خبرگزاری شبستان

جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸

الجمعة ١٩ رمضان ١٤٤٠

Friday, May 24, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - سایر حوزه ها زمان :   ۱۳۹۷/۳/۱۲ - ۱۰:۳۱ شناسه خبر : ۷۰۸۹۳۹
صالحی در دومین روز از سفر استانی به البرز:
از فضای رسانه برای انعکاس اقدامات خود استفاده کنید/هم‌‌افزایی نهادهای هم‌‌خانواده می‌تواند مسیر فرهنگ را هموارتر کند
خبرگزاری شبستان:وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اطلاع‌رسانی دستگاهی و حوزه فرهنگی تنها در دست خبرگزاری نیست بلکه کل ارشاد ما باید با روزنامه‌ها و رسانه‌های زیاد ارتباط داشته باشد زیرا این ارتباطات باعث می‌شود که اقدامات فرهنگی استان به خوبی منعکس شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دومین روز از سفر استانی خود به استان البرز در نشست مدیران دستگاه‌های هم‌خانواده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی(سازمان اوقاف و امور خیریه، نهاد کتابخانه‌ها، سازمان حج و زیارت، خبرگزاری ایرنا) با اشاره به اینکه جلسات اینچنینی می‌تواند نوعی هم‌افزایی را ایجاد کند، اظهار داشت: حوزه فرهنگ حوزه مهمی است که اگر ما بتوانیم بیشتر هم‌افزایی داشته باشیم قطعا دایره کار ما تسهیل خواهد یافت و هر میزان ما ید واحد شویم تاثیرگذاری و کارآیی ما بیشتر خواهد شد.

وی ادامه داد: اعضاء داخل یک خانواده باید بیشتر به هم متصل شوند و از همه امکانات خود در شکل حداکثری استفاه کنند، ما باید به دارایی‌های خود دقت کنیم زیرا اگر این دارایی‌ها کنار هم جمع شود اتفاقات خوبی را شاهد خواهیم بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: حوزه قرآن یکی از حوزه‌های مهم وزارت ارشاد و به خصوص حوزه فرهنگ است، خوشبختانه امسال هم‌افزایی معاونت قرآن و عترت و سازمان اوقاف به همراه ادارات کل ما باعث شد که یک حرکت خوب اتفاق بیافتد اما باید برای یک سال آینده این حوزه برنامه‌ریزی شود.

صالحی یادآور شد: ما باید ببینیم دارایی‌های خود در قرآن را چگونه می‌توانیم به هم وصل کنیم، در واقع سازمان اوقاف، سازمان حج، خبرگزاری و نهاد کتابخانه‌های می‌توانند در قالب فعالیت‌های خود به قرآن بپردازند، همچنین حوزه مناسب‌ها و فعالیت‌های مذهبی امری مهم است، به طور طبیعی هویت دینی بخش اصلی از هویت کشور ما است از این رو می‌توانیم در این بخش هم بیشتر به هم نزدیک شویم.

وی افزود: در حوزه زائران حج و عتبات قبلا با حجت‌الاسلام قاضی عسگر و محمدی صحبت شده است، باید از فرصت‌های فرهنگی_اجتماعی ما در زیارت بهره لازم برده شود، ما باید به این سمت حرکت کنیم که چگونه می‌توان از فضای زیارت بهره فرهنگی برد، موضوع زیارت تنها مربوط به سازمان حج نیست و همه در امور فرهنگی نسبت به آن وظیفه دارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد وظیفه وزارت ارشاد نسبت به زائران گفت: یکسری افراد خود را برای زیارت آمده می‌کنند و شاید هم در تعامل با سازمان حج و عتبات نباشند، برای نمونه در پیاده‌روی اربعین ما می‌توانیم اقدامات فرهنگی را انجام دهیم زیرا برخی از افراد در این سفرها به دنبال تغییر هستند و این کار با برنامه‌های فرهنگی ممکن است.

صالحی بیان کرد: ما در پیاده‌روی سال گذشته اربعین «کتاب تصویر اربعین» را منتشر کردیم، برای خیلی از زائران این کتاب جذاب بود، سال پیش بحث فیلم‌نامه و سفرنامه در تهران در حال انجام بود؛ بنابراین اگر ما ذهن خود را به شبکه‌های ارتباطی یکدیگر مشغول کنیم می‌توانیم حرکت خوبی را در فرهنگ پیش بگیریم.

وی ابراز داشت: بحث‌های ستادی موضوع دیگر گروه‌های هم‌خانواده است، اگر ما همدیگر را هم خانواه ببینیم می‌توانیم به راحتی مشکلات اداری خود را حل کنیم، اینکه ما ظرفیتهای اداری مالی خود را برای حل مشکلات گروه‌های هم‌خانواده به کار بگیریم حرکت خوبی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: هم‌افزایی در اطلاع‌رسانی و انتقال اخبار و گزارش دستگاهی موضوعی مهم است، اطلاع‌رسانی دستگاهی و حوزه فرهنگی تنها در دست خبرگزاری نیست بلکه کل ارشاد ما باید با روزنامه‌ها و رسانه‌های زیاد ارتباط داشته باشد زیرا این ارتباطات باعث می‌شود که اقدامات فرهنگی استان به خوبی منعکس شود.

صالحی افزود: احساس مسئولیت در بخش اطلاع‌رسانی برای دستگاه‌های هم خانواده باید انجام شود، زیرا تا دیده نشویم این مظلومیت همیشگی بر دوش ما می‌ماند، دیده شدن باعث می‌شود خیلی از حوزه‌ها مغفول نماند، از همه فرصت‌های در اختیار برای دیده شدن باید استفاده کرد زیرا بعد از دیده شدن دیگر مسئولی نمی‌تواند به ما بی‌توجه باشد.

وی خاطرنشان کرد: هم‌افزایی در حوزه کتاب و کتابخوانی نیز امری ضروری است، این موضوع بسیار قابل توجه است زیرا در بخش فرهنگ این حوزه بسیار مهم است، مسئولیت کتاب خوانی تنها بردوش کتابخانه‌ها نیست بکله سایر ادارت هم می‌تواند به کمک این کتابخانه‌ها بیایند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد بهره از فضاها به شکل مناسب تصریح کرد: استفاه از فضای مکانی و زیرساختی ادارات برای همدیگر یک فرصت است، سازمان اوقاف بقاع زیادی دارد و نهاد کتابخانه‌ها از فضای خوبی برخودار است پس می‌توان استفاده حداکثری از یکدیگر کرد، فضای ما امروز باید چند فضایی شود زیرا با تک فضایی نمی‌توان مخاطب را جذب کرد چون علاقه مخاطب خیلی تکثر پیدا کرده است،

صالحی عنوان کرد: هم‌افزایی در منابع انسانی کیفی است، واقعیت این است که نیروی کیفی سازمان ما کم است و کار را نیروی کیفی انجام می‌دهد، بنابراین در این خانواده باید نیروهای کیفی بین سازمان‌های هم‌خانواده تبادل شود تا بتوانند کارهای تخصصی و چندوجهی را به خوبی انجام دهند.

وی ادامه داد: هم‌افزایی در تبادل تفکرات هنرمندان هم بسیار امری ضروری است، همچنین اشتغال و حمایت از فعالان فرهنگی و قرآنی موضوعی مهم دیگر است، فعالان فرهنگی و دینی استان هم برای اشتغال و حمایت خاص آنها برنامه‌ریزی شود، در گفتگوهایی که هم خانواده‌ها با هم دارند ممکن است در یک تعامل ادارات مختلف بتواند برای این مشکل راه‌حلی داشته باشند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان گفت: ما یک هم‌افزایی درونی نیاز داریم تا بتوانیم به سوی یک هم‌افزایی بیرونی برویم، اگر ما در درون خود گسسته باشیم قطعا از بیرون کار از دست ما خارج می‌شود، ما اگر بتوانیم ظرفیت ناپیوسته را به هم وصل کنیم قطعا موفق می‌شویم.

پایان پیام/523

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

«دغدغه رهبری درباره زبان فارسی» در گفتگو با صحرایی

لمپنیسم حاکم بر ادبیات صدا و سیما آسیب زاست

یک نویسنده با بیان این که برنامه های پرمخاطب صدا و سیما نیاز به مشاوره های ادبی دارد، گفت: فرهیختگان جایی در رادیو و تلویزیون ندارند.

اخبار برگزیده شبستان