خبرگزاری شبستان

جمعه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸

الجمعة ٢٠ شعبان ١٤٤٠

Friday, April 26, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - سیاست خارجی زمان :   ۱۳۹۷/۳/۶ - ۰۹:۱۴ شناسه خبر : ۷۰۷۷۵۹

مکرون جوان چه در سر دارد؟/تبلور روح باراک در جسم امانوئل
خبرگزاری شبستان: رییس جمهور جوان فرانسه در برخورد با ایران و برجام هنوز مشخص نکرده که طرف چه مسئله ای است و به نظر می رسد او از برجام برای مقابله با آمریکا استفاده می کند.

خبرگزاری شبستان- زیر سرویس سیاست خارجی: از زمانی که امانوئل مکرون جوان ریاست جمهوری فرانسه را بر عهده گرفت اقدامات حیرت انگیزی به عنوان رییس جمهور فرانسه انجام داده که پیش از آن کسی از این کشور انتظار نداشت.

 

فرانسه در زمان هر کدام از روسای جمهور گذشته سیاستی خاص در نظر گرفته بود اما همواره به عنوان یک کشور در سایه از نظر سیاسی اقدام می کرد و هیچگاه به صورت مستقل، نظری مخالف اتحادیه اروپا یا آمریکا نداشت اما از زمانی که مکرون بر سر کار آمده گویا روند این کشور تغییر یافته و محافظه کاری روسای جمهور سال های گذشته دیگر تکرار نمی شود.

 

امانوئل مکرون در خصوص سیاست های قابل توجهی را مدنظر داشته که باید مقامات دیپلماسی کشورمان به آن نگاه ویژه ای داشته باشند. در این زمینه می توان به تلاش های دیپلماتیک رییس جمهور فرانسه برای حفظ حضور آمریکا در برجام اشاره کرد که وی در همین رابطه سفری به آمریکا داشت و در تمامی مواضع سیاسی خود نیز از لزوم حفظ برجام با حضور تمام طرف ها یاد کرده بود که متاسفانه تلاش های مکرون و مذاکرات او با ترامپ نتیجه نداد.

 

از سوی دیگر این دیپلمات جوان اروپایی از آمریکا و سیاست هایش در مقابل اقدامات دفاعی جمهوری اسلامی ایران حمایت داشت و تلاش می کرد نظر ترامپ را در این رابطه جلب کند اما تلاش های وی در این خصوص این بار از طرف جمهوری اسلامی ایران پاسخ داده نشد.

 

مکرون اگرچه جوان است اما وزیر خارجه ای با تجربه زیاد برگزیده تا در زمینه سیاست خارجی مطیع تصمیمات لودریان باشد و لودریان نیز در مواجهه با برجام تلاش می کند از اقدامات دیپلماتیک بسیاری بهره ببرد که شاید بازار اقتصادی ایران که از زمان به اجرا درآمدن برجام بیش از سایر کشورهای اروپایی در اختیار فرانسه بوده را حفظ کند.

 

اگر نگاهی کوتاه به واکنش ها، مواضع و اقدامات مکرون در قبال برجام داشته باشیم خواهیم دید که این سیاست ها شاید زمانی از سوی باراک اوباما، رییس جمهور پیشین آمریکا در خصوص مذاکرات هسته ای با ایران اجرا شده بود.

 

نقطه اشتراک مکرون و اوباما این است که آنها تلاش می کنند نسبت به دولت های پیشین کشورشان متفاوت باشند اما ابزارها و افکار عمومی و سیاسی کشورهایشان دست های آنها را بسته است ولی در هر صورت تاریخ نگاه متفاوتی به امانوئل مکرون و باراک اوباما خواهد داشت البته اگر مکرون بتواند تا پایان زمان زمامداری خود همین سیاست ها را که از جمله آن می توان محکومیت استعمار فرانسه بر الجزایر را مثال زد، ادامه دهد.

 

اخیرا نیز رییس جمهور فرانسه با دونالد ترامپ در خصوص انتقال سفارتش به قدس مخالف کرده که البته مخالف سیاسی او نمی تواند به اندازه ای کارگشا باشد که رییس جمهور فرانسه در قبال خروج شرکتی خصوصی از کشورش همچون توتال از ایران تضمین جلب موافقت ترامپ را بدهد زیرا در زمینه سیاست شاید مکرون بتواند در مواضعش با ترامپ مخالفت کند اما در زمین بازی اقتصادی او هنوز توانایی مقابله با آمریکا را ندارد به همین دلیل است زمانی که شرکت توتال شرط می گذارد که اگر دولت فرانسه بتواند موافقت آمریکا برای ادامه حضور این شرکت در ایران را جلب کند با سکوت مطلق مکرون مواجه می شود. 

 

پریسا رهنما

 

 

پایان پیام/281

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

اخبار برگزیده شبستان