خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸

الخميس ١٧ صفر ١٤٤١

Thursday, October 17, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قم - زمان :   ۱۳۹۷/۲/۲۶ - ۱۲:۲۲ شناسه خبر : ۷۰۵۸۳۷
آیت الله خاتمی مطرح کرد؛
تقدیر آیت الله جنتی از تلاش مذاکره کنندگان هسته ای/ رژیم صهیونیستی به سوی اضمحلال گام برمی دارد
خبرگزاری شبستان: عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری به توضیح بیانیه صادر شده توسط آیت الله جنتی پرداخت و اظهار داشت: رئیس مجلس خبرگان از زحمات طاقت فرسای مذاکره کنندگان تجلیل می کنند زیرا زحمات تیم مذاکره کننده جای انکار ندارد.

به گزارش خبرگزاری شبستان در قم، آیت الله سید احمد خاتمی عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری در نشست خبری که امروز (26 اردیبهشت) در سالن جلسان دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری برگزار شد، گفت: هفتادمین سال اشغال فلسطین که روز نکبت نام گرفته است با انتقال سفارت آمریکا به قدس شریف همزمان شد تا قدس شریف به عنوان مرکز رژیم صهیونیستی معرفی شود.

 

وی افزود: اقدام تحریک آمیز رئیس جمهور آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم منحوس صهیونیستی و اعلام انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس شریف فتنه ای جدید و نشانگر عمق کینه دشمنان علیه اسلام و مسلمانان و تضییع حقوق مردم فلسطین است.

 

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: مردم غیور فلسطین بپا خواستند و اعتراض کردند  که طی سه روز گذشته ده ها نفر شهید و بیش از دو هزار و هشتصد نفر مجروح شدند. این جنایت ها را محکوم کرده و اعتقاد داریم هر گامی که اشغالگران در این عرصه برمی دارند یک گام به اضمحلال برداشته و خودشان نابود می شوند.

 

وی برگزاری موفقیت آمیز انتخابات پارلمان عراق را به ملت این کشور تبریک گفت و اظهار داشت: به مردم عراق به دلیل برگزاری انتخابات، فارغ از اینکه چه گروه و جریانی در عراق مسلط خواهد شد تبریک عرض می کنیم. مردمی که چند دهه زیر سلطه صدام خبیث بودند و مدتی هم گرفتار داعش جنایتکار بودند پای صندوق های رأی رفتند و سرنوشت خودشان را رقم زدند.

 

آیت الله خاتمی همچنین پیروزی جریان مقاومت در انتخابات پارلمان لبنان را به ملت و سید حسن نصرالله و رئیس جمهور و رئیس مجلس تبریک گفت و ادامه داد: همه تلاش های آمریکا و رژیم صهیونیستی و عربستان نوکر منطقه ای آمریکا به فضل خدا ناکام ماندند و جریان مقاومت که حزب الله بخشی از این جریان است پیروز شد.

 

وی درباره بیانیه صادر شده توسط آیت الله جنتی به عنوان رئیس مجلس خبرگان و بحث های پیش آمده درباره آن گفت: این بیانیه توسط رئیس محترم مجلس خبرگان رهبری صادر شد و نباید بیانیه مجلس خبرگان یا هیأت رئیسه قلمداد شود.

 

عضو شورای عالی حوزه های علمیه افزود: همواره در بیانیه های مجلس خبرگان بارها نام مجلس می آید اما در این بیانیه حتی یک کلمه از مجلس خبرگان نیامده است. رئیس مجلس خبرگان به عنوان یک صاحب نظر و فقیه خدوم نظام اسلامی بیانیه ای صادر کرد و انتظار می رفت که بعد از اصلاح آن که بلافاصله صورت گرفت کسانی که می خواستند اظهار نظر کنند این اصلاح را هم  در نظر می گرفتند.

 

آیت الله خاتمی با تأکید بر اینکه اظهارنظر درباره مسائل جزئی و کلی سیاسی حق همگان است که در قانون اساسی نیز تصریح شده است، گفت: چرا برای دیگران حق اظهارنظر قائل هستید اما برای رئیس مجلس خبرگان این حق را قائل نیستید؟

 

وی ادعای دخالت مجلس خبرگان در دیپلماسی خارجی را رد کرد و ادامه داد: دخالت جایی است که بخواهد یک دیدگاه را با قدرت تغییر دهند. فرهیختگان در اظهارنظر آزاد هستند و آیت الله جنتی نیز به عنوان رئیس مجلس خبرگان حق اظهارنظر دارند. می گویند وظیفه خبرگان انتخاب رهبر است و وظیفه خبرگان ورود در این مسائل نیست. چرا همه حق دارند درباره مسائل کشوری اظهارنظر کنند اما خبرگان این حق را ندارد؟

 

عضو مجلس خبرگان اظهار داشت: اعضای خبرگان به عنوان شخصیت حقیقی این حق را دارند که درباره مسائل مختلف دارند و مجلس خبرگان به عنوان شخصیت حقوقی نیز این حق را دارد، پس اگر روزی مجلس خبرگان نیز به این نظر رسید که در موضعی اظهار نظر کند حق قانونی آن به شمار می آید.

 

آیت الله خاتمی عهدشکنی آمریکا را مساله مورد اتفاق همگان حتی موافقان برجام عنوان کرد و گفت: آیت الله جنتی از من خواستند که در این نشست اعلام کنم که ایشان از زحمات طاقت فرسای مذاکره کنندگان تجلیل می کنند زیرا زحمات تیم مذاکره کننده جای انکار ندارد. مذاکره کنندگان می خواستند تعهد و تضمین بگیرند اما نتوانستند.

 

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه دو نوع نقد در قبال بیانیه آیت الله جنتی وجود دارد، افزود: یک نوع نقد کاملا توهین آمیز بود که در شأن فرهیختگان نیست چرا که هم شخصیت آیت الله جنتی را تخریب می کنند و هم مجلس خبرگان و سایر نهادها. گروه دوم نقدها استدلالی و منصفانه بود و به عنوان سخنگوی هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری از این نقدها تقدیر و تشکر می کنم. آیت الله جنتی و دیگر فرهیختگان اعتقاد دارند که حرفهایشان قابل نقد است اما نقد باید مودبانه و منصفانه باشد.

 

آیت الله خاتمی بر لزوم پایندی رسانه ها به عدالت رسانه ای تأکید کرد و گفت: از خبرنگاران انتظار داریم همه صحبت ها حتی اگر با سلیقه آنها مطابقت نداشته باشد را به صورت کامل منعکس کرده و اجازه دهند دیگران این سخنان را تحلیل کنند.

 

وی دو جریان سیاسی را از خرج کردن از رهبری برحذر داشت و تصریح کرد: مجموعه فرمایش های رهبری درباره برجام کاملا روشن است و ایشان هم تأیید کرده اند و هم انتقاد، بنابراین گزینشی برخورد کردن با سخنان رهبری به هیچ وجه درست نیست.

 

وی پایان این بحث و خالی کردن دل از کینه را در آستانه ماه مبارک رمضان خواستار شد و عنوان کرد: به همه مردم ایران اطمینان می دهم که کشورمان سامان داشته و رهبری در رأس نظام قرار دارد و مسئولان سه قوه بارها اعلام کرده اند که همراه ولایت هستند و نیت آنها همراهی  است گرچه شاید در عمل نقدی بر آنها باشد.

 

آیت الله خاتمی افزود: به مصلحت نظام و مسئولان است که در رابطه با همه مسائل کشوری از جمله برجام فضای نقد باز باشد و اجازه دهند فقیهی مثل آیت الله جنتی اظهارنظر کند. به نظر می رسد خفقان سیاسی به مصلحت کشور نیست. نظرها و سلیقه ها مختلف است و باید در چارچوب دین و ارزش های دینی نقد و تحلیل داشته باشند و این به مصلحت کشور است.

 

وی همچنین گزارشی از فعالیت های مجلس خبرگان را ارائه کرد و گفت: از نیمه دوم فروردین 97 تاکنون کمیسیون ها و هیأت های اندیشه ورز هفت جلسه داشتند همچنین کارگروه های هیأت های اندیشه ورز نیز سه جلسه تشکیل دادند. هیأت اندیشه ورز دو جلسه با هدف تدوین آیین نامه اجرایی، تعیین کارگروه ها و تعیین موضوعات و اولویت ها تشکیل داد. کمیسیون سیاسی اجتماعی 4 جلسه با حضور مسئولان و کارشناسان تشکیل شده و کمیسیون آیین نامه، بررسی طرح های ارجاعی تشکیل جلسه داد.

پایان پیام/549

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

شبستان قم گزارش می‌دهد

معجزه ای به نام اربعین حسینی

پیاده روی میلیونی اربعین حسینی سرشار از مسائلی است که با عقل و محاسبات بشری انطباق نداشته و چیزی شبیه به معجزه است.

اخبار برگزیده شبستان