خبرگزاری شبستان

شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷

السبت ١٠ جمادى الثانية ١٤٤٠

Saturday, February 16, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قرآن و معارف - حوزه های علمیه زمان :   ۱۳۹۷/۳/۱۸ - ۰۹:۳۴ شناسه خبر : ۷۰۹۸۴۳
آیت الله حسینی بوشهری:
براساس آیات الهی گناه به روح و روان انسان آسیب وارد می‌کند
خبرگزاری شبستان:امام جمعه قم با بیان اینکه گناه به روح و روان انسان آسیب وارد می‌کند، گفت: مشکلات نتیجه اعمال انسان است بر اساس آیات الهی انسان باید مراقب اعمال و رفتار خود باشد زیرا بازتاب اعمال به خود انسان بر می‌گردد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان، آیت الله حسینی بوشهری امام جمعه قم، شب گذشته در مراسم احیای لیالی قدر که در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار شد، گفت: خداوند متعال شرایط و فرصت‌هایی برای انسان‌ها قرار داده تا بتوانند از آنها حداکثر استفاده را ببرند.

وی افزود: موضوع سخن امشب من تحت عنوان بازتاب عمل انسان و هشدارهای تربیتی قرآن است، ما انسان‌ها عملی انجام می‌دهیم که آن عمل دارای عکس العمل است و آثار و بازتابی دارد.

آیت الله حسینی بوشهری ادامه داد: مثلا اگر کسی قرص آرامبخش بخورد بازتاب آن رفع خستگی، نشاط و شادابی روحی و روانی اوست اما اگر به جای قرص آرامبخش قرص سیانور بخورد عکس العمل آن عبارت است از بهم خوردن مزاج، حالت تهوع و ممکن است حتی خوردن این قرص به مرگ او بیانجامد.

امام جمعه قم با بیان اینکه دو نکته در رابطه با عکس العمل و بازتاب وجود دارد ابراز کرد: نخست اینکه عکس العمل ارتباط مستقیمی با خود عمل دارد. شدت عمل این اثر را می‌گذارد که بازتاب آن هم شدید باشد به عنوان نمونه وقتی شما توپی را به زمین می‌زنید این زمین زدن توپ دو حالت است گاهی آرام توپ را به زمین می‌زنید برخاستن این توپ با ارتفاع کم و محدود از زمین تحقق پیدا می‌کند این ارتفاع کم و محدود عکس العمل توپ زدن شما به زمین در حالتی است که با شدت توپ را زمین نزده‌اید اما اگر یک توپ را با شدت به زمین بزنید ارتفاع توپ هنگام برخاستن از زمین بیشتر است و این نشان دهنده آن است که عکس العمل، متناسب با عملی است که انجام می‌گیرد. اگر عمل شدید بود عکس العمل آن هم شدید است و اگر عمل خفیف بود عکس العمل آن هم خفیف است.

وی درباره عکس العمل اعمال گفت: در ذهن ما این است که دنیا دار عمل و سرای عمل و آخرت سرای پاداش و کیفر است اما قانون کیفر و پاداش منحصر به آخرت نیست در همین دنیا نیز بر اساس آیات و روایات و تجربه ما و بر اساس آنچه در تاریخ مشاهده می‌کنید اینگونه نیست که عکس العمل اعمال ما تنها منوط به آخرت باشد بلکه بخشی از عکس العمل اعمال ما در همین دنیا به ما می‌رسد.

آیت الله حسینی بوشهری ادامه داد: آیاتی در قرآن داریم که به ما توجه می‌دهد هم عکس العمل خوب را به ما نشان می‌دهد و هم بازتات عمل بد ما را. خداوند در قرآن کریم می‌فرماید اگر مردم اهل یک منطقه دارای دو خصوصیت ایمان و تقوا باشند ما درهای برکت را از آسمان و زمین به روی آنان می‌گشاییم، این نتیجه عمل خوب است، باور و اعتقاد خوب است که خدا باب برکات را به روی آنها می‌گشاید.

امام جمعه قم با استناد به آیه دیگر ابراز کرد: اگر به جای ایمان و تقوا مردم حق و آیات الهی را تکذیب کردند نتیجه این عملکرد آنان کیفر است، پس نتیجه عمل خوب و ایمان و تقوا این است که نعمتها را به سوی انسان سرازیر می‌کند و نتیجه جبهه گرفتن در مقابل حق این است که آنان را به عذاب الهی مبتلا می‌کند.

وی با بیان اینکه مشکلات و سختی‌های انسان از ناحیه خداوند و یا دین اسلام نیست، گفت: مشکلات نتیجه اعمال انسان است خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: مراقب اعمال و رفتار خود باشید زیرا بازتاب اعمال به خود انسان بر می‌گردد. منشا آسیب‌های اجتماعی و مستجاب نشدن دعاها خود مردم هستند برای مثال زمانی که فرزندان رها می‌شوند و به تربیت آنان توجه نمی‌شود چگونه والدین می‌توانند از رفتار بد فرزندانشان شکوه و شکایت داشته باشند.

آیت الله حسینی بوشهری با اشاره به اینکه برخی گناهان پرده‌های عصمت و احترام را از بین می‌برد، عنوان کرد: برخی گناهان باعث بدبختی و نغمت در زندگی می‌شوند برخی دیگر مانع استجابت دعا هستند این همان نتیجه عمل و عکس العمل است.

امام جمعه قم افزود: گناهان تنها به جسم انسان آسیب و سختی وارد نمی‌کنند بلکه روح و اندیشه انسان را هم تاریک می‌کند از این رو انسان برای پیشگیری انسان باید از گناه اچتناب کند.

وی با تاکید براینکه انسان باید از مال حرام پرهیز کند، اظهار داشت: کسب مال طیب از عوامل استجابت دعا و تربیت درست فرزندان می‌شود. قرآن کریم درباره درمان بیماری‌های گناه می‌فرماید: درب توبه به روی انسان باز است و هر زمان که انسان از گناه خود پشیمان شود خداوند توبه آنان را قبول می‌کند.

آیت الله حسینی بوشهری در پایان خاطرنشان کرد: استغفار بستر ساز توبه است از این رو اولین قدم توبه پشیمانی و ندامت است انسان بعد از این مرحله نباید بسوی آن گناه بازگردد.

پایان پیام/544

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

آیت الله صدیقی:

اهل‌بیت(ع) بر اساس خلقت تکوینی الهی دارای طهارت هستند

امام جمعه موقت تهران گفت: اهل‌بیت(ع) بر اساس خلقت تکوینی الهی دارای طهارت هستند از این رو خداوند اجازه نمی‌دهد شیاطین به ایشان نزدیک شوند. طهارتی که حضرت زهرا(س) و دودمانش دارد طهارت مطلقه است بر این اساس هیچ حجابی بین آن بزرگان و خداوند وجود ندارد.

اخبار برگزیده شبستان