خبرگزاری شبستان

جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸

الجمعة ١٥ رجب ١٤٤٠

Friday, March 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قرآن و معارف - فعالیت های قرآنی زمان :   ۱۳۹۷/۳/۱۴ - ۱۴:۳۰ شناسه خبر : ۷۰۹۳۹۹
فقهی‌زاده در گفتگو با شبستان:
مذاکرات ما با مصلی در حفظ نمایشگاه تا روز پایانی جواب نداد/برپایی نشست خبری به جای اختتامیه نمایشگاه قرآن
خبرگزاری شبستان: معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد در پی انتقاداتی که به جمع‌آوری یک سوم نمایشگاه قرآن و همچنین برگزار نشدن اختتامیه برای بیست و ششمین دوره نمایشگاه قرآن وجود داشت با خبرگزاری شبستان به گفتگو نشست تا ابهامات موجود را پاسخ دهد.

عبدالهادی فقهی‌زاده معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان، در مورد جمع‌ شدن یک سوم از نمایشگاه قران کریم در تنها دو روز مانده به پایان نمایشگاه قران کریم گفت: در دوره نسبتا طولانی در سال‌های اخیر ما در این دوره یک روز قابلیت اضافه شدن نمایشگاه قرآن را نداشتیم، همچنین فاصله بسیار کمی که بین اختتامیه نمایشگاه بین‌المللی کتاب و افتتاحیه نمایشگاه بین‌المللی قرآن بود فرصتی برای برپایی زودتر نمایشگاه هم وجود نداشت.

 

فاصله زمانی کوتاه نمایشگاه کتاب و شب‌های قدر مانع برپایی بیشتر نمایشگاه قرآن

وی ادامه داد: ما در یک فاصله زمانی کوتاه 5 الی 6 روزه نمایشگاه قرآن کریم را راه‌اندازی کردیم از این رو روزی را نمی‌توانستیم به زمان نمایشگاه اضافه کنیم، از طرفی دیگر برنامه‌های ما مقارن با شب‌های قدر می‌شد و از ابتدا هم تلاش ما بر این بود که نمایشگاه به شکل تمام و صدرصد از روز اول تا پایان کار خود را ادامه بدهد و این موضوع را به شکل رسمی و غیررسمی در جلسات عمومی و خصوصی به گوش نمایندگان مصلی رساندیم.

معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد تاکید کرد: در جلسه پایانی هم که با مسئولین مصلی داشتیم درخواست و دغدغه خود را اعلام کردیم تا بخشی از شبستان مصلی یعنی قسمت محراب آن جمع‌آوری نشود اما دوستان ما معذوراتی را مطرح کردند و از ابتدا هم آنها اصرار داشتند که این اتفاق رقم بخورد و بخش‌های جلویی نمایشگاه قران واقه در محراب شبستان جمع آوری شود.

فقهی‌زاده یادآور شد: این اتفاق متاسفانه رخ داد و حدود یک سوم نمایشگاه جمع‌آوری شد و این موضوع از حیث بازدیدکنندگان و برنامه‌های بخش‌های مختلف یک ضربه بود، البته از ابتدا دوستان ما در مصلی تهران با صدق و راستی گفتار این موضوع را اعلام کردند و ما تا روز پایانی امید داشتیم که مذاکرات ما به نتیجه برسد اما به خاطر تنگنا زمانی و تقارن با اولین شب مبارک قدر این اتفاق رخ داد و یک سوم از نمایشگاه حذف شد.

 

برپایی اختتامیه‌های کوچک و موردی به جای اختتامیه کلی در نمایشگاه قرآن

وی در خصوص عدم برگزاری اختتامیه برای نمایشگاه قرآن کریم نیز خاطرنشان کرد: وقتی یک سوم از نمایشگاه جمع‌آوری شد تصمیم ما هم به سمت برگزار نشدن اختتامیه رفت و از این رو به سراغ برپایی اختتامیه‌های کوچک و موردی در بخش‌های مختلف و نهادها رفتیم، برای نمونه در نهادها و سازمان‌های دولتی  و مردمی یک اختتامیه را برگزار کردیم، در چند شب گذشته اختتامیه نشست‌های تخصصی و دانشگاهی را داشتیم و امشب نیز اختتامیه رساله‌های برتر قرآنی را نیز انجام دادیم و بعضی از کمیته‌ها و بخش‌های دیگر هم اختتامیه را داشته‌یم.

رییس نمایشگاه قرآن کریم ابراز داشت: اختتامیه نمایشگاه بنا به اقتضاعات طبیعی آن یکسری هزینه‌ها را در برداشت و ما در تمام طول نمایشگاه سعی کردیم از هزینه‌های زائد بپرهیزیم، تصور ما براین بود که در جلسه شورای منتخب مدیران نشست خبری را جایگزین اختتامیه کنیم تا بتوانیم با یک پوشش رسانه‌ای خوب عملیات نمایشگاه را رسما خاتمه داده و یک ارزیابی را از نمایشگاه به خدمت اهالی فرهنگ و رسانه برسانیم.

فقهی‌زاده بیان کرد: در این نشست خبری رسانه‌ها با دید خود می‌تواند انتقادات و پیشنهادات سازنده‌ای را بیان کنند و ما واقعا از این رو می‌توانیم بهره لازم را ببریم، بنابریان قرار است که ما اختتامیه رسمی نداشته باشیم و به جای آن یک نشست خبری را در معاونت قرآن و عترت برگزار کنیم که امید است هفته آینده بعد از تعطیلات به احتمال زیاد یک شنبه یا دوشنبه هفته آینده این نشست خبری برگزار شود.

 

برپایی نشست خبری با اهالی رسانه به جای اختتامیه

وی در ادامه عدم برپایی این نشست خبری در نمایشگاه قرآن را اینگونه توضیح داد: واقعا تا دیروز هم قرار بود این نشست در نمایشگاه قرآن کریم برگزار شود اما به دلیل ورود همگان به تعطیلات رسمی تصمیم ما عوض شد چون ممکن است به تعبیر اهالی رسانه خبر سوخت شود و از این جهت قرار بود روز دوشنبه اختتامیه جامعی برگزار نشود اما نشست خبری را داشته باشیم.

معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد تصریح کرد: قرار بود ما اختتامیه را به شکل یک نشست خبری جامع با حضور مدیران کل بخش‌ها و اصحاب رسانه داشته باشیم اما امید است که مدیران کمیته‌ها شش گانه به همراه بنده و اصحاب رسانه هفته آینده در نشست خبری نمایشگاه قرآن حضور پیدا کنند و رسما عملیات بیست و ششمین نمایشگاه قرآن تمام شود.

 

بخش بین‌الملل سال آینده در مصلی اصلی در بین بخش‌های دیگر

فقهی‌زاده در خصوص عملکرد بخش بین‌الملل نمایشگاه قرآن در سال آینده نیز گفت: طی جلساتی که با برخی از اهالی فن و کارشناس گذاشته شده است به احتمال زیاد از سال آینده بخش بین‌الملل نمایشگاه قرآن در صحن اصلی شبستان مصلی و در کنار سایر بخش ها برگزار خواهد شد.

وی افزود: سعی داریم بخش پژوهش را همانند نمایشگاه کتاب به این بخش نیز اضافه کنیم، در این بخش نیاز به حضور خود کشور نیست و به علت فرهنگی شدن موضوع یکسری از محدودیت‌ها از بین خواهد رفت و آن وقت شاهد حضور کشورهای بیشتر در این بخش هستیم.

رییس نمایشگاه قرآن کریم در مورد برپایی بخش بین‌الملل امسال نیز اظهار کرد: در بخش بین الملل امسال ما از هفت کشور دعوت به عمل آوردیم که تنها چهار کشور حضور پیدا کردند و شاید به خاطر برخی مسائل کشورهای دعوت شده حضور پیدا نکردند، ولی بدانید که از سمت ما مشکلی وجود نداشته و همه شرایط هم برای حضور این کشورها محیا شد.

 

رسانه‌ها تمام زوایا این نمایشگاه را به مخاطبین نشان دادند

فقهی‌زاده در مورد نقش رسانه‌های در این دوره از نمایشگاه قرآن کریم توضیح داد: از عمق وجود از همه رسانه‌هایی که در این دوره یعنی بیست و ششمین دوره از  نمایشگاه قرآن کریم پوشش خبری دادند کمال قدردانی را دارم، این تشکر ما از همه رسانه‌های و خبرنگارانی است که هم بر ما نقد داشتند و هم رویدادهای مختلف نمایشگاه را پوشش دادند.

وی یادآور شد: بسیاری از رسانه‌ها نکاتی را در انتقاد با نگرش حذف کمبودها و تقویت نقاط قوت ارائه کردند و از این رو برخی از گزارش‌ها جنبه انتقادی پیدا کرد به همین منظور ما از هر دو طیف خبرنگاران موافق و مخالف تشکر می‌کنیم که این رویداد را از زوایا مختلف نشان دادند.

معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد خاطرنشان کرد: رسانه‌ها از روزهای پیش از آغاز نمایشگاه قرآن ما را در بخش‌های مختلف کمک کردند و از همان ابتدا در صحنه آغاز این رویداد حضور پیدا کردند، به هرحال رسانه‌ها به ما نقدها و پیشنهادات بسیاری را کردند که همگی در جهت راستی و اصلاح امور بوده است.

فقهی‌زاده ابراز داشت: رسانه‌ها سعی کردند نکات بسیاری را که حتی برجسته بود برجسته‌تر کنند و اتفاقات نمایشگاه قرآن را به گوش مخاطبین برسانند، در واقع اگر رسانه‌های نباشند هیچ رویدادی دیده نمی‌شود و از این رو رسانه نقش مهمی را در برپایی این نمایشگاه و دیده شدن آن داشته است.

 

نمایشگاه قرآن کریم در 26مین دوره با رشد 20درصدی روبرو بود

وی در پایان در راستای ارزیابی خود از بیست و ششمین دوره نمایشگاه قرآن کریم گفت: طی جسلاتی که با کارشناسان و اصحاب فن داشتم بسیاری از آنها معتقدند که این دوره با رشد 20 الی 30 درصدر مواجه بوده است، خوشبختانه ما این دوره در بخش پژوهش و محتوا عملکرد بهتری را داشتیم، البته بنده از عملکرد خودمان رضایت کامل را نداریم اما امیدوارم در سال‌های آتی با فرصت بیشتر بتوانیم عملکرد بهتری را به نمایش بگذاریم.

پایان پیام/523

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

حجت الاسلام والمسلمین عالی:

استمرار بر گناه انسان را از ولایت امیرمومنان امام علی(ع) خارج می‌کند

حجت الاسلام والمسلمین عالی گفت: کسی که گناه می‌کند عمل او از ولایت امیرمومنان امام علی(ع) خارج می‌شود اگر به گناه خود ادامه دهد ذات او فاسد و هلاک می‌شود.

اخبار برگزیده شبستان