خبرگزاری شبستان

جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸

الجمعة ١٥ رجب ١٤٤٠

Friday, March 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - سیاست خارجی زمان :   ۱۳۹۷/۳/۲۰ - ۰۸:۱۷ شناسه خبر : ۷۱۰۰۵۷

ادامه واکنش ها به دلواپسی در کف خیابان
خبرگزاری شبستان: تعداد معدودی از دلواپسان که به علی اکبر صالحی توهین کرده بودند با واکنش های زیادی از سوی مقامات مختلف کشور مواجه شدند.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان، جمعه ۱۸ خرداد در حالی که مردم روزه دار در صف های طولانی برای احقاق حقوق فلسطینیان مظلوم به خیابان آمدند تا به وحدت میان مسلمانان کمک کنند اما عده ای دور از این نگاه ها تنها با تکیه بر دلواپسی های سیاسی حاشیه ای در این راهپیمایی ایجاد کردند که پس از گذشت ۴۸ ساعت هنوز واکنش ها به این حاشیه ادامه دارد.

 

بنابراین گزارش، عده ای انگشت شمار در زمان حضور علی اکبر صالحی در میان مردم حاضر در راهپیمایی روز قدس، علیه او شعار دادند.

 

این تعداد اندک شعارهای تندی از جمله «وطن فروش» و «مرگ بر منافق» علیه رئیس سازمان انرژی اتمی سر دادند.

 

در این میان یکی از این افراد خطاب به صالحی گفت «والله بالله دروغگویی» که این سخن با واکنش صالحی مواجه شد.

 

رئیس سازمان انرژی اتمی در واکنشی صریح به فردی که او را «دروغگو» خطاب کرده بود، گفت «ادب داشته باش».

 

اما در واکنش به این دلواپسی ها تعدادی از مسئولین کشور اظهاراتی را بیان کردند که در زیر می آید:

 

مجید فراهانی، عضو شورای شهر تهران: «گزارشگر CNN تصاویر حمله به رئیس سازمان انرژی اتمی را بارها با تیتراژ بالا گرفتن اختلافات داخلی در ایران با لبخند مخابره کرد. احسنت بر دلواپسانی که اینگونه پیام انسجام، وحدت، اخلاق و امید را آنهم در روز قدس و ماه رمضان به جهانیان مخابره کردند.»

 

حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی رییس جمهور: آگاهی از دستاوردهای غیرنظامی سازمان انرژی اتمی در دوران 1392-1400 کسانی را شرمنده خواهد کرد که ناآگاهانه علیه رئیس آن شعار دادند و کسان دیگری رارسوا خواهد کرد که آگاهانه این طراحی را انجام دادند.

 

حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در انگلیس: توهین به آقای دکتر صالحی از سوی چند ناآگاه که از منافع ملی کشور خود هم آگاه نیستند، یک حادثه بسیار تلخ بود. دکتر صالحی را با هر معیاری بسنجیم یک قهرمان ملی است که در تمامی مقاطع کلیدی معاصر کشور نقش بسیار مهمی ایفا کرده است. چنین اقداماتی باید از سوی همگان بدون هیچ‌گونه ملاحظه‌ای محکوم شود.

 

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور: « متاسفانه در حین راهپیمایی روز جهانی قدس که همه باید علیه رژیم جنایتکار صهیونیستی و حامیان آمریکایی و منطقه ای اش فریاد بکشند؛ برخی افراد به جناب آقای دکتر صالحی بی احترامی کردند. ولایت پذیری، عشق به کشور و مردم، همچنین تلاش های صادقانه و ارزنده ایشان در پیشبرد فناوری هسته‌ای کشور، بویژه در سالهای اخیر، انکار ناپذیر است.بی تردید حتی اگر عده ای چشم در برابر حقیقت ببندند؛ آیندگان تلاش های این همکار خدوم و صبور دولت برای ایران را خواهند ستود و اجرشان نزد خداوند متعال و قدرشناسی شان توسط ملت شریف ایران محفوظ خواهد بود.امیدوارم آنان که نظرات متفاوتی دارند، باور کنند که منطق، بهتر و کارسازتر از توهین است.»

 

محمد تقی حسینی سفیر کشورمان در مکزیک:« اندر عجبم که چرا هر مناسبت مهم در این کشور که می تواند مایه وحدت و همدلی مردم ما در داخل و عظمت آن در چشم جهانیان شود با انجام اقداماتی از سوی چند نفر جاهل و یا مزدور به یک حادثه تلخ تبدیل میشود.روز قدس از مناسبت‌هایی است که اگر درست برگزار شود ظرفیت عظیمی در وحدت داخلی و اقتدار بینالمللی ایران دارد. امسال در راهپیمایی روز قدس در تهران گروهی جاهل یا اجیرشده با محاصره کردن علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بدترین توهین‌ها را نثار این دانشمند بزرگ و پر افتخار و سیاستمدار نجیب و اخلاق‌گرا کردند.

البته این اولین بار نیست که چنین اتفاقی رخ می دهد. این گروه سال‌های قبل هم چنین رفتارهای زشتی را با شخصیت‌های مختلف داشتند و متاسفانه چون هیچ کسی از آنها توضیحی نخواسته است این رویه شوم را ادامه دادند و عمق بخشیده‌اند. از آفات سیاست در ایران همین بی قاعده بودن و بی حساب و کتاب و جاهلانه رفتار کردن برخی گروه‌ها و چسباندن این نوع اقدامات به ارزش‌های والای این انقلاب است. من اسم این نوع اقدامات مخرب را زائده‌های مسموم سیاست گذاشته‌ام که تاوانش را همه جامعه ما پرداخت می‌کند .

صالحی این دانشمند پر افتخار با آن سابقه علمی می‌توانست اکنون در همان دانشگاه MIT که با درخششی خیره کننده دکترای خود را از آن گرفت یا در هاروارد یا پرینستون یا هر دانشگاه اسم و رسم دار دیگری مشغول تدریس و تحقیق باشد. نیم نگاهی هم به ایران داشته باشد و ما هم او را مانند بسیاری ایرانیان نخبه دیگر که در این مراکز هستند، به‌عنوان یک سرمایه علمی مورد ستایش قرار دهیم و نهایت افتخارمان این باشد که چند دقیقه‌ای توانسته‌ایم با ایشان گفت‌وگویی کنیم. اما او از همان روزی که از MIT فارغ التحصیل شد خود را وقف پیشرفت کشورش کرد. او بارها تا مرز شهادت پیش رفته است. لطف خداوند بود که او را برای ملت ما حفظ کرده است. صالحی در تمام این سال‌ها لحظه‌ای از عمر پربار خود را هدر نداده است. یا دانشجو تربیت کرد. یا نهادسازی کرد یا پروژه تحقیقاتی اجرا کرد. یا تدبیر کرد و سیاست ورزید. شاید کسانی که او را اینگونه محاصره کرده و مورد بدترین توهین‌ها قرار دادند در مورد سهم عظیمی که او در پیشرفت برنامه هسته ای ایران داشته است، چیزی شنیده باشند. شاید هم نشنیده باشند. اما چه کسی می تواند نقش این مرد بزرگ در پیشرفت علمی ایران را انکار کند؟! صالحی هر کجا که منصب سیاسی داشت، نماد یک سیاستمدار اخلاقمند و مهربان و خالی از هر گونه عقده ای بوده است. او به راستی یک الگوی کم نظیر در سپهر سیاست و جامعه علمی ایران است. خداوند او را به سلامت دارد. از صالحی بسیار می توان آموخت.»

 

به گزارش شبستان، علی‌اکبر صالحی زاده ۴ فروردین ۱۳۲۸، از سال ۱۳۹۲ معاون رئیس‌جمهور و رئیس کنونی سازمان انرژی اتمی ایران است. صالحی پیشتر از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۸۹ نیز همین سمت را برعهده داشت. صالحی از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ وزیر امور خارجه ایران بود. او از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۳ نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بود و بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹، معاونت دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی را بر عهده داشت.

صالحی که زاده کربلا در عراق است. تحصیلات خود را در دانشگاه آمریکایی بیروت (AUB) و مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) در رشته‌های فیزیک هسته‌ای و مهندسی هسته‌ای انجام داده و استاد مهندسی انرژی دانشگاه صنعتی شریف است و دو دوره رئیس این دانشگاه بوده‌. صالحی همچنین ریاست دانشگاه بین‌المللی امام خمینی قزوین را بر عهده داشته‌است.

 

استاد نمونه سال ۱۳۷۳، دانشگاه صنعتی شریف تهران، نشان خدمت دولت جمهوری اسلامی ایران، ۱۳۹۲،قهرمان قهرمانان صنعت ایران در بخش دولتی در دهمین جشنواره ملی قهرمانان صنعت ایران، نشان شجاعت دولت جمهوری اسلامی ایران، بهمن ماه ۱۳۹۴ از جمله افتخارات علی اکبر صالحی است و به خاطر نقش او در مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ مجله نیچر او را در لیست ۱۰ فرد برتر سال ۲۰۱۵ قرار داد.

پایان پیام/281

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

دبیر جبهه پیشرفت، رفاه و عدالت مطرح کرد:

ضرورت تدوین سند راهبردی ساماندهی اقتصادی در سال ۹۸

محمدی نوری گفت: صاحبان تجربه و ظرفیت های خوب اقتصادی به کمک دولت بیایند تا دولتمردان از مشاوره های اقتصادی برخوردار شوند و یک سند راهبردی ساماندهی اقتصادی در سال ۹۸ در زمینه اقتصاد تدوین شود تا سال جدید شاهد تحولات بهتر در این حوزه باشیم.

اخبار برگزیده شبستان