خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۸

الأربعاء ٢٠ رجب ١٤٤٠

Wednesday, March 27, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قرآن و معارف - حوزه های علمیه زمان :   ۱۳۹۷/۳/۱۹ - ۱۶:۴۹ شناسه خبر : ۷۱۰۰۱۸
استاد حوزه علمیه:
عدم رعایت حق برادران دینی عامل مشکلات جامعه امروز ما است
خبرگزاری شبستان:استاد حوزه علمیه گفت: بسیاری از گرفتاری های جامعه ما ناشی از رعایت نکردن اصول اسلام همچون رعایت عهد اخوت و برادری است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام والمسلمین سید محمدباقر علوی تهرانی استاد حوزه علمیه به مناسبت ماه مبارک رمضان در مسجد امیر به سخنرانی پرداخته و گفت: بالاترین جلوه عملی ایمان این است که مردم در کنار هم و یاور یکدیگر باشند.

وی افزود: وقتی اعضای جامعه با هم برادر باشند نسبت به یکدیگر مسوولیت دارند بنابراین مومن واقعی نمی‌تواند نسبت به جامعه خود بی‌مسوولیت یا سبب درد و رنج آنها شود.

حجت الاسلام والمسلمین علوی تهرانی با بیان اینکه خدا به چیزی بالاتر از اداء حق پرستیده نشده است، عنوان کرد: عبادت نماز یک تکلیف فردی است که وقتی به جماعت خوانده می‌شود فضیلت آن چند برابر می‌شود این نشان می‌دهد که اسلام به آداب اجتماعی بسیار اهمیت می‌دهد ما از اسلام اجتماعی بسیار دور هستیم.

استاد حوزه علمیه ادامه داد: در اسلام اجتماعی اداء امانت از بالاترین عبادات است، وقتی شما با برادر مسلمان خود درست صحبت یا رفتار می‌کنید در واقع نوعی اداء امانت می‌کنید؛ اداء امانت فقط در اموال نیست.

وی با استناد به روایتی از امام صادق(ع)؛ اظهار داشت: برآورده کردن یک حاجت برادر مسلمان از 200 حج که در آن صدهزار درهم خرج کرده باشید با ارزش‌تر است؛ اگر برادر مومن حاجت نزد شما آورد و از عهده آن برنیامدید اما قلبا دوست داشتید که مشکل او را حل کنید به همین اهتمام قلبی که دارید خداوند شما را وارد بهشت می‌کند.

حجت الاسلام والمسلمین علوی تهرانی افزود: هر کاری که برای حل مشکل برادر گرفتار خود می‌کنید به میزان 70 حج عمره ثواب دارد، در قرآن فقط حجاب، ربا و نماز نیامده است بلک اصل اخوت هم آمده است بسیاری از گرفتاری های جامعه ما ناشی از رعایت نکردن اصول اسلام همچون رعایت عهد اخوت و برادری است.

استاد حوزه علمیه ادامه داد: برادران ایمانی بر یکدیگر 30 حق دارند که باید ادا کنند یا حلالیت بگیرند اگر حق یکدیگر را اداء نکنند روز قیامت برادر مسلمان را می‌آورند او از شما شکایت می‌کند که از اعمال حسنه شما بر می‌دارند به او اضافه می‌کنند یا از اعمال سیئه او به شما می‌دهند.

وی افزود: از حق مومن بر مومن این است که قلبا و عملی بر او اظهار محبت داشته باشد؛ همچنین در اموال خود با برادران ایمانی مواسات داشته باشد؛ امام موسی کاظم فرمودند مواسات در اموال یعنی یک درهم برای خود و یک درهم برای برادر ایمانی نگه دارد.

حجت الاسلام والمسلمین علوی تهرانی گفت: امیرمومنان امام علی(ع) فرمودند شیعه مرا به اهتمام او برنماز و مواسات در اموال با برادارن دینی خود بشناسید

پایان پیام/487

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

عضو مجلس خبرگان رهبری:

انسان آگاه، یاد بهارآفرین را جایگزین غفلت بهاری نمی کند

آیت الله بطحایی گفت: در بهار، بهارآفرین را فراموش نکنیم وگرنه دچار سرگشتگی و درماندگی می شویم چون اگرچه بهار طبیعت تکرار می شود اما بهار عمر انسان تکرار نمی شود. همچنان که قرآن از زبان زیانکاران می گوید: «رب ارجعون لعلی اعمل صالحا»

اخبار برگزیده شبستان