خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷

الأربعاء ٩ جمادى الأولى ١٤٤٠

Wednesday, January 16, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - بهداشت و درمان زمان :   ۱۳۹۷/۲/۲۶ - ۱۴:۰۹ شناسه خبر : ۷۰۵۹۱۴

سال گذشته ۶۰۰۰عضو پیوندی به علت عدم رضایت خانواده ها خاکسپاری شد
خبرگزاری شبستان:عدم رضایت خانواده های مرگ مغزی به اهدای عضو به خاطر نداشتن آگاهی کافی در این خصوص منجر به خاکسپاری ۶۰۰۰عضو در سال گذشته شد.

به گزارش خبرگزاری شبستان، کتایون نجفی زاده، مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان در نشست خبری ضیافت نفس که به مدت 10 شب در بوستان نفس برگزار خواهد شد با بیان اینکه سالانه بین پنج تا هشت هزار مرگ مغزی در کشور رخ می دهد که طبق آمار جهانی نیمی از آنان می توانند اهدای عضو نمایند، گفت: سالانه فقط یک چهارم موارد یاد شده به اهدای عضو می رسند و این در حالی است که روزانه بین 7 تا 10 نفر از بیماران نیازمند پیوند عضو به علت نرسیدن به موقع عضو مناسب پیوندی فوت می کنند.

 

وی با بیان اینکه ارتقای فرهنگ اهدای عضو و اطلاع رسانی صحیح در زمینه مرگ مغزی از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: عدم رضایت خانواده های مرگ مغزی به اهدای عضو به خاطر نداشتن آگاهی کافی در این خصوص است.

 

وی خاطرنشان کرد: حداکثر زمان نگهداری برای فردی که دچار مرگ مغزی شده است، دو هفته است. اگر فردی دچار مرگ مغزی شود بستگی به زمان رضایت خانواده برای اهدا است و اگر خانواده ای پس از 4 روز نسبت به اهدای عضو به بیماران نیازمند رضایت دهد امکان انجام پیوند بسیار کم می شود چرا که اندام های بیمار دچار عدم کارکرد مناسب می شود.

 

وی افزود: در سال گذشته 926 نفر به اهدای عضو رضایت دادند. هم اکنون شایع ترین علت مرگ مغزی در کشور تصادفات است و 25 هزار بیمار نیازمند به اهدا در صف انتظار وجود دارد که به خاطر نبودن عضو پیوندی مناسب روزانه 7 تا 10 نفر در کشور فوت می شود.

 

وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته حدود 6 هزار عضو پیوندی که می توانست اهدا شود، خاکسپاری شده است. متاسفانه هنوز اهدای عضو در جامعه نهادینه نشده است. ما هم اکنون در انجام عمل پیوند مشکلی نداریم و پزشک و تجهیزات کافی نیز وجود دارد ولی اگر والدین بیمار مرگ مغزی به اهدای عضو وی رضایت ندهند این اتفاق نخواهد افتاد.

 

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان با بیان اینکه اهدای عضو در بیمارستان های خصوصی ممنوع است، افزود: انجام عمل اهدای عضو فقط در بیمارستان های دولتی انجام می شود و 38 درصد از افرادی که دچار مرگ مغزی می شوند، سرپرست خانوار هستند و این انجمن به دنبال حمایت از خانواده های آنان خواهد بود.

 

وی با بیان اینکه هر فردی که دچار مرگ مغزی می شود می تواند به هشت نفر زندگی ببخشد، گفت: قلب، کبد، لوزالمعده، روده، ریه و کلیه اندامی هستند که به افراد منتظر در لیست پیوندی اهدا می شود که با توجه به نیاز بیمار ریه و کلیه می تواند به دو نفر اهدا شود.

 

کتایون نجفی زاده خاطرنشان کرد: مسئله اهدای عضو هم اکنون در 4 کتاب درسی وارد شده است و اگر فردی کارت اهدای عضو نداشته باشد امکان رضایت خانواده برای پیوند 48 درصد است در حالی که اگر خود فرد کارت اهدای عضو داشته باشد صددرصد اهدای عضو امکان پذیر است.

 

وی با بیان اینکه تایید مرگ مغزی در ایران توسط پزشکانی که با ابلاغ وزیر بهداشت فعالیت می کنند امکان پذیر است، گفت: این 4 نفر همگی متخصص در حوزه خود هستند که تأیید مرگ مغزی توسط آنها در بالاترین شرایط ممکن انجام می شود.

 

وی خاطرنشان کرد: جشن نفس 14 سال است که برگزار می شود که از 31 اردیبهشت تا 9 خرداد به مدت 10 شب تحت عنوان ضیافت نفس در بوستان نفس برگزار خواهد شد.


وی گفت: قرار است فعالیت های این بوستان در قالب یک مرکز فرهنگی اهدای عضو باشد. ضمن اینکه همزمان با برگزاری ضیافت نفس قرار است، محفل انس با قرآن و جشن هایی با حضور هنرمندان و سفیران داوطلب و خانواده های دهنده و گیرنده عضو با مشارکت شهرداری تهران و سازمان صدا و سیما برگزار شود.
 
دکتر نجفی زاده در پایان خاطرنشان کرد: شهرداری تهران همچنین به طور مستقیم حامی انجمن حمایت از اهدای عضو است و امکانات را برای برگزاری ضیافت نفس به طور رایگان در اختیار انجمن قرار داده است، ضمن اینکه در طول ماه مبارک رمضان با کمک شهرداری تهران و سازمان زیباسازی برای نصب بیلبوردهایی در راستای فرهنگ سازی اهدای عضو همکاری های مشترک داریم

 

در ادامه این نشست، دکتر امید قبادی در خصوص برنامه های علمی انجمن اهدای عضو ایرانیان گفت: هم اکنون علم 20 درصد در نجات جان افراد نیازمند موثر است و 30 درصد آن نیز ساختار خوب مانند بیمارستان های مجهز می باشد و 50 درصد باقیمانده برای نجات دادن جان افراد بستگی به فرهنگسازی مناسب برای اهدای عضو دارد.

 

وی خاطرنشان کرد: گرفتن رضایت از والدین بیمار مرگ مغزی شده برای تیم هایی که در این رابطه صحبت می کنند بین 6 تا 90 ساعت طول می کشد که عملا زمان زیادی را ما صرف می کنیم تا فرآیند مرگ مغزی و انجام عمل پیوند را به والدین بیمار توضیح دهیم در حالی که معمولا والدین بیمار در خصوص اینکه بپذیرند عضو خانواده وی فوت شده به دلیل عدم آگاهی مقاومت بسیاری دارند.

 

وی با بیان اینکه اگر درصد آمار رضایت در اهدای عضو فقط یک درصد در سال جاری بالا برود می توان گفت 150 ایرانی نیازمند پیوند در طول سال نجات پیدا می کنند.

 

ثریا قاسمی، هنرمند پیشکسوت در ادامه مراسم با بیان اینکه خانواده ها باید در خصوص اهدای عضو آگاهی های لازم را کسب نمایند، گفت: ما باید یاد بگیریم و یاد بدهیم هر شخص مانند کارت ملی در کیف خود یک کارت اهدای عضو داشته باشد تا در موقع لزوم بتواند جان سایر هموطنان را نجات دهد.

 

محمد مهدوی، متخصص قلب کودکان گفت: سال گذشته 35 نفر از اطفالی که در لیست انتظار بودند، پیوند شدند که تعداد این پیوندها در سال گذشته از تمام سالیان گذشته بیشتر بوده است.

 

وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته فقط در ماه رمضان 11 پیوند انجام شد در حالی که در 4 ماه اخیر فقط یک پیوند صورت گرفته است و یک پیوند نیز امروز انجام می شود در حالی که هم اکنون 12 فرزند نیازمند پیوند تحت نظر من هستند.

 

وی خاطرنشان کرد: انجمن اهدای عضو ایرانیان با معرفی خیرین و ترمیم داروی کودکان پیوندی کمک های شایان توجهی به ما کرده است.

 

 

 

 

پایان پیام/55

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

شبستان گزارش می دهد:

مصرف قلیان دروازه ورود به اعتیاد است

بسیاری از جوانان کشیدن قلیان را تفننی می دانند ولی گسترش روز افزون مصرف قلیان در میان جوانان آنها را به سمت اعتیاد سوق می دهد.

اخبار برگزیده شبستان