خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷

الاثنين ١٤ جمادى الأولى ١٤٤٠

Monday, January 21, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - زنان و خانواده زمان :   ۱۳۹۷/۳/۶ - ۱۳:۰۲ شناسه خبر : ۷۰۷۷۹۴
عضو هیات رییسه مجلس در گفتگو با شبستان:
راهکارمقابله با "افزایش طلاق"کم کردن سن ازدواج است
خبرگزاری شبستان: عضو هیات رییسه مجلس تغییر سبک زندگی را مهمترین عامل طلاق عنوان کرد و گفت: یکی از راه های مهم کاهش طلاق کم کردن سن ازدواج است.

سیدامیرحسین قاضی زاده، عضو هیات رییسه مجلس در گفتگو با خبرنگار اجتماعی شبستان با اشاره به وضعیت طلاق و ازدواج در جامعه گفت: طبق آمار، جوانانی که در سن پایین ازدواج می کنند نرخ طلاق شان از آنهایی که در سن بالا ازدواج می کنند، بیشتر است یعنی هرچه سن ازدواج بالاتر می رود میزان نرخ طلاق هم در آنها افزایش می یابد.

 

وی با بیان اینکه یکی از راهکارهای مقابله با افزایش نرخ طلاق ،کم کردن سن ازدواج جوانان است، بیان کرد: چند عامل در میزان نرخ طلاق تاثیرگذار هستند، یکی از این عوامل ،میزان تحصیلات است یعنی هرچه میزان تحصیلات بالا باشد، میزان نرخ طلاق هم افزایش می یابد.

 

قاضی زاده در ادامه افزود: و در عین حال ،هرچه میزان سن ازدواج کنندگان بالا می رود، میزان طلاق هم افزایش می یابد ،یعنی میزان طلاق در افرادی که مدرک لیسانس داشتند، بیشتر از افرادی بود که مدرک زیر دیپلم داشتند.

 

وی اظهار کرد: چون متاسفانه سن ازدواج و مدرک تحصیلی عدم انعطاف ایجاد می کند، یعنی هرچه سن پایین تر باشد، خانواده ها هم آنها را یاری کنند ،برای تحمل یکدیگر منعطف تر هستند ولی وقتی سن بالاتر برود شخصیت جوانان هم بیشتر شکل می گیرد و اگر تحصیلات عالیه هم داشته باشند ،توقعاتشان افزایش می یابد و به تبع آن هم مشکلات میان زوج ها بالا می رود.

 

قاضی زاده با بیان اینکه بنابراین بالا رفتن سن و مدرک تحصیلی موجب افزایش طلاق می شود، افزود: لذا یکی از راه های مهم کاهش طلاق کم کردن سن ازدواج است.

 

وی با بیان اینکه در فرزندآوری ضعیف ترین و پولدارترین خانواده ها شبیه به هم عمل می کنند، تصریح کرد: یعنی هر دو خانواده کمترین فرزند را دارند اما تعداد فرزندان در طبقه متوسط بیشتر بود.

 

قاضی زاده افزود: هرچه میزان ثروت افزایش پیدا می کند، طلاق هم زیاد می شود یعنی طلاق در خانواده های فقیر بسیار کمتر از خانواده های ثروتمندان است. نرخ طلاق در نیاوران و شمیرانات از هر دو ازدواج یک طلاق است در حالی که در شهرری و اسلامشهر از هر 4 ازدواج یک طلاق به وقوع می پیوندد.

 

عضو هیات رییسه مجلس با بیان اینکه عامل اقتصادی نمی تواند دلیلی بر افزایش طلاق محسوب شود، بیان کرد: عامل اقتصادی اثرگذار است ولی نمی تواند دلیلی بر این مسئله باشد، بنابراین ثروت بیشتر در وقوع طلاق دخیل است تا فقر.

 

وی با بیان اینکه میزان طلاق در جوامع ثروتمند بیشتر از جوامع فقیر است، گفت: در کشور فرانسه 54 درصد ازدواج ها منجر به طلاق می شوند یعنی از 1.8 ازدواج ها یکی به طلاق ختم می شود. در واقع هر چه جوامع مدرنیته تر می شود خانواده ها سست تر می شوند چون ثروت مدرنیسم را به همراه خود می آورد لذا موجب افزایش طلاق نیز می شود.

 

قاضی زاده با بیان اینکه میزان نرخ طلاق در برخی جوامع یک مسئله فرهنگی محسوب می شود، افزود: مثلا در کشور افغانستان طبق فرهنگشان، بیشتر زنان باید بسوزند و بسازند به همین دلیل میزان طلاق در آنها نسبت به کشوری مانند اسکاندیناوی بسیار کمتر است ،چون در کشورهای مدرن حقوق افراد را به صورت دیگری تعریف می کنند و بر اساس آن فرزندان خود را تربیت می کنند لذا پرخاشگری و عدم تحمل را افزایش می دهند. معنای ازدواج یعنی تحمل دیگری که این امر هم میان آنها وجود ندارد.

 

وی تغییر سبک زندگی را مهمترین عامل طلاق عنوان کرد و گفت: امروزه خانواده دختران و پسران را برای همسری تربیت نمی کنند،تک فرزندی هم در حال افزایش است. در گذشته خانواده هایی که فرزندان زیادی داشتند مجبور بودند، تحمل کردن دیگران را یاد بگیرند و مسئولیت پذیری را هم بیاموزند ولی اکنون از تعداد فرزندان کاسته شده و تمام کارها هم توسط والدین انجام می شود و بچه ها تقریبا هیچ گونه مسئولیتی را هم نمی پذیرند و یاد نمی گیرند و کاملا خودشیفته به بار می آیند به همین دلیل وقتی یک پسری در سن 28 سالگی ازدواج می کند بعد از تشکیل خانواده به دلیل عدم مسئولیت پذیری با مشکلات زیادی مواجه می شود.

 

وی بر لزوم آموزش خانواده ها تاکید کرد و افزود: برای اینکه بتوانیم مسئله طلاق را در جامعه کاهش دهیم، باید فرزندان را از دوره مهدکودک تحت آموزش قرار دهیم و همچنین مسئولیت پذیری را به آنها بیاموزیم و در داخل و خارج منزل وظایفی را بر عهده آنها بگذاریم. همه این موارد نیازمند تربیت صحیح خانواده ها است که متاسفانه نظام تربیتی ما هم دچار مشکل بوده و این مشکلات را نیز برای جامعه به بار آورده است.

 

 

پایان پیام/35

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

شبستان گزارش می دهد؛

برنامه سوم توسعه شهر تهران فاصله مناطق را کم می کند

در روند تدوین و بررسی برنامه پنج ساله سوم توسعه شهر تهران موضوعاتی نظیر تبعیض مثبت، عدالت اجتماعی، کاهش اختلاف طبقاتی بین مناطق و نشاط اجتماعی مورد تاکید و توجه برنامه ریزان در حوزه مدیریت شهری قرار گرفته است.

اخبار برگزیده شبستان