خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷

الأربعاء ٩ جمادى الأولى ١٤٤٠

Wednesday, January 16, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - مجلس زمان :   ۱۳۹۷/۲/۲۶ - ۱۲:۱۵ شناسه خبر : ۷۰۵۸۴۸
در صحن علنی مجلس عنوان شد:
وزارت ارشاد مجری مجموعه های مجوزدهنده بالادستی مطبوعات است
خبرگزاری شبستان: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه مسیر ۲۵ ساله شرکت و روزنامه همشهری قابل دفاع است، گفت: وزارت ارشاد مجری مجموعه های مجوزدهنده بالادستی مطبوعات است.

 

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان، سید عباس صالحی، وزیر ارشاد در پاسخ به سوال قاضی پور مبنی بر اینکه چرا روزنامه همشهری که متعلق به شهرداری است سراسری توزیع می شود، گفت: موضوعی که قاضی پور مطرح کرده است و همه مطلعید این است که روزنامه همشهری از سال 71 مجوز انتشار گرفته و حدود 25 سال است که به شکل سراسری توزیع می شود.

 

وزیر ارشاد اظهار کرد: در سال 84 شرکت همشهری تاسیس شد که در این شرکت در اساسنامه ماده پنج آن قید شده است که انتشار روزنامه کثیرالانتشار همشهری و همچنین تاسیس نمایندگی های آن در داخل و یا خارج از کشور با این شرکت است. شرکت همشهری مصوبه ثبت شرکت ها بوده، این شرکت سهامی خاص است و هیچ قسمتی از شهرداری را دربر نمی گیرد و تغییر صاحب امتیاز شرکت همشهری در 12/10/84 مشخص شده و صاحب امتیاز این روزنامه بنا به نظر هیئت مطبوعات مشخص شده است و صاحب امتیاز روزنامه همشهری شرکت همشهری است.

 

وزیر ارشاد ادامه داد: روزنامه همشهری در حال حاضر در اختیار شرکت همشهری است و شرکت همشهری نیز در ثبت شرکت ها مجوز این موضوع را دارد.

 

صالحی ادامه داد: هیئت مطبوعات بر اساس این تغییر مجوز روزنامه همشهری را متعلق به این شرکت می داند و حق انتشار به کل کشور را دارد.

 

وزیر ارشاد تاکید کرد: وزارت ارشاد در ارتباط با مطبوعات مجری مجموعه های بالادستی است. از طرفی در ثبت قانونی صورت گرفته نام نمایندگی و حق نمایندگی استان ها ذکر شده است. حق مجوز دادن به شکل انحصاری را در وزارت ارشاد نداریم. هیئت نظارت بر مطبوعات متشکل از هفت نفر است که مجوز مطبوعات را صادر می کنند. با این توضیحات وزارت ارشاد باید مجری مجموعه مجوزدهنده و یا بالادستی باشد. به نظر می رسد با این توضیحات شرایط جز اینکه در 25 سال گذشته و در حال حاضر در حال طی شدن است مسیر قابل دفاعی بوده است.

 

وزیر ارشاد در بخش دوم سخنان خود پس از صحبت های قاضی پور اظهار کرد: وزارت ارشاد در رابطه با روزنامه ها تصمیم گیرنده اختصاصی نیست و بر اساس قانون مطبوعاتی که مصوب همین مجلس شورای اسلامی اقدام می کند تا زمانی که قانون تغییر نکرده باشد صرفا از آن پیروی می کنیم و مجری قانون هستیم.

 

وزیر ارشاد گفت: در حال حاضر مطبوعات به ما می گویند شخص حقیقی و شخص حقوقی احراز صلاحیت شوند، شخص حقوقی پاره ای از احراز صلاحیت ها را دارد و اساسنامه ثبت شرکت ها حوزه وظایف را تعریف کرده است.

 

صالحی ادامه داد: از زمانی که روزنامه همشهری با صاحب امتیازی شرکت همشهری بوده است این موضوع در هیئت مطبوعات مصوب شده و در اساسنامه مطبوعاتی آنها نیز نام فعالیت روزنامه همشهری و همچنین حق نمایندگی این شرکت در استان های گوناگون آمده است.

 

وی گفت: وزارت ارشاد در ارتباط با مجوز دادن در هیئت نظارت یک رای دارد و شش رای دیگر نمایندگان دیگر از وزارت علوم، مدیران و مسئولان مطبوعات، قوه مقننه و قوه قضاییه هستند و وزارت ارشاد به تنهایی در این هیئت یک رای دارد یعنی وزیر یک رای در کنار شش رای دیگر دارد.

 

صالحی ادامه داد: پس از تصویب و شکل گیری شرکت همشهری در 12/10/84 که در دوره وزارت هرندی بوده است این موضوع داخل جلسه مطرح می شود و این هفت عضو حقیقی همشهری را شرکت حقیقی می دانند و برای آن مجوز صادر کردند.

 

وزیر ارشاد خاطرنشان کرد: وزارت ارشاد مجری مجموعه های بالادستی است که اگر اینگونه نبود باید از او سوال می شد.

 

وی تاکید کرد: اگر این مسیر باید تغییر کند باید در حوزه ثبت شرکت ها یا مجوز مطبوعاتی و یا مجموعه های بالادستی مورد بررسی قرار گیرند. در شرایط موجود وزارت ارشاد جز تمکین از قانون کاری نمی کند.

 

پایان پیام/34

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

سخنگوی وزارت امور خارجه:

فجایع انسانی متحدین برخی کشور های غربی، شرم‌آور است نه فعالیت های علمی ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اظهار کرد: آنچه باید مایه نگرانی باشد فجایع انسانی شرم آوری است که روزانه توسط متحدین برخی کشور های غربی در منطقه ما بوقوع می پیوندد نه فعالیت های علمی و بومی ایران.

اخبار برگزیده شبستان