خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷

الأحد ١٣ جمادى الأولى ١٤٤٠

Sunday, January 20, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - محیط زیست و گردشگری زمان :   ۱۳۹۷/۲/۳۰ - ۰۹:۰۰ شناسه خبر : ۷۰۶۳۷۳

نقش موثر خودباوری در تقویت نشاط اجتماعی/ معرفی فرهنگ ایرانی اسلامی در موزه های مجازی
خبرگزاری شبستان: جامعه شناس با بیان اینکه داشتن روحیه خودباوری و شناخت از داشته ها می تواند به تقویت نشاط اجتماعی کمک کند، گفت: موزه ها در معرفی و شناساندن سابقه تاریخی، تمدنی، علمی و فرهنگی نقش سازنده ای دارد.

امیرمحمد حسینی، جامعه شناس در گفت و گو با خبرنگار شبستان گفت: آگاهی و اشراف به داشته های تاریخی و فرهنگی در تقویت روحیه خودباوری نقش موثری دارد.

 

کارشناس علوم رفتاری با بیان اینکه شناخت مردم از پیشینه تمدنی و اصیل در ایجاد تصمیم گیری ها وتصمیم سازی های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی بسیار سازنده است، تاکید کرد: موزه ها به عنوان دانشگاهی پویا می توانند با معرفی میراث تاریخی، فرهنگی، طبیعی، ملموس و ناملموس در ارتقا سطح آگاهی جامعه کمک کنند.

 

حسینی با اشاره به پیشرفت تکنولوژی ارتباطی و تاثیر آن بر رفتار و دیدگاه ها افراد جامعه، اظهارداشت: می توانیم از ابزار نوین ارتباطی در شکل گیری موزه های مجازی استفاده کنیم و از این طریق فرهنگ ایرانی و اسلامی و ایران را به طور شایسته به دنیا معرفی کنیم.

 

وی با تاکید بر اهمیت استفاده از دیپلماسی علمی و دیپلماسی فرهنگی در توسعه ارتباطات ملی، منطقه ای و بین المللی، خاطرنشان کرد: زمانی که بتوانیم از دریچه علم و فرهنگ به کشورهای دیگر ورود پیدا کنیم، می توانیم در عرصه های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی نیز موفق عمل کنیم.

 

حسینی با اشاره به اینکه می توانیم از پویایی موزه ها در دیپلماسی علمی و فرهنگی استفاده کنیم و توانمندی های ایران و ایرانی را به دنیا معرفی کنیم، گفت: لازمه تحقق این امر آن است که ابتدا مردم ایران از داشته های فرهنگی، تاریخی و تمدنی خود شناخت داشته باشند و براساس سبقه غنی تمدنی و فرهنگی و علمی به تولید دانش و فناوری در راستای ارتقا مباحث اقتصادی و اجتماعی بپردازند.

 

جامعه شناس با بیان اینکه داشتن روحیه خودباوری و شناخت از داشته ها می تواند به تقویت نشاط اجتماعی کمک کند، افزود: جامعه ای که در آن نشاط اجتماعی وجود داشته باشد، شاهد بروز خلاقیت، نوآوری، کار و تلاش و امید خواهد بود.

 

حسینی با بیان اینکه باید روحیه امید و خودباوری را به ویژه در میان نسل جوان تقویت کنیم، گفت: جوانان سرمایه های ارزشمندی هستند که باید به درستی پرورش یابند و در بستر آگاهی و دانش برای توسعه کشور در حوزه های اقتصادی و اجتماعی حضور فعالی داشته باشند.

 

جامعه شناس با بیان اینکه موزه ها به عنوان تاریخ شفاهی، مستند و علمی می توانند در آگاه سازی مردم جامعه نقش موثری داشته باشند، ادامه داد: نسلی که تاریخ نداند و از داشته های مادی و معنوی و ارزشی کشورش آگاهی نداشته باشد نمی تواند آنگونه که باید در عرصه های تولید، کارآفرینی و صنعت و دانش موثر و موفق عمل کند.

 

وی با اشاره به کارکردهای موزه ها گفت: موزه ها علاوه بر کارکردهای آموزشی و علمی می توانند در ایده پردازی و تقویت خلاقیت مبتنی بر ارزش های فرهنگی، تاریخی و تمدنی و علمی نیز کمک کند. در مجموع جامعه ای که از هویت فرهنگی و اجتماعی خود آگاه باشد می تواند در حفظ تمامیت ارضی کشورش در هر جایگاه و مسئولیتی قرار دارد، موثر عمل کند.

پایان پیام/47

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

شبستان گزارش می دهد؛

برنامه سوم توسعه شهر تهران فاصله مناطق را کم می کند

در روند تدوین و بررسی برنامه پنج ساله سوم توسعه شهر تهران موضوعاتی نظیر تبعیض مثبت، عدالت اجتماعی، کاهش اختلاف طبقاتی بین مناطق و نشاط اجتماعی مورد تاکید و توجه برنامه ریزان در حوزه مدیریت شهری قرار گرفته است.

اخبار برگزیده شبستان