد.

رئیس جمهوری سوریه در پاسخ به این پرسش که «آیا تلاش های بریتانیایی برای باز کردن خطوط تماس حتی از طریق واسطه وجود ندارند؟» گفت: اگر تلاش ها وجود داشته باشد، ما درباره آنها صحبت نمی کنیم. وجود تلاش های یا عدم وجود آن چیزی مهمی نیست.

وی دربار این پرسش که« نظر شما درمورد مواضع ترامپ و ترزا می در خصوص مسایل خاورمیانه به ویژه سوریه چیست؟ و تفاوت بین مداخله آنها و مداخله پوتین چیست؟، گفت: تفاوت بزرگ است. روسیه به دعوت دولت دمشق در سوریه حضور داشت. همچنین ایران. اما حضور آمریکایی و بریتانیایی در سوریه قانونی نیست، بلکه تهاجم علیه سوریه به شمار می رود.

اسد در پاسخ به این پرسش که «به نظر شما ترامپ و تیریزا مای با سوریه چگونه برخورد کردند؟» گفت: مساله مربوط به « دونالد ترامپ» و «ترزا می» نیست، بلکه به رژیم های غربی و سیاستمداران است. آنها نظر مختلف را قبول نمی کنند. سوریه کشور مستقلی است و برای مصلحت خود کار می کند. آنها این واقعیت را قبول نمی کند.

رئیس جمهوری سوریه رئیس جمهور سوریه در پاسخ به این پرسش که «با وجود حمایت بسیاری از سوری ها دهها هزار نفر از مردم کشته شده اند و یا زندانی شده اند»، گفت: البته شما درباره جنگ صحبت می کنید. هیچ جنگ خوبی وجود ندارد. هیچ جنگ آرامی وجود ندارد. این دلیل آن است که جنگ یک پدیده بد است. زمانی که ما درباره جنگ صحبت می کنیم، نتیجه طبیعی آن مرگ است و خون در همه جا وجود دارد. مسئله این جنگ نبود. مسئله این بود که چه طرفی از این جنگ حمایت کرد. غرب، غرب از ابتدا از این جنگ حمایت کرد و آنگاه انفجار در همه جا دیده شد و آنها همه را کشتند. سرها را بریدند. آنها از القاعده حمایت کردند. غرب از القاعده حمایت کرد. البته کشتار وجود داشته است. غرب این جنگ را آغاز کرد.

بشار اسد در ادامه در پاسخ به این پرسش که«غرب مسئوول است اما برخی می گویند که رئیس جمهوری سوریه باید مسئوولیت را هم برعهده بگیرد»، گفت: هر فرد سوری باید مسئوولیت را به خاطر آنچه که در سوریه روی داد برعهده بگیرد. این موضوع دیگری است. این موضوعی سوری است. ما درباره این موضوع با غرب صحبت نکرده ایم. این برعهده غرب نیست که به ما بگوید که چه فردی در سوریه مسئوول است. این برعهده غرب نیست که به ما بگوید که رئیس جمهور، دولت یا ارتش مسئوول است. این موضوعی سوری است. ما درباره آن تصمیم گیری می کنیم. غرب در جایگاهی نیست که به ما این موضوع را بگوید. این ربطی به آن ندارد اما در یک کشور مستقل دخالت می کند و بدون توجه به روایت هایش و دروغ هایش مسئوول کشتارها در کشور ما است.

بشار اسد حضور آمریکا وبریتانیا در سوریه راغیر قانونی ونامشروع دانستند وگفت: این حضور را جزو تهاجم تلقی می شود، چراکه حاکمیت یک کشور نقض می کند. وافزودند: ما طرف اصلی هستیم که با (داعش) می جنگید وسرزمین های کشور خود را وجب به وجب آزاد خواهیم کرد واین امر را وظیفه ملی می دانیم. وتنها تصمیمی که درمورد تحولات سوریه یا تحولاتی که در آینده اتفاق خواهد افتاد، یک تصمیم سوری محض است وهیچ کس نباید در مورد آن تردید داشته باشد.

پایان پیام/44
کلید ‫واژه‌ها:
|
|
|

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

نتایج همه پرسی «آبزرور» درباره «برگزیت»

بریتانیایی ها ماندن در اتحادیه اروپا را ترجیح می دهند

،نظرسنجی اخیر انجام شده از سوی «آبزرور» نشان می دهد که اگر همه پرسی دوم درباره برگزیت در بریتانیا انجام شود ،اکثر رای دهندگان باقی ماندن در اتحادیه اروپا را انتخاب می کنند.

اخبار برگزیده شبستان