خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷

الأحد ١٣ جمادى الأولى ١٤٤٠

Sunday, January 20, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - احزاب و تشکل ها زمان :   ۱۳۹۷/۳/۱۹ - ۰۷:۴۹ شناسه خبر : ۷۰۹۲۴۳
محمدی نوری در گفتگو با شبستان:
غربالگری احزاب با قانون جدید/ تکلیف فعالان سیاسی از غیرسیاسی مشخص می‌ شود
خبرگزاری شبستان: بازرس خانه احزاب در مورد اتمام مهلت احزاب و گروه های سیاسی برای تطبیق فعالیت های خود با قانون جدید احزاب گفت: غربالگری احزاب با قانون جدید تکلیف فعالان سیاسی از غیرسیاسی را مشخص می‌ کند

محمدجواد محمدی نوری، دبیر جمعیت جوانان انقلاب اسلامی و بازرس خانه احزاب در گفت وگو با خبرنگار احزاب خبرگزاری شبستان در مورد اتمام مهلت احزاب و گروه های سیاسی برای تطبیق فعالیت های خود با قانون جدید احزاب گفت: قانون جدید احزاب دو سال قبل تصویب شد اما با تمام ایرادی که اکنون نیز به این قانون وارد است و کارگروهی با حضور وزارت کشور، خانه احزاب و مجلس شورای اسلامی برای اصلاح آن دور یکدیگر جمع شدند، ضمن احترام به این قانون دارای اشکال، ترتیبی در این قانون آمده است که احزاب مکلف شدند خود را با این قانون جدید منطبق کرده و اساسنامه جدید طبق این قانون تدوین کرده و کنگره های خود را برگزار کنند.

 

بازرس خانه احزاب اظهار کرد: از زمان دولت اصلاحات ما شاهد افزایش بی رویه احزابی بودیم که به زعم بنده برخی از آنها اکنون پروانه های خود را نیز گم کردند و به احزاب یکی دو نفره تبدیل شدند و این امر متاسفانه معنای درستی از توسعه سیاسی نمی دهد و هیمنه فعالیت سیاسی را زیر سوال می برد و معنا ندارد که ما 240 حزب و تشکل پروانه دار در کشور داشته باشیم و شاهد فعالیت آنچنانی از سوی آنها نباشیم.

 

محمدی نوری یادآور شد: این موضوع نشان می دهد که این شاخ و برگ دادن ها نه تنها مشارکت سیاسی را به وجود نمی آورد بلکه باعث اتفاقات غلط و درگیری های فکری و اندیشه ای در میان احزاب کوچک و بزرگ می شود.

 

وی اظهار کرد: با قانون جدید وزارت کشور و دولت درصدد هستند که با این اتفاق یک غربالگری احزاب را انجام دهند و از احزاب فعال و غیر فعال را در معرض آزمون قرار دهند.

 

محمدی نوری تصریح کرد: احزابی که کنگره برگزار می کنند و دارای عده و عده هستند و شامل دفاتر استانی و خط مشی هستند و اساسنامه و نمایندگانی در شورای شهر و مجلس شورای اسلامی دارند. به طور طبیعی این احزاب برخوردار از حق واقعی در خصوص توسعه مواضع و سیاست های خود در سطح جامعه هستند.

 

وی اظهار کرد: با این اقدام وزارت کشور تا 16 آذر 96 به احزاب و تشکل های سیاسی مهلت داده شده بود تا کنگره های خود را برگزار کنند اما این موضوع نیز جای نقد دارد زیرا اطلاع رسانی این موضوع از مهر و آبان بود و دیرهنگام انجام شد اما برای بسیاری از تشکل های سیاسی سخت بود تا بتوانند خود را برای کنگره ای تا آذرماه آماده کنند اما همانگونه که در قانون جدید احزاب دیده می شود شش ماه دیگر به این ماده قانونی به عنوان تبصره افزوده شد که در صورتی که موفق به برگزاری تا آذرماه نشدند بتوانند حداکثر تا 14 خرداد 97 کنگره خود را برگزار کنند و این موضوع اتفاق خوبی بود و در خانه احزاب اطلاع رسانی شد.

 

محمدی نوری تصریح کرد: این اطلاع رسانی جلوی بهانه و ادعای اینکه از سوی احزاب فردا گفته شود اطلاع رسانی به موقع نبود، گرفت. معتقدم اگر دولت و وزارت کشور در این موضوع (مهلت تا تاریخ 14 خرداد) با غربال سیاسی که اتفاق خواهد افتاد از 240 حزب حداکثر 100 حزب بتوانند خود را با قانون جدید وفق بدهند و نسبت به برگزاری کنگره های خود اقدام کنند.

 

وی اظهار کرد: هنوز معتقدم به عنوان بازرس 90 درصد احزاب دارای دفتر نیستند، پس چگونه می خواهند کار سیاسی و فعالیت سیاسی داشته باشند مردم حتی نمی دانند دفاتر آنها در کجاست و چگونه می توان به آنها مراجعه کرد. چگونه می خواهند به هواداران خود پاسخ دهند؟

 

وی اظهار کرد: این قانون تکلیف فعالان سیاسی واقعی و غیرواقعی را مشخص می کند که عده ای با کاغذ خود را فعال سیاسی می پندارند که این موضوع زیبنده فضای سیاسی کشور نیست که ادعا کنیم 240 حزب داریم که دارای 240 اندیشه متفاوت هستند که در واقعیت اینگونه نیست.

 

وی در مورد جمعیت جوانان انقلاب اسلامی اظهار کرد: این جمعیت در 27 دی ماه 96 اقدام به برگزاری کنگره خود کرد و شاهد حضور پرشور اعضای این تشکل بودیم و می توان با قاطعیت بگوییم که جمعیت جوانان انقلاب اسلامی جزو 10 تشکل بزرگ احزاب و گروه های سیاسی هستیم که دارای پرجمعیت ترین کنگره ها در ادوار مختلف مجامع عمومی احزاب هستیم.

 

دبیر کل جمعیت جوانان انقلاب اسلامی یادآور شد: این کنگره با حضور جمعی از شخصیت ها و دبیران استانی در تهران برگزار شد و همزمان با برگزاری کنگره برنامه مجزایی به جز انتخابات شورای مرکزی و تطبیق اساسنامه داشتیم و آن این بود که از فعالان مراکز اقتصادی و تولیدی و فرهنگی تقدیر کردیم و با اهدای نشان عالی خدمت سعی کردیم به عنوان یک حزب به سهم خودمان از آنها تجلیل کنیم.

 

وی گفت: نگاه ما در این کنگره نگاهی بسیار مثبت به آینده نظام بود و از 50 سال خدمات ارزشمند آیت الله هاشمی رفسنجانی تقدیر کردیم و کنگره را با نام وی شروع کردیم و به نمایندگی از مرحوم آیت الله هاشمی به فرزند ایشان نشان عالی خدمت اهدا کردیم

 

دبیر کل جمعیت جوانان انقلاب اسلامی در مورد تطبیق این تشکل با قانون جدید احزاب اظهار کرد: نامه و مدارک لازم برای تطبیق با قانون جدید احزاب از سوی این تشکل به وزارت کشور ارسال شده است و منتظریم در کمیسیون ماده 10 مجمع عمومی این تشکل مورد تایید واقع شود.

 

محمدی نوری اظهار کرد: 14 خرداد که وزارت کشور آن را مقرر کرده است آخرین فرصت برای برگزاری کنگره ها است که در اختیار تشکل ها و احزاب سیاسی قرار گرفته است و تاکید بنده این است که واقعا وقت اضافی مدنظر قرار ندهیم زیرا دیگر فوتبال نیست که وقت اضافه برای آن در نظر گرفته شود زیرا شش ماه وقت اضافه داده شده است و در این فرصت ظرفیت ها و توانمندی ها مشخص شده است و ایده، اندیشه و فرصت های سیاسی در این شش ماه باید در احزاب و تشکل های سیاسی مورد ارزیابی قرار می گرفت.

 

وی گفت: حاصل غربال سیاسی قانون جدید احزاب برخورداری جامعه از احزاب مشخص، احزابی با شناسه معلوم در حوزه های سیاسی و دارای اهداف و برنامه خواهد بود.

 

محمدی نوری تصریح کرد: بنده به عنوان بازرس احزاب به تشکل ها و احزاب سیاسی عرض کردم که خود را برای تطبیق با قانون جدید آماده کنند و در برگزاری کنگره های خود شتاب کنند زیرا ما دوست نداریم با این روند قانونی بسیاری از دوستان از گردونه فعالیت های سیاسی حذف شوند اما چه کنیم که باید مطیع قانون باشیم و این فرصتی برای غربالگری سیاسی مناسب میان احزاب و تشکل های سیاسی است.

 

وی اظهار کرد: باید بپذیریم ما امروز در جامعه دارای سه طیف اصلاح طلب، اصولگرا و اعتدال گرایان هستیم که گروه سوم دارای منش اعتدالی از دو گروه اصلاح طلب و اصولگرا هستند.

 

وی گفت: باید کاری کنیم که مردم به احزاب اعتماد کنند و بازگشت مردم به احزاب در جامعه دیده شود.

 

بازرس خانه احزاب در مورد پیشنهاد خود به احزابی که نمی توانند خود را با قانون جدید احزاب تطبیق دهند، اظهار کرد: معتقدم تمام این دوستان علاقه مند به فعالیت حزبی هستند اما وقتی توانایی تطبیق با قانون جدید را ندارند با گروه های دیگر ادغام شوند و با گروه هایی که در نظریه ها و اندیشه های خود همسو هستند، فعالیت کنند تا از دایره فعالیت های حزبی خارج نشوند.

پایان پیام/34

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

معاون رییس جمهوری:

مژده آسمان و زمین به حتمیت پیروزی مقاومت است

صالحی گفت: می توانیم با قطعیت تمام بگوییم مژده آسمان و زمین به حتمیت پیروزی مقاومت است.

اخبار برگزیده شبستان