خبرگزاری شبستان

جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸

الجمعة ١٨ صفر ١٤٤١

Friday, October 18, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قرآن و معارف - حوزه های علمیه زمان :   ۱۳۹۷/۲/۲۷ - ۲۱:۰۸ شناسه خبر : ۷۰۶۰۱۶
نماینده مجلس خبرگان:
ماه رمضان با الفت امت اسلامی به فکر جامعه سازی باشیم
خبرگزاری شبستان: نماینده مجلس خبرگان رهبری گفت: ماه رمضان ماه الفت، به هم پیوستن، استغفار و مهربانی به یکدیگر است، افزون بر خودسازی به فکر جامعه‌سازی هم باشیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان، محسن اسماعیلی عضو شورای نگهبان و نماینده مجلس خبرگان رهبری، در جلسه تفسیر نهج‌البلاغه که در مجموعه فرهنگی شهدای هفت تیر برگزار شد، گفت: امیرمومنان امام علی(ع) در نهج‌البلاغه امت اسلامی را به مطالعه تاریخ ملت‌های پیشین دعوت می‌کنند از این جهت که موفقیت و پیروزی آنها را مشاهده کرده و درس عبرت بگیرند.

وی افزود: تا زمانی که ملت‌ها با یکدیگر الفت و اتحاد داشتند و کینه و دشمنی را در سینه خود جای ندادند به پیروزی، اقتدار، عزت و نعمت دست پیدا کردند اما همین که با یکدیگر دشمن شده و اتحاد و الفت بین خود را از دست دادند دچار شکست و ذلت شدند.

اسماعیلی بیان داشت: امیرمومنان امام علی(ع) در این خطبه خطاب به امت اسلام می‌فرمایند که در سرنوشت مومنان بیش از خود تفکر کنید آنها در ضعف بودند زمانی به برکت پیامبران دلهای آنها به الفت و اتحاد رسید و بصیرت پیدا کردند بر اثر همین ارباب جهان هستی شدند، اما افسوس پس که از مدتی الفت و اتحاد خود را از دست دادند به جان یکدیگر افتادند، لباس کرامت و عزت از تنشان خارج و نعمت‌ها را از دست دادند بنابراین داستان زندگی آنها برای شما درس عبرت باشد.

عضو شورای نگهبان با بیان اینکه سرنوشت ملت‌ها و داستان تاریخ شبیه یکدیگر است، اظهار داشت: فرزندان انبیا وقتی متفرق شدند کسری و قیصرها اربابشان شده و آنها را از سرزمینشان بیرون کرده و به محل سخت و سرزمین‌های بی حاصل رانده و تبعید کردند در آنجا شیر شتر خوراکشان و پشم آن لباس آنها شد، دختران خود را زنده به گور و بت پرستی را در پیش گرفتند، صله رحم را قطع کرده و به غارت اموال یکدیگر پرداختند.

وی افزود: خداوند از رحمت خود دوباره پیامبر دیگری بر آنها فرستاد که آنها را به اتحاد و الفت بکشاند وقتی گوش کردند به عزت و اقتدار پیشین خود بازگشتند رودهای نعمات الهی به سوی آنها جاری شد، اسلام به سرعت همه جا را فراگرفته و بر شرق و غرب عالم حاکم شد، خداوند آنها را برکسانی حاکم کرد که تا دیروز بر آنها حکمرانی می‌کردند، حالا آنها به کسانی دستور می‌دادند که تا دیروز از آنها دستور می گرفتند.

نماینده مجلس خبرگان رهبری در ادامه با اشاره به بخش دیگری از بیانات امیرمومنان امام علی(ع) خطاب به امت اسلام گفت: اما شما دوباره داستان قبلی‌ها را تکرار کردید و دژ محکمی را که خداوند با وحدت و الفت بر اطراف شما ایجاد کرده بود را با نادانی سوراخ کردید، خدای سبحان بر این امت منت گذاشته و بین آنها الفت و اتحاد ایجاد کرده بود، نعمت الفت و اتحاد نعمتی است که هیچ یک از مخلوقات خدا قیمت و ارزش آنها را نمی‌دانند، از هر چیز باارزشی باارزش‌تر است.

اسماعیلی در ادامه فرمایشات امیرمومنان امام علی(ع) افزود: پس از محبت به احزاب مختلف تبدیل شدید و از اسلام جز نامی و صورت مسلمان چیزی برای شما باقی نمانده است، از سرنوشت گذشتگان درس نگرفتید، به همان دلیل که قبلی‌ها بدبخت شدند شما هم بدبخت می‌شوید خداوند با شما پیمان برادری نداشت.

عضو شورای نگهبان با بیان اینکه برای زندگی در جهان هستی خداوند قوانینی قرار داده و بارها تصریح کرده که برای همه ملتها از گذشته تا امروز و آینده یکسان است، اظهار داشت: آن ملتی که از اتحاد و الفت دست بردارد شکست می‌خورند اگرچه اهل حق باشند و آن ملتی که اتحاد و الفت داشته باشند پیروز می‌شوند ولو که این اتحاد و الفت صوری باشد.

وی با اشاره به بخش دیگری از بیانات امیرمومنان امام علی(ع) مبنی بر اینکه اتحاد و الفت واقعی فقط بین مومنان می‌تواند رخ دهد کافران و مشرکان هرگز نمی‌توانند به حقیقت اتحاد و الفت داشته باشند، ابراز کرد: اما همین اتحاد و الفت صوری، مقطعی و تاکتیکی آنها روی سرنوشت شما مسلمانان تاثیر راهبردی دارد و می‌تواند شما را به شکست بکشاند.

اسماعیلی با اشاره به خطبه 166 نهج البلاغه، گفت: بنی امیه بی ریشه زمام مسلمانان را در دست گرفتند خاندان پیامبر(ص) را با همه اصالت و محبوبیت کنار زدند به این دلیل که امت پیامبر(ص) با هم الفت و اتحاد نداشتند و پراکنده شده بودند بنی امیه بر آنها غالب شدند، اگر شما با هم باشید و پراکنده نشوید کسی نمی‌تواند شما را شکست دهد، اما شما هم مثل قوم بنی اسرائیل شدید.

وی درباره خبطه 97 نهج البلاغه بیان داشت: امیرمومنان امام علی(ع) در این خطبه می‌فرمایند به خدایی که جان علی در دست اوست پیش‌بینی من این است به این دلیل که آنها با آن رهبر فاسد متحد اما شما با وجود رهبری بر حق متحد نیستند دشمن بر شما مومنان غالب شده و شما شکست خواهید خورد.

عضو شورای نگهبان با اشاره به خطبه 25 نهج البلاغه ابراز کرد: این خطبه برای زمانی است که معاویه و یاران او پی درپی پیروز می شدند چراکه آنها متحد هستند، آنها وحدت دارند اما امت اسلام تفرقه دارند، آنها حرف رهبر فاسد خود را گوش می‌کردند اما مومنان حرف رهبر برحق خود را گوش نمی‌کردند، در عین حال آنها وفادار اما مسلمانان خیانت می‌کردند.

نماینده مجلس خبرگان رهبری افزود: همه این مواردی را که امیرمومنان در نهج البلاغه فرمودند توصیه اخلاقی نیست بلکه بحث سرنوشت‌سازی است که از انبیا گذشته تا زمان خود و حتی پس از آن را بیان کرده است، در این زمینه اقبال لاهوری از دانشمندان معاصر اشعار زیادی سروده است، امروز هم امت اسلام همچون ستاره‌هایی هستند که به علت عدم اتحاد نور چندانی ندارند.

اسماعیلی با بیان اینکه ماه رمضان ماه الفت به هم پیوستن و استغفار است، گفت: انسان می‌تواند در این ماه به سرعت دل‌ها را به نزدیک کند چراکه رمضان ماه مهربانی به یکدیگر است، افزون بر خودسازی زمان جامعه‌سازی هم است که باید به فکر یکدیگر باشیم.

وی با اشاره به روایت از امام رضا(ع) خاطرنشان کرد: حضرت فرمودند ای مردم ماهی به شما روی می آورد که آکنده از رحمت  و برکت است روزها و شب‌های آن بهترین‌ها است، شما دعوت به مهمانی پروردگار خود شدید خدا شما را شایسته تکریم و احترام دانست، پس دل‌های خود را پاک و نیت‌های خود را راست کنید که توفیق روزه‌داری و تلاوت قرآن به شما عنایت کند.

عضو شورای نگهبان با اشاره به روایتی از پیامبر(ص) گفت: حضرت می‌فرمایند بدبخت واقعی کسی است که ماه رمضان بیاید و شامل رحمت الهی نشود، در این ماه به کسانی که تنگدست هستند کمک کنید به بزرگان خود احترام بگذارید با کوچکترها مهربانی و با خویشاوندان پیوند برقرار کنید و از چیزی که حلال نیست چشمپوشی و به یتیمان توجه کنید، موقع نماز دعا کنید که بهترین زمان دعا است، چیزی بخواهید به شما می‌دهد، ای مردم شما در گذشته پشت خود را از گناه سنگین کردید، با سجده‌های طولانی بار خود را سبک کنید خدا به عزت خود قسم خورده که نمازگزران و سجده کنندگان را عذاب نکند.

 

پایان پیام/487

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

فرزند ارشد شهید محراب:

آیت الله اشرفی اصفهانی شیفته خدمت به مردم بود

حجت الاسلام والمسلمین اشرفی اصفهانی با اشاره به خدمات شهید محراب درساخت چندین مسجد و حوزه علمیه گفت:ایشان معتقد بودند باید مراکز دینی به ویژه مسجد و حوزه علمیه به اندازه کافی در سراسر کشور وجود داشته باشد تا مردم با معارف و احکام دین آشنا شوند.

اخبار برگزیده شبستان