خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷

الأربعاء ٣ ربيع الثاني ١٤٤٠

Wednesday, December 12, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مهدویت و غدیر - آخر الزمان زمان :   ۱۳۹۷/۳/۱۹ - ۱۳:۳۰ شناسه خبر : ۷۰۷۵۴۸
انس رمضانی با امام مهربانی(عج)//۹
سخاوت های مادی و معنوی امام زمان(عج) پس از ظهور
خبرگزاری شبستان: امام زمان(عج) گشاده دست ترین و بخشنده ترینِ افراد در نظام آفرینش هستند، مهم آنکه این سخاوت نه تنها مادی است بلکه براساس دعای افتتاح، ایشان سعه صدر ما یعنی ظرفیت روحی مان را نیز افزایش خواهند داد.

حجت الاسلام سیدمجتبی معنوی، استاد حوزه و دانشگاه در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگار مهدویت خبرگزاری شبستان  پیرامون جایگاه و اهمیت دعای افتتاح که خواندن آن در شب های ماه مبارک رمضان سفارش شده است، اظهار کرد: در فراز دیگری از دعای افتتاح، به مقوله امامت به عنوان عامل وحدت آفرین در نظام آفرینش برای جوامع بشری اشاره شده است و می خوانیم: «اَللّهُمَّ الْمُمْ بِهِ شَعَثَنا وَاشْعَبْ بِهِ صَدْعَنا وَارْتُقْ بِهِ فَتْقَنا وَکَثِّرْبِهِ قِلَّتَنا وَاَعْزِزْ بِهِ ذِلَّتَنا وَاَغْنِ بِهِ عآئِلَنا وَاقْضِ بِهِ عَنْ مَُغْرَمِنا؛ خدایا بدان حضرت پراکندگیمان را برطرف کن و گسیختگیمان را دور کن و پریشانى ما را بدو پیوست کن و کمى ما را بدو زیاد کن».

 

وی با بیان اینکه از منظر قرآن کریم مردم یا امام هستند یا ماموم، افزود: امام «یَهدِی بِأَمْرِنا» است و اکثر مردم ماموم هستند و در پی این امامان حرکت می کنند و از منظر قرآن کریم، مردم بدون امام و مدیریت وی، قادر به زندگی نیستند و دچار سردرگمی می شوند.

 

معنوی با بیان اینکه در آیه 213 سوره مبارکه بقره آمده است: «مردم همواره درگیر اختلافاتی هستند که این اختلاف، به برکت حضور انبیاء الهی در میان آنها برطرف می شود» و امام نیز در امتداد این حرکت، اختلافات را از بین می برد، تصریح کرد: اگر در دعای افتتاح از خداوند می خواهیم که به برکت امام معصوم، پریشانی ما را به جمع، پراکندگی مان را به وحدت و گسیختگی ما را به پیوند تبدیل کند، به جهت این است که وحدت آفرینی، نظام بخشی و انسجام مردم، مدیون امامت و ولایت است.

 

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه در روزگار کنونی، عوامل متعددی از جمله پدیده جهانی شدن، مدعی وحدت آفرینی در جوامع بشری هستند، گفت: واقعیت این است که آنچه موجب رفع اختلاف از جوامع بشری و آنچه موجب یکپارچگی آن خواهد شد، فقط امام(ع) است که خداوند به برکت حضور ایشان و به جهت پشتیبانی اش از فطرت پاک انسانی و هماهنگی و سازگاری امامت ایشان با فطرت انسانی، این اختلاف بشری را برطرف می کند.

 

وی با بیان اینکه امام در جامعه بشری وحدت را میان مردم شکل می دهد و پراکندگی را از میان برمی دارد، تاکید کرد: در روایات داریم که امام مانند نخ تسبیح موجب کنار هم قرار گرفتن مهره ها و موجب وحدت در جامعه بشری برای حضوری جهانی می شود.

 

معنوی با بیان اینکه دعای افتتاح هم هویت، ماهیت و اعتبار انسان ها و هم وحدت میان آنها را مدیون امام می داند، ابراز کرد: انسان ها زمانی که کنار هم باشند، به قدرت و قوت می رسند و قادر خواهند بود به اهداف بیشتر و بالاتری دست پیدا کنند و امام عامل این یکپارچگی است و موجب عزت جامعه می شود.

 

تحقق دعای «فُکَّ بِهِ اَسْرَنا» با ظهور

 

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه فقر و تنگدستی جامعه به برکت امام عصر(عج) مرتفع می شود، ابراز کرد: براساس دعای افتتاح «وَفُکَّ بِهِ اَسْرَنا» یعنی اسارت انسان که یا به واسطه دیگران برایش ایجاد شده است یا براساس قرآن کریم ناشی از گرفتاری به پیرایه های دنیایی است، به برکت ظهور امام زمان(عج) برطرف می شود و خداوند نیز به برکت ظهور ایشان، وعده هایش را عملی می کند.

 

معنوی با بیان اینکه براساس دعای افتتاح، مردم در دنیا، در سایه حضور امام زمان(عج) به زندگی سعادتمندانه و توام با خوشبختی دست می یابند، تصریح کرد: با ظهور زندگی دنیایی مردم، سرشار از رفاه و آسایش خواهد شد چنان که در دعای افتتاح می خوانیم: «وَبَلِّغْنا بِهِ مِنَ الدُّنْیا وَالاْخِرَهِ آمالَنا؛ و بوسیله او ما را به آرزوهاى دنیا و آخرت برسان».

 

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه با توجه به متن دعای افتتاح، مهمترین خواسته های انسانی با ظهور محقق می شود، تاکید کرد: امام زمان(عج) گشاده دست ترین و بخشنده ترینِ افراد در نظام آفرینش هستند، مهم آنکه این سخاوت نه تنها مادی است بلکه براساس دعای افتتاح، ایشان سعه صدر ما یعنی ظرفیت روحی مان را نیز افزایش خواهند داد.

 

وی با بیان اینکه امام مهدی(عج) دل ها را به هم نزدیک و به انسان ها شرح صدر اعطا می کنند، اضافه کرد: به برکت ظهور و حضور ایشان، خداوند کینه و کدورت را از دل های انسان ها برطرف می کند، چنان که در روایات است: زمان ظهور امام زمان(عج) «کینه و کدورت از میان می رود».

 

معنوی خاطرنشان کرد: اینطور نیست که با ظهور دشمنان حضرت(عج) از بین بروند، بلکه دشمنی ها از بین می رود، یعنی ایشان پس از ظهور با قهر، غیظ و کشتار با مخالفان برخورد نمی کنند بلکه براساس دعای افتتاح «اَذْهِبْ بِهِ غَیْظَ قُلُوبِنا؛ بوسیله ایشان عقده دل ها گشوده شده و اینچنین دوستان به دشمنان تبدیل می شوند.

پایان پیام/9

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مدیر بنیاد مهدی موعود(عج) استان یزد خبر داد

تجهیز دانشگاه های یزد به کانون های مهدوی/«سفره کتاب مهدوی» در دارالعباده پهن می شود

رستگاری با اعلام برنامه های بنیاد مهدی موعود(عج) استان یزد، گفت: تقویت هیئت اندیشه ورزان مهدوی، برگزاری مسابقات کتابخوانی «عطر انتظار» در مدارس، تجهیز دانشگاه ها به کانون های مهدوی و اجرای طرح «سفره مهدوی» در اماکن عمومی از جمله این برنامه ها است.

اخبار برگزیده شبستان