خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸

الاثنين ١٩ ذو القعدة ١٤٤٠

Monday, July 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مهدویت و غدیر - مهدی باوران زمان :   ۱۳۹۷/۲/۳۰ - ۰۹:۳۲ شناسه خبر : ۷۰۶۳۶۰
یک کارشناس مرکز تخصصی مهدویت در گفتگو با شبستان:
جایگاه ازدیاد نسل در مهندسی انتظار/مانع تراشی های کنترل جمعیت برای اهداف مهدوی
خبرگزاری شبستان: حجت الاسلام صرفی با اشاره به ضرورت های ازدیاد نسل در جامعه منتظر، گفت: صرف فرزندآوری در جامعه منتظر اهمیت ندارد بلکه ابزاری برای تعلیم و تربیت نسل منتظر است البته اگر این ازدیاد صورت نگیرد، هدف اصلی نیز محقق نمی شود.

 

حجت الاسلام محمد صرفی ، کارشناس مرکز تخصصی مهدویت در گفت وگو با خبرنگار مهدویت خبرگزاری شبستان که به مناسبت 30 اردیبهشت ماه، «روز ملی جمعیت» انجام شد، اظهار کرد: شرع مقدس اسلام نسبت به اصل فرزندآوری تاکید بسیاری دارد چنان که در آیات 46 سوره مبارکه کهف و 12 سوره مبارکه نوح هم این مهم دیده می شود: «الْمَالُ وَالْبَنُونَ زِينَةُ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا ... ؛ مال و فرزندان زیب و زینت حیات دنیاست... »، «وَيُمْدِدْكُمْ بِأَمْوَالٍ وَبَنِينَ وَيَجْعَلْ لَكُمْ جَنَّاتٍ وَيَجْعَلْ لَكُمْ أَنْهَارًا؛ و شما را با اموال و فرزندان فراوان کمک کند و باغ های سرسبز و نهرهای جاری در اختیارتان قرار دهد!».

 

وی اضافه کرد: پیامبر اکرم(ص) می فرمایند: «اِنَّ مِنْ خَیْرِ نِسائِکُمْ الْوَلودَ الْوَدودَ السَّتیرَةَ الْعَفیفَةَ الْعَزیزَةَ فی اَهْلِهَاالذَّلیلَةَ مَعَ بَعْلِهَا الْمُتَبَرِّجَةَ مَعَ زَوْجِهَا الْحَصانَ مَعَ غَیْرِهِ الَّتی تَسْمَعُ قَوْلَهُ وَ تُطیعُ اَمْرَهُوَ اِذا خَلا بِها بَذَلَتْ لَهُ ما اَرادَ مِنْها؛ بهترین زنان شما، زنی است فرزندآور، بسیار مهربان، باحجاب، پاکدامن، در میان خویشاوندان خود عزیز و در برابر شوهرش متواضع باشد، خودش را برای شوهرش بیاراید و از دیگران حفظ کند، از شوهرش حرف شنوی داشته باشد و امر او را اطاعت نماید و در خلوت خواسته شوهرش را برآورده نماید.» و ایشان در روایت دیگری می فرمایند: «در روز قیامت به نسل شما از فرزندان امت خودم افتخار می کند».

 

صرفی با بیان اینکه یک برنامه ریزی چه در بعد فردی و چه در بعد اجتماعی باید جامع باشد، تصریح کرد: برنامه کنترل جمعیت در دو دهه اخیر با مشکلاتی مواجه شد که می توانست با مدیریت هایی از وقوع شان جلوگیری کرد، اما این برنامه دارای پیامدهای بسیاری برای آرمان مهدوی کشور بود که به دلیل عدم آینده نگری به هیچ وجه مدنظر قرار نگرفته بود.

 

پیامدهای کنترل جمعیت برای اهداف مهدوی کشور

 

کارشناس مرکز تخصصی مهدویت با اشاره به اینکه یکی از پیامدهای سوء این برنامه در حوزه مهدویت، تضعیف جایگاه خانواده بود، بیان کرد: سیاست افراطی کنترل جمعیت، موجب از بین رفتن نهاد خانواده که مهمترین جایگاه تربیت نسل منتظر است، می شود و دیگر پیامد این طرح نیز کاهش نسل جوان منتظر است که نسل آینده را پیر و فرتوت و فاقد مدیریت و خلاقیت می کند، چراکه نوآوری، مدیریت و ابتکار ویژگی جوان است.

 

وی اضافه کرد: براساس تحقیقات صورت گرفته، مدیریت آینده جهان از آن کشورهایی است که نیروی کار بیشتری داشته باشند زیرا تولید نیازمند نیروی انسانی است که امروزه نیروی انسانی در تمام بخش های مهم دولتی، به دلیل اهمیت، مرکزی را به خود اختصاص داده است اما طرح کنترل جمعیت، نیروی کار جوان کشور را که بنا دارد زمینه ساز انقلاب جهانی حضرت مهدی(عج) باشد، کاهش می دهد.

 

صرفی در پاسخ به این سوال که یک منتظر در باب ازدیاد نسل و تربیت مهدی باوران چه وظایفی دارد، ابراز کرد: فرزندآوری در شرایط کنونی جامعه هم برای زن و هم برای مرد، یک مجاهدت است اما باید دانست که وجود فرزند، خانواده را شکل می دهد که زیربنای ایجاد جامعه است.

 

کارشناس مرکز تخصصی مهدویت با بیان اینکه ازدیاد نسل هدف نیست بلکه تعلیم و تربیت مهدوی فرزندان ضرورت دارد، گفت: صرف فرزندآوری در جامعه منتظر اهمیت ندارد بلکه ابزاری برای تعلیم و تربیت نسل منتظر است البته اگر این ازدیاد صورت نگیرد، هدف اصلی نیز محقق نمی شود.

 

وی اضافه کرد: اگر نخبگان یک جامعه، یک درصد آن را تشکیل دهند، هر میزان تعداد افراد این جامعه بیشتر باشد، نخبگان بیشتر خواهند بود و بالعکس هر میزان تعداد افراد جامعه کمتر باشد، تعداد نخبگان نیز کاهش خواهد یافت، در انقلاب جهانی امام زمان (عج) نیز 313 نخبه وجود دارد اما ایشان برای اداره تمامی قلمروهای خود نیازمند نیرو و یاور هستند لذا باید امروز این تربیت نیرو در جامعه منتظر انجام شود.

 

صرفی با بیان اینکه برای تمامی بخش های حکومت عدل مهدوی، امام(عج) نیازمند نیروهای کارآزموده خواهند بود، گفت: این نیرو با ازدیاد نسل در جامعه امروز محقق خواهد شد و نیازمند تعلیم و تربیت مهدوی است.

 

ضرورت و اهمیت ازدیاد نسل در جامعه منتظر

 

کارشناس مرکز تخصصی مهدویت ادامه داد: با ازدیاد نسل و افزایش نیروی جوان، رونق اقتصادی ایجاد می شود لذا اگر این نیروها در خانواده تربیت نشوند، پیوند اقتصاد ما به اقتصاد جهانی دولت کریمه ولی عصر(عج)، محقق نخواهد شد.

 

وی با اشاره به اینکه امام زمان (عج) استکبارستیز و مصلح جهانی است، تاکید کرد: امروز استکبار جهانی نسبت به محدود کردن نسل ها در کشورهای اسلامی اقدام کرده است که اگر جوانان این کشور ازدیاد پیدا کنند و تعلیم و تربیت مهدوی یابند، استکبارستیزی نیز محقق خواهد شد.

 

فرزندآوری؛ عامل نشاط خانواده ها

 

صرفی با اشاره به اینکه امید یک خانواده به وجود فرزندان است، افزود: تولد فرزند سبب ایجاد امید در اعضای خانواده می شود علاوه بر این، چون جامعه مصمم در زمینه سازیِ ظهور، نیازمند نشاط است و این فرزندآوری این نشاط  را تامین می کند.

 

کارشناس مرکز تخصصی مهدویت در پایان خاطرنشان کرد: در دعای ندبه می خوانیم: «أَتَرانا نَحُفُّ بِکَ وَ أَنْتَ تَأُمُّ الْمَلَأَ، وَ قَدْ مَلَأْتَ الْأَرْضَ عَدْلاً؟ وَ أَذَقْتَ أَعْداءَکَ هَواناً وَ عِقاباً؛ آیا خواهیم دید که ما به گرد تو حلقه زده و تو با سپاه تمام روى زمین را پر از عدل و داد کرده باشى؟ و دشمنانت را کیفر خوارى و عقاب بچشانى»، که اگر ازدیاد نسل و تربیت نسل مهدوی در جامعه ما محور نباشد، در زمان ظهور، افرادی برای حلقه زدن و گرد آمدن اطراف امام زمان (عج) وجود نخواهد داشت.

پایان پیام/376

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

دبیر ستاد مردمی طرح «مائده غدیر» اعلام کرد

اجرای طرح «مائده غدیر» در میدان امام‌حسین(ع)/برنامه‌ریزی برای اطعام ۱۱۰ هزار نفر در کشور

حائری با بیان اینکه‌ اطعام و نذری سنتی است که هم شورآفرینی کرده و هم سلایق مختلف را به میدان می‌آورد، گفت: به‌منظور خروج غدیر از مظلومیت، طرح «مائده غدیر» با محور طبخ و توزیع ۱۰ هزار پرس غذا اجرا می‌شود.

اخبار برگزیده شبستان