خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷

الأربعاء ١٤ جمادى الثانية ١٤٤٠

Wednesday, February 20, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مسجد و کانون ها - مسجد طراز اسلامی زمان :   ۱۳۹۷/۲/۳۱ - ۰۹:۵۲ شناسه خبر : ۷۰۶۴۳۲
مدیرعامل موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام:
نگاه غلط به مسجد در کشور نهادینه شده است
خبرگزاری شبستان: مدیرعامل موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام، گفت: چون ما نگاه غلط به مسجد را نهادینه کرده‌ایم، به آسیب‌ها و آفت‌های آن نیز مبتلا شده‌ایم.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحسن دعایی در گفت‌و‌گو با خبرنگار مسجد و کانون‌های مساجد خبرگزاری شبستان با بیان اینکه  شأن قدسی مسجد در ادبیات دینی، بسیار روشن است که ساخت مسجدالنبی (ص) از سوی پیامبر اسلام (ص) در مدینه در ابتدای حضورشان در این شهر، مهمترین گواه درباره اهمیت جایگاه مساجد است، گفت: متاسفانه مشکل و مصیبت اعظم این است که ما از اسوه بودن پیامبر (ص) در همه ابعاد نظام‌سازی دینی، فاصله گرفته‌ایم.

 

وی افزود: ما پیامبر اسلام (ص) را به عنوان یک اسوه کامل قرآنی نمی‌شناسیم و تا این مصیبت برطرف نشود، هیچ چیز جامعه ما درست نخواهد شد.

 

مدیرعامل موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام، خاطرنشان کرد: جامعه و نظام اسلامی ما دو راه بیشتر ندارد یکی اینکه صراحتا اعلام کند ما از اسلام، صرفا اسم اسلام را می بریم و در نظام سازی و جامعه سازی، تمام قد تابع نظامات غربی هستیم که در این صورت جامعه اسلامی را دچار انحطاط و انحراف و همچنین بحران هویت نمی‌کنیم، البته چنین راهی، درست و قابل اجرا نیست، زیرا کفر است.

 

دعایی ادامه داد: راه دوم این است که یک نهضت تمام عیارِ اقتدا به پیامبر اسلام (ص) به عنوان اسوه قرآنی راه‌اندازی شود، در این صورت طبق وعده قرآن، حیات طبیه در جامعه فراگیر می‌شود.

 

پیامبر اسلام (ص) را همچون یک مهندس سبک زندگی نمیشناسیم

وی اظهار کرد: امروزه، مسیر سومی در جامعه طی می‌شود که نوعی التقاط و نفاق به همراه دارد زیرا پیامبر (ص) را به معنای واقعی به عنوان اسوه بودن نمی‌شناسیم، بلکه ارتباط عاطفی با حضرت محمد (ص) برقرار کرده‌ایم و ایشان را به عنوان مهندس سبک زندگی نمی‌شناسیم.

 

مدیرعامل موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام، با بیان اینکه احیا و تقویت جایگاه مساجد در کشور نیازمند بازگشت به باور اسوه بودن پیامبر (ص) در مهندسی نظام‌سازی اسلامی است، ابراز کرد: مسجد در نظام‌سازی و سیره پیامبر (ص) محور ساخت شهر بود و پیام این اقدام برای ما این است که مسجد به عنوان مدار و قطب در شهرسازی شناخته شود.

 

مسجد، محور مراکز صنعتی و تفریحی کشورمان نیست

دعایی اظهار کرد: مسجد در شهرسازی ما به عنوان یک مکان ایزوله، منزوی و حاشیه‌ای است که محور محله و مراکز صنعتی و تفریحی نیست.

 

وی افزود: پیامبر اسلام (ص) مسجد را مرکز خلافت قرار دادند تا این محل از کارکرد عبادی به کارکردهای سیاسی، اقتصادی، نظامی و اجتماعی ارتقا پیدا کند، در حالی که امروزه مسجد در نظام ما به یک مکان حاشیه‌ای تبدیل شده است.

 

مدیرعامل موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام، با طرح این پرسش که "آیا شأن رئیس جمهور در کشور ما از شأن پیامبر اسلام (ص) بیشتر است که حاضر نیست مسجد را دارالخلافه قرار دهد"، گفت: همه گردش کار اصلی جامعه اسلامی در سیره نبوی (ص) از مسیر مسجد عبور می‌کند.

 

دعایی خاطرنشان کرد: ما ادعا نمی‌کنیم مسجد، وزارت‌خانه اقتصاد یا آموزش و پرورش یا سایر مراکز شود، بلکه ادعا می‌کنیم که این وزارت‌خانه‌ها باید از مسیر مسجد عبور کنند.

 

وی گفت: مساجد باید میعادگاه رفع نیازهای اجتماعی جامعه اسلامی شوند تا نگاه مردم به آن‌ها از کارکرد تک‌بعدی عبادی به کارکرد دین و زندگی ارتقا یابد و در این صورت است که همه مردم بدون استثناء به مردم عشق می‌ورزند زیرا می‌دانند مسجد برای موضوعات اجتماعی، خانوادگی و سیاسی آنان حرف دارد.

 

مدیر موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام، خاطرنشان کرد: چون ما نگاه غلط به مسجد را در نظام جمهوری اسلامی نهادینه کرده‌ایم، به آسیب‌ها و آفت‌های آن‌ها نیز مبتلا شده‌ایم.

 

 

 

پایان پیام/397

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

با امضای طومار الکترونیکی انجام می شود

لبیک اعضای کانون‌‌های مساجد به بیانیه مقام معظم رهبری در خصوص گام دوم انقلاب

اعضای کانون‌‌های فرهنگی و هنری مساجد با امضای طومار الکترونیکی به بیانیه مقام معظم رهبری در خصوص گام دوم انقلاب لبیک گفتند.

اخبار برگزیده شبستان