خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸

الثلاثاء ١٩ رجب ١٤٤٠

Tuesday, March 26, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - زنان و خانواده زمان :   ۱۳۹۷/۲/۳۱ - ۰۸:۰۹ شناسه خبر : ۷۰۶۳۸۹
دبیر راهبردی ناحیه بسیج سلمان فارسی در گفت وگو با شبستان:
رجعت به ازدواج های آسان و سنتی با راه اندازی سایت هم کفو یابِ
خبرگزاری شبستان:دبیر راهبردی ناحیه بسیج سلمان فارسی با اشاره به راه اندازی سامانه هم کفویاب گفت:این سامانه یک سایت سراسری است، جوانان مجرد می توانند در این سایت عضو شوند و آدرس این سامانه نیز www.hamkofyab.ir می باشد.

علی بوداغی، مخترع و دبیر راهبردی ناحیه بسیج سلمان فارسی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی شبستان  از راه اندازی کارگروه تحکیم و تشکیل بنیان خانواده خبر داد و گفت:ما این کارگروه را برای نخستین با همکاری بسیج ناحیه سلمان فارسی راه اندازی کردیم. هدف از راه اندازی این کارگروه ،جلوگیری از افزایش سن ازدواج بعضی از همکاران بسیجی بود چون آنها با وجود داشتن موقعیت خوب برای ازدواج به دلیل پیدا نکردن هم کفو مناسب نمی توانستند ازدواج کنندلذا ما بر آن شدیم تا این کارگروه را در راستای کاهش سن ازدواج و حل مسایل و مشکلات ناشی از آن راه اندازی کنیم در همین راستا همکاران بازنشسته خود را در فضای مجازی جمع آوری و در امر ازدواج  فعالیت کردیم این در حالی است که بسیاری از فعالان عرصه ازدواج ناشناخته  هستند و از سوی ارگان و نهادهای خاصی هم حمایت نمی شوند.

 

عدم هم کفویابی از دلایل مهم افزایش سن ازدواج و طلاق

بوداغی با بیان اینکه یکی از دلایل مهم افزایش سن ازدواج و طلاق عدم هم کفویابی و همسان گزینی است، افزود: در زندگی امروز شهری افراد یک مجتمع یکدیگر را نمی شناسند چگونه می شود در این تنوع خواسته ها و تخصص های مختلفی که به وجود آمده ،جوانان بتوانند فرد مناسبی را انتخاب کنند لذا ما به این نتیجه رسیدیم که یک کارگروه تحکیم و تشکیل بنیان خانواده راه اندازی کنیم  و بتوانیم آموزش و مهارت لازم را به جوانان ارایه دهیم.

 

لزوم تبدیل مهارت های زناشویی به قانون

دبیر راهبردی ناحیه بسیج سلمان فارسی با بیان اینکه خانواده ها مهارت های زندگی را به فرزندان خود نمی آموزند، اظهار کرد: ما باید مهارت زندگی کردن را به دو نفر که هیچ سنخیتی با یکدیگر ندارند و دو جنس مخالف با افکار و ایده های مختلف هستند را آموزش دهیم و همچنین باید روش، کردار، گفتار، طرز برخورد همسران با یکدیگر را به آنها یاد دهیم. همه این موارد باید قبل از هر چیز تبدیل به قانون کند.

 

بوداغی با اشاره به بررسی طرحی در مجلس تحت عنوان مشاوره های قبل، حین و بعد از ازدواج گفت: بسیاری از کتب روانشناسی ما غربی بوده و هیچ سنخیتی با فرهنگ و اعتقادات ما ندارد و همچنین بیشتر اساتید روانشناسی ما هم دروس کلاسیک را گذرانده اند بنابراین کتب روان شناسی ما باید بومی شود.

 

وی با بیان اینکه بهترین روش مشاوره، روش ترکیبی است، تصریح کرد: یعنی دانش افرادی را که به صورت علمی در دانشگاه تحصیل کردند با دانش افرادی که تخصص حوزوی دارند را با هم ترکیب کنیم، نظر بنده این است آنهایی که تاییدیه دوره های روانشناسی را گرفته اند حتما دوره های آموزش مذهبی را هم فرا بگیرند و آنهایی که مذهبی بودند دوره های علمی را طی کنند تا ترکیبی از این علوم به وجود آید در غیر این صورت اگر یکجانبه باشد تاثیرگذار نخواهد بود. ما جامعه ای اسلامی با فرهنگی دینی و تمدنی غنی هستیم لذا باید مشاوره های ما هم صبقه دینی داشته باشد.

 

دوره های آموزشی اجباری برای والدین گذاشته شود

وی ادامه داد: بنابراین این کارگروه برای تحکیم بنیان خانواده  تشکیل شده است، حتی می طلبد که در طول سال برای والدین دانش آموزان نیز دوره های آموزشی اجباری لحاظ کنیم  چون این امر صددرصد در تحکیم بنیان خانواده تاثیرگذار است.بسیاری از زندگی های امروزی جوانان سرد است،احتمال اینکه خانواده های زیادی به دلیل عدم مهارت کافی زوجین و بلد نبودن برخورد و رفتار مناسب همسران با یکدیگر از هم متلاشی شوند، بسیار زیاد است لذا آموزش اجباری خانواده ها باید یکی از اصول زندگی ما باشد.

 

دبیر راهبردی ناحیه بسیج سلمان فارسی با بیان اینکه آموزش باید مداوم باشد، تصریح کرد: دختران ما باید فوت و فن درست زندگی کردن را قبل از ازدواج بیاموزند. ما باید آموزش زناشویی را از مقاطع راهنمایی آغاز کنیم که وقتی جوانان به پایان مقطع دبیرستان رسیدند کاملا مهارت زندگی را آموخته باشند که اگر ازدواجی هم صورت گرفت ازدواج موفقی داشته باشند.

 

وی ادامه داد: آیا مدارسی سراغ دارید که در آنها کتب روانشناسی تدریس شود؟ مسلما پاسخ منفی است، حتی باید عوامل کاهش طلاق و تحکیم بنیان خانواده در کتب درسی ذکر شود و بعد از مدارس در دانشگاه ها هم تدریس شود.

 

لزوم سنخیت فرهنگی، اقتصادی و فکری جوانان در امر ازدواج

وی بر لزوم سنخیت فرهنگی، اقتصادی و فکری جوانان در امر ازدواج تاکید کرد و افزود: بسیاری از جوانان بدون توجه به اینکه از لحاظ فرهنگی و طبقاتی سنخیتی با هم  دارند یا خیر ،فقط به دلیل احساسات با یکدیگر ازدواج می کنند ولی بعد از تشکیل خانواده ،مشکلات فرهنگی ،اقتصادی و فکری زوج ها شروع و در نهایت هم به طلاق منجر می شود. حتی بسیاری از جوانان هم به دلیل عدم توانایی در پرداخت مهریه به زندان می روند که همین امر هم هزینه های زیادی بر دوش دولت می گذارد.

 

بوداغی بر لزوم مشاوره های دولتی تاکید کرد و گفت: هزینه مشاوره ها بسیار بالاست لذا دولت باید مراکز مشاوره ای خاصی را برای افرادی که مشکل مالی دارند و نمی توانند هزینه های مشاوره ها را پرداخت کنند در نظر بگیرد و بدانند که اگر امروز در این زمینه کوتاهی کنند فردا باید صدها برابر هزینه آن را در زندان ها بپردازند ،چون ما فقط یک روی سکه را می بینیم لذا پیشگیری بسیار بهتر از درمان است.

 

مسئولان آینده نگری ندارند

دبیر راهبردی ناحیه بسیج سلمان فارسی با اشاره به عدم حل مشکلات حوزه ازدواج جوانان اظهار کرد: یکی از دلایل مهم عدم حل مشکلات حوزه جوانان این است که مسئولان فقط ظاهر را می بینند، اگر آینده نگری داشته باشند و بدانند این مشاوره ها تا چه اندازه می تواند هم برای خانواده و جامعه و هم برای دولت مزایا داشته باشد، قطعا یک اقدام مناسب می کنند ولی مشکل اینجاست که آینده نگری ندارند.

 

بوداغی افزود: مسئله دیگر این است که برخی از جوانان از شرایط مالی خوبی برخوردار هستند و آمادگی لازم را هم برای تشکیل خانواده دارند اما گزینه های مناسب برای ازدواج ندارند. ما فرم های مشخصی برای این افراد تهیه کردیم تا از این طریق بتوانند همسر مناسب خود را پیدا کنند.

 

وی افزود: در این راستا بانکی را تشکیل دادیم تا افراد از این طریق بتوانند هم کفو خود را بیابند. در همین راستا افراد با ارایه مدارک کامل در این بانک ثبت نام می کنند ،در صورت بررسی ویژگی ها و معیارهای ثبت نام کنندگان افراد هم کفو آنها معرفی می شود و در صورت پذیرش ما از طریق خانواده های آنان وارد معارفه می شویم.

 

دبیر راهبردی ناحیه بسیج سلمان فارسی با بیان اینکه ما هم اکنون بزرگترین کانال ازدواج در سنین مختلف را در فضای مجازی (تلگرام) راه اندازی کردیم، بیان کرد: اگر جوانی قصد ازدواج داشته باشد طی 24 ساعت می تواند هم کفو خود را انتخاب کند. ما اکنون 1300 تا 1400 واسطین ازدواج را در کانال جمع آوری و ساماندهی کردیم که این اقدام برای نخستین بار در ایران و حتی در جهان صورت گرفته است.

 

بوداغی با بیان اینکه فرم های ازدواج از لحاظ ایمنی بسیار بالا هستند، افزود: اسامی، شماره تماس و آدرس هیچ کدام از متقاضیان ازدواج در این فرم ذکر نمی شود و فقط آی دی افراد نوشته می شود که ما از آن طریق مراحل بعدی را پیگیری می کنیم و در صورت ایجاد مشکل یا بی احترامی از سوی فرد در کانال بلافاصله از طریق شماره تماس آنها پیگیری و مسئله مربوطه را رسیدگی می کنیم.

 

راه اندازی سامانه هم کفو یاب در سراسر کشور

دبیر راهبردی ناحیه بسیج سلمان فارسی همچنین با اشاره به راه اندازی سامانه هم کفویاب تصریح کرد: این طرح نیز مورد تایید قرار گرفته و قرار شده است دفتر این سامانه در هزار نقطه از شهرهای کشور راه اندازی شود. اجرای طرح هم به این صورت است، جوانان مجرد شهری که یک جمعیت صد هزار نفری یا 300 هزار نفری دارد را شناسایی و در این سایت عضو می کنیم، از این طریق آنها می توانند هم کفو خود را پیدا کرده و اقدام به ازدواج کنند.

 

وی در ادامه تصریح کرد: سامانه هم کفو یاب یک سایت سراسری است، همه جوانان مجرد می توانند در این سایت عضو شوند و آدرس این سامانه نیز www.hamkofyab.ir است. یکی از مزایای این سامانه این است که چون بعضی از جوانان به دلیل اینکه ماخوذ به حیا هستند و به صورت حضوری نمی توانند به دفترهای ما مراجعه کنند لذا از طریق این سامانه می توانند عضو شده و هم کفو خود را پیدا کنند.

 

وی با اشاره به شیوه تحقیق متقاضیان ازدواج در این کانال تصریح کرد: ما با ارایه فرم ازدواج و پاسخگویی به سوالات داخل فرم و مشاوره هایی که انجام می دهیم فرد را مورد سنجش قرار داده و راستی آزمایی می کنیم و فقط یک سری اطلاعات اولیه در خصوص متقاضیان به دست می آوریم لذا تحقیق واقعی و درست باید از طریق تحقیقات میدانی توسط خانواده ها صورت بگیرد.

 

بوداغی در ادامه افزود: در بسیاری از سایت های همسریابی اینترنتی عکس، شماره تلفن، ایمیل و آی دی فرد متقاضی گذاشته می شود که ما مخالف این کار را هستیم و فقط مشخصات عمومی (سن، قد، رنگ پوست، اعتقادات، وضعیت شغلی، معیارهای همسر و ...) افراد را می گیریم و ما فقط اسم، فامیلی، شماره تماس و آی دی فرد را در فرم قرار می دهیم و  آنها را تبدیل به کد می کنیم از ایمنی بالایی  هم برخوردار است و هر اتفاقی هم رخ دهد از طریق این کد پیگیری می کنیم.

 

 

پایان پیام/35

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

افزایش ۲۰ درصدی ماموریت های اورژانس کشور در ایام نوروز

رییس اورژانس کشور گفت: با توجه به اینکه تعداد پایگاههای اورژانس در نوروز نسبت به سال قبل افزایش پیدا کرده است تعداد ماموریتهای اورژانس با افزایش ۲۰ درصدی همراه شده است.

اخبار برگزیده شبستان