خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷

الأربعاء ١٣ رجب ١٤٤٠

Wednesday, March 20, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مهدویت و غدیر - زمزمه های انتظار زمان :   ۱۳۹۷/۳/۷ - ۱۱:۱۸ شناسه خبر : ۷۰۷۵۴۹
انس رمضانی با امام مهربانی(عج)//۵
رونمایی «افتتاح» از مختصات انتظار زمینه ساز
خبرگزاری شبستان: منتظران ظهور باید بدانند که زمینه سازی ظهور با فساد، ولنگاری و تبهکاری ممکن نمی شود بلکه منتظران باید خود صالح باشند؛ در این راستا جامعه هر اندازه که از شرک فاصله بگیرد و به توحید نزدیک شود، بیشتر زمینه ظهور را فراهم خواهد کرد.

حجت الاسلام سیدمجتبی معنوی، استاد حوزه و دانشگاه در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگار مهدویت خبرگزاری شبستان  پیرامون جایگاه و اهمیت دعای افتتاح که خواندن آن در شب های ماه مبارک رمضان سفارش شده است، اظهار کرد: در فراز دیگری از دعای افتتاح می رسیم به داعی گری امام زمان(عج) در زمین، وقتی می خوانیم: «اللَّهُمَّ اجْعَلْهُ الدَّاعِیَ إِلَى کِتَابِکَ وَ الْقَائِمَ بِدِینِکَ اسْتَخْلِفْهُ فِی الْأَرْضِ کَمَا اسْتَخْلَفْتَ الَّذِینَ مِنْ قَبْلِهِ مَکِّنْ لَهُ دِینَهُ الَّذِی ارْتَضَیْتَهُ لَهُ أَبْدِلْهُ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِ أَمْنا یَعْبُدُکَ لا یُشْرِکُ بِکَ شَیْئا؛ اى پروردگار جهانیان خدایا (وسائل آمدنش را) آماده کن، تا او به کتابت دعوت کند و به دین تو قیام کند و او را روى زمین جایگزین گردان چنانچه جایگزین کردى آنانکه پیش از او بودند و آن دینى را که برایش پسندیده اى به دست او پابرجا کن و پس از ترس و خوفى که داشته آسایش خاطرى به او بده که با کمال خلوص تو را پرستش کند» که این فراز بسیار شگفت انگیز است .

 

وی ادامه داد: این فراز ما را با قانون و سنت الهی آشنا و یادآوری می کند که نظام الهی بر این دنیا حاکم است و جایی نیست که هر صاحب قدرتی در آن بتواند هر کاری انجام دهد و یا انسان ها مجبور باشند که همواره با ابرقدرت ها، مشرکین، مخالفین و منافقین همراهی کنند بلکه از منظر قرآن کریم گرچه نزاع میان حق و باطل همواره وجود دارد اما پیروزی از آنِ حق است و در هر زمانی حق و طرفدارانش از نصرت و یاری خداوند برخوردار هستند.

 

معنوی با بیان اینکه زمانی که در دعای افتتاح از خداوند متعال می خواهیم که حضرت حجت(عج) را دعوت کننده به کتاب و قیام کننده به دین قرار دهد، معنایش این نیست که حضرت(عج) برای تحقق این هدف قیام نمی کند، تصریح کرد: برخی تصورشان بر این است که مردم باید بخواهند تا امام زمان(عج) ظهور کند و اگر این خواست حاصل نشود، امام(عج) ظهور نخواهد کرد بلکه موضوع دقیق تر از این هاست و براساس آیات قرآن کریم و این فراز از دعای افتتاح حتی اگر مردم هم نخواهند، ظهور امام زمان(عج) امری مسلم و قطعی است.

 

این استاد حوزه و دانشگاه اضافه کرد: در این فراز می خوانیم امام زمان(عج) مجری سنت الهی «استخلاف فِی الْأَرْضِ» است و این سنت در قرآن و روایات هم مورد تاکید قرار گرفته که زمین هیچگاه از حجت الهی خالی نمی شود و همواره حجت الهی به عنوان خلیفه خداوند روی زمین قرار دارد و خداوند به برکت او پیروزی حق بر باطل را رقم خواهد زد.

 

راه رسیدن جامعه به سعادت

 

وی با اشاره به اینکه در دعای افتتاح بوضوح اشاره شده که حجت الهی دو کار را انجام خواهد داد، گفت: اولین کار این است که مردم همانگونه که در گذشته، از حضور انبیاء و اولیای الهی برخوردار بودند و از برکات او بهره مند می شدند، حضور امام زمان(عج) نیز چنین و تداعی کننده بازگشت انبیاء خواهد بود.

 

کارشناس مهدوی ادامه داد: با ظهور حضرت(عج) امکان دستیابی به جامعه سعادتمند برای ما فراهم می شود و ما شاهد آن مدینه فاضله خواهیم بود که بخشی از آن را دیگران در حضور انبیاء گذشته حس کرده بودند.

 

معنوی با بیان اینکه اراده خلق برای ظهور نسبت به خواست و اراده خدا ارجح نیست، تاکید کرد: برخی تصور می کنند مشروعیت دولت کریمه امام زمان(عج) مانند دیگر دولت های سیاسی نظام آفرینش، منوط بر این است که مردم از حکومت حضرت مهدی(عج) راضی باشند، در حالی که خداوند متعال، حکومت مهدوی را نه از سر جبر و یا با قوه قهریه بلکه با رضایت خویش در زمین مستقر می کند و حتی اگر مردم نیز در این زمینه مخالفت کنند، با توجه به سازگاری این حکومت با فطرت آدمی، مشکلی پیش نمی آید.

 

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه انسان به طور فطری با اراده و خواست الهی همراهی می کند، ابراز کرد: امام زمان(عج) حکومتی را برقرار می کند و عدالتی را در نظام آفرینش می گستراند که هماهنگ با فطرت آدمی است؛ ایشان دین الهی را بر این اساس تجدید و به صورت کامل و به بهترین شکل ممکن عرضه می کند.

 

خوف مردم با ظهور تبدیل به حس امنیت می شود

 

وی در ادامه بیان کرد: در زمان حکومت امام مهدی(عج) ترس های مردم تبدیل به احساس امنیت می شود و مردم به رشد و غایت عقلی و فکری لازم برای درک ظهور می رسند و خواص هم به ارادت و سعادتی دست می یابند که نه تنها در مقابل امام عصر(عج) قرار نمی گیرند بلکه از ایشان استقبال هم می کنند.

 

حجت الاسلام معنوی افزود: حتی افرادی هم که امامت را قبول ندارند، زمانی که دستگیری و حمایت امام(عج) از مستضعفین را مشاهده می کنند و رونق زندگی خود را می بینند، امامت ایشان را می پذیرند.

 

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه حتی مخالفان و معاندان نیز کینه و کدورت نسبت به امام عصر(عج) را کنار می گذارند، ابراز کرد: همانگونه که آنان حمایت و پشتیبانی امام(عج) را می پذیرند، امامت ایشان را هم قبول می کنند و این خوف هم از میان می رود و تبدیل به امنیت می شود.

 

کار ویژه امام مهدی(عج) نفی شرک است!

 

وی با بیان اینکه جامعه با بلوغی که پیدا می کند، تنش های اجتماعی را از میان برمی دارد و مشکلی در پذیرش امام(عج) و واگذاری قدرت به ایشان وجود نخواهد داشت، تصریح کرد: در دعای افتتاح می خوانیم کار ویژه امام زمان(عج)، نفی شرک است و مردم را به توحید عملی سوق می دهند.

 

کارشناس مهدوی با بیان اینکه رسیدن به توحید آسان اما حفظ و نگهداری این اصل اعتقادی سخت است، تاکید کرد: براساس این فراز دعای افتتاح، کار ویژه امام دوازدهم(عج) نفی شرک است یعنی در این دعا با وعده الهی مواجه شده ایم وقتی که خداوند در آیه 55 سوره مبارکه نور می فرماید: «وَعَدَ اللَّهُ الَّذِينَ ءَامَنُواْ مِنكمُ‏ْ وَ عَمِلُواْ الصَّلِحَتِ لَيَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فىِ الْأَرْضِ كَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِينَ مِن قَبْلِهِمْ وَ لَيُمَكِّنَنَّ لهَُمْ دِينهَُمُ الَّذِى ارْتَضىَ‏ لهَُمْ وَ لَيُبَدِّلَنهَُّم مِّن بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْنًا يَعْبُدُونَنىِ لَا يُشْرِكُونَ بىِ شَيًْا وَ مَن كَفَرَ بَعْدَ ذَالِكَ فَأُوْلَئكَ هُمُ الْفَاسِقُون؛ خدا به كسانى از شما كه ايمان آورده‏ اند و كارهاى شايسته كرده‏ اند وعده داد كه در روى زمين جانشين ديگرانشان كند، هم چنان كه مردمى را كه پيش از آنها بودند جانشين ديگران كرد و دينشان را- كه خود برايشان پسنديده است- استوار سازد. و وحشتشان را به ايمنى بدل كند. مرا مى‏پرستند و هيچ چيزى را با من شريك نمى‏كنند. و آنها كه از اين پس ناسپاسى كنند، نافرمانند» یعنی مردم به جایی می رسند که در زمان ظهور امام دوازدهم(عج) هیچ گونه شرکی وجود نخواهد داشت و توحید نظری تبدیل به توحید عملی می شود.

 

معنوی با بیان اینکه دعای افتتاح نشان می دهد که توحید عملی مهمتر از توحید نظری است که مردم به آن معتقدند و نفی شرک زمینه ساز ظهور است، گفت: اگر به جایی برسیم که شرک نفی شود، زمینه ظهور فراهم خواهد شد و براساس این فراز می توانیم بگوییم که دوره آخرالزمان نه تنها دوران توام با فشار و افزایش هرج و مرج نیست بلکه دورانی برای زمینه سازی ظهور امام زمان(عج) است.

 

استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: براساس دعای افتتاح، منتظران ظهور باید بدانند که زمینه سازی ظهور با فساد، ولنگاری و تبهکاری نمی شود بلکه منتظران باید خود صالح باشند و در این راستا جامعه هر اندازه که از شرک فاصله بگیرد و به توحید نزدیک شود، بیشتر زمینه ظهور را فراهم خواهد کرد و هر اندازه که جامعه به شرک نزدیک شود، توان زمینه سازی برای ظهور امام زمان(عج) را از دست می دهد.

 

وی با بیان اینکه کار ویژه امام عصر(عج) براساس دعای افتتاح، علاوه بر عدالت گستری و قسط، نفی شرک است، تاکید کرد: این نفی شرک به ما می آموزد که در زمان غیبت برای تسریع و زمینه سازی ظهور باید از شرک فاصله بگیریم و به عمل صالح و توحید  نزدیک تر شویم که با این روش موفق به زمینه سازی و نزدیک شدن به وعده الهی خواهیم شد.

 

فاسقان زمینه ساز ظهور نمی شوند

 

حجت الاسلام معنوی ابراز کرد: خداوند در قرآن می فرماید: «وَ مَنْ کَفَرَ بَعْدَ ذلِکَ فَأُولئِکَ هُمُ الْفاسِقُونَ؛ و کسانی که پس از آن کافر شوند، آنها فاسقانند»، این یعنی نداشتن توحید عملی و گرایش به شرک، برابر با فسق است و اگر ما نتوانیم در این ماه رمضان که فرصت مناسبی برای نفی شرک است، چنین کنیم به دلیل گرفتاری به فسق، امکان زمینه سازی برای ظهور را هم نخواهیم داشت.

 

استاد حوزه و دانشگاه در پایان خاطرنشان کرد: دعای افتتاح به ما می گوید که با آلودگی به شرک نمی توان زمینه ساز ظهور بود.

 

ادامه دارد ... .

پایان پیام/9

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

یک کارشناس مهدوی تشریح کرد

اوصاف دولت کریمه در کلام امام علی(ع)/شباهت های رفتاری امام عصر(عج) به امیرالمومنین(ع)

حجت الاسلام امینی با اشاره به وجوه شباهت دولت کریمه مهدوی با خلافت امیرالمومنین(ع)، گفت: امام علی(ع) درباره عصر ظهور می فرمایند: «...زمین نعمات خود را بیرون می ریزد و آسمان خیرات خود را فرو می بارد و گنج های زمین برای او آشکار می شود...».

اخبار برگزیده شبستان