خبرگزاری شبستان

جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷

الجمعة ١٦ جمادى الثانية ١٤٤٠

Friday, February 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - سیاست خارجی زمان :   ۱۳۹۷/۳/۱۸ - ۱۰:۵۰ شناسه خبر : ۷۰۹۶۹۰
بعیدی نژاد در مصاحبه با سی ان ان:
مذاکره بر سر توافقی اضافی ایده‌ای فریبکارانه است/ غنی سازی اورانیوم بنیان برجام است
خبرگزاری شبستان: سفیر کشورمان در انگلیس درباره پیشنهاد مذاکره جدید برای توافقی اضافی و اقدامی مشابه آن گفت: مذاکره بر سر یک توافق اضافی، تکمیلی و جایگزین (برجام) ایده ای فریبکارانه است.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از واحد مرکزی خبر، حمید بعیدی نژاد، سفیر کشورمان در انگلیس در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی. ان. ان در پاسخ به این سوال که موضع ایران در رد کامل هرگونه مذاکره بر سر موضوعات جدید حتی باعث نگرانی متحدان اروپايی ایران شده است، گفت: آمریکا بیش از یک سال جهان را فریب داد.

 

سفیر جمهوری اسلامی ایران در انگلیس درباره توان اروپا برای عمل به وعده هایش درباره برجام و حمایت از شرکت های اروپائی فعال در ایران گفت: ما می دانیم که اروپا برای ارائه تضمین و حمایت از فعالیت شرکت های اروپايی در ایران بسیار مصمم است. این یک موضوع مهم برای اعتبار اروپا در مقابل ملت های اروپايی و شرکت های اروپايی است. نامه اخیر وزرای خارجه سه کشور اروپايی به وزیر خارجه آمریکا در همین چارچوب برای اعتبار اروپا حائز اهمیت زیادی است. اروپا باید بتواند به سرعت راه حلی بیابد.

 

بعیدی نژاد گفت: ما واقع گرا هستیم و می دانیم که برای اروپا محدودیت هايی وجود دارد و بنابراین در جستجوی راهکارهای عملی هستیم و هر زمان که تضمین های اروپا روشن شد مسیر فعالیت عادی این شرکت ها در ایران مشخص می شود. می خواهیم بدانیم اروپا در عمل چه اقدامی می تواند انجام دهد، در واقع دریافت تضمین هایی از اروپا را دنبال می کنیم و می خواهیم مطمئن شویم که آنها می توانند از شرکت های اروپايی برای همکاری با ایران حمایت کنند.

 

سفیر کشورمان با اشاره به اینکه همه شرکت ها در مقابل تحریم آمریکا به یک اندازه تاثیر پذیر نیستند، گفت: برخی شرکتها بدلیل حضور در بازار آمریکا کاملا در مقابل نظام مالی آمریکا ضربه پذیرند اما همه شرکت های اروپايی و یا آسیایی در باره سیاست های آمریکا نگران نیستند. ایران چنین تجربه ای را حتی قبل از برجام داشته است و در دوره قبلی تحریم های آمریکا و اروپا ما می توانستیم با شرکت های بزرگ اروپایی و آسیایی هم همکاری داشته باشیم و بنابراین درهای همکاری بین ایران و شرکت های بزرگ به هیچ وجه بسته نخواهد شد، فرصت ها و امکانات بسیاری وجود دارد.

 

بعیدی نژاد در پاسخ به سوال دیگری درباره تهدید وزیر خارجه آمریکا علیه سایر کشورها و ادعای اینکه همکاری با ایران به معنای کمک به فرمانده سپاه قدس است، گفت: این اظهارات نشانه بی توجهی به واقعیات بین المللی است.

 

وی که در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی .ان .ان سخن می گفت، افزود: فکر می کنم مقامات آمریکايی درباره نقش آن کشور در صحنه بین الملی دچار توهم جدی اند. هر چند آمریکا کشور قدرتمندی است اما در جهان کنونی بازیگران مهم و بزرگ دیگری در سطوح بین المللی و منطقه ای وجود دارند. وزیر خارجه آمریکا در باره آمادگی کشورها برای فرمان پذیری از واشنگتن دچار توهم است. واقعیت اینست که کشورها خواستار روابط بین الملل بر اساس حقوق و قوانین بین المللی هستند و آنچه آمریکا می گوید کاملا بر خلاف قوانین بین المللی است.

 

سفیر کشورمان در انگلیس گفت: آمریکا با نقض برجام در حال نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است و اگر یک نظم بین الملل قانونمند وجود داشت اکنون بایستی آمریکا به شورای امنیت احضار می شد و شورای امنیت آن را محکوم می کرد، تنبیه و حتی تحریم می کرد. متاسفانه واقعیت نظم جهانی متفاوت است. اما این هم واقعیت است که کشورها از واشنگتن دستور نمی گیرند.

 

بعیدی نژاد در خصوص این سوال که آیا برجام در آستانه فروپاشی است؟ گفت: هنوز نمی توان چنین چیزی را بیان کرد اما چنین چیزی قابل تصور است. ما، شامل ایران و سایر اعضای برجام در تلاش هستیم راههای ممکن برای نجات برجام را پیدا کنیم. شرایط کنونی شرایط دشواری است. آمریکا در موقعیتی است که نه تنها به تعهدات خود عمل نمی کند بلکه سایر کشورها را تهدید می کند که با ایران همکاری نکنند. این نقض صریح برجام است. در حال حاضر ما در حال همکاری با سایر شرکای برجام هستیم تا سیاست خود را مشخص کنند که چگونه می خواهند به ایران تضمین دهند که برجام به طور کامل اجرا خواهد شد.

 

وی با اشاره به نشست کارشناسان اعضای برجام در تهران گفت: هدف از این نشست بررسی روش ها و ابزارهای اجرای کامل برجام بود.

 

سفیر کشورمان درباره پیشنهاد مذاکره جدید برای توافقی اضافی و اقدامی مشابه آن گفت: آنها می گفتند که ما قصد اجرای برجام را داریم و قصد داریم مطالب جدیدی به آن اضافه کنیم و یا برخی مطالب را بیشتر روشن کنیم اما اکنون بعد از خروج از برجام می گویند که ایران بایستی غنی سازی اورانیوم را متوقف سازد. این فریبکاری است.

 

وی افزود: غنی سازی اورانیوم بنیان برجام است. در اولین دیدار هیات ایرانی و آمریکايی در مسقط، این سوال مطرح شد که آیا آمریکا آمادگی پذیرش غنی سازی توسط ایران را دارد یا نه؟ اگر آمادگی ندارد دیگر زمینه مشترکی برای مذاکره وجود نخواهد داشت. این تقاضا کاملا مخالف اصول زیربنايی برجام است.

 

بعیدی نژاد در پاسخ به این سوال که در شرایط حاضر که اروپا در تلاش برای نجات برجام است، چرا مقامات ایران اقدام به فشار بر اروپا کرده اند و اظهاراتی درباره برگشت به قبل از برجام و یا افزایش غنی سازی اورانیوم می کنند؟، گفت: ما در حال حاضر بر اساس حقوق ایران مطابق با ان پی تی و بندهای برجام عمل کرده ایم و چیزی فراتر از برجام اتفاق نیفتاده است اما زمان عنصر بسیار مهمی است و کاملا روشن است که زمان محدود است. باید سریعتر تصمیم مناسب را گرفت. ما منتظر تصمیم نهايی اروپا هستیم.

پایان پیام/50

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس:

اگر پاکستان تروریست ها را به ایران تحویل ندهد ضرر خواهد کرد

منصوری آرانی گفت: پاکستان باید با ایران در زمینه دستگیری تروریست های حادثه خاش همکاری داشته باشد در غیر اینصورت این کشور ضررهای فراوانی را تجربه خواهد کرد.

اخبار برگزیده شبستان