خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷

الأحد ١٣ جمادى الأولى ١٤٤٠

Sunday, January 20, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - جوانان و اشتغال زمان :   ۱۳۹۷/۲/۲۹ - ۰۹:۱۶ شناسه خبر : ۷۰۵۸۱۴
یک کارشناس دینی در گفتگو با شبستان:
نقش مساجد در کاهش آسیب های اجتماعی/مسئولان مساجد را به رسمیت بشناسند
خبرگزاری شبستان:کارشناس دینی بر لزوم به رسمیت شناختن مساجد از سوی مسئولان تاکید کرد و افزود: یعنی اینکه مسئولان باورشان بشود که مساجد در جهت ایجاد روح ایمانی در مردم موثر هستند و در تصمیم گیری هایشان بین مسجدی و غیرمسجدی تفاوت قایل شوند.

حجت الاسلام والمسلمین مرتضی ادیب یزدی، سخنران و کارشناس دینی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی شبستان در خصوص نقش مساجد در کاهش آسیب های اجتماعی گفت: مساجد از جمله کانون های بسیار مقدس و نورانی هستند که توسط پیامبر اسلام (ص) و به امر پروردگار بنیانگذاری شدند و به عنوان مرتقای اهل ایمان، مساجد از ابتدای اسلام محل ملاقات و برخورد مومنان با یکدیگر و اتخاذ تصمیمات لازم برای ارتقای سطح فرهنگ جامعه اسلامی بودند،یعنی ما هیچ مکانی نداریم که بتواند جای مساجد را بگیرد و از نظر شرعی هم احکام بسیار مفصلی بر مساجد مترتب است که خود نشاندهنده اهمیت و جایگاه مساجد می باشد.

 

وی در ادامه بیان کرد: اینکه چه کنیم مساجد در برخورد با ناهنجاری های اجتماعی توفیقات بیشتری داشته باشد، بررسی چند مسئله مدنظر است اول اینکه ما باید یک تبلیغات به روز و با استفاده از تکنیک های نو در جهت جا انداختن جایگاه مساجد و اینکه ریشه مساجد از کجا قرض شده و به دست چه بزرگواری این نهال هدایتگر در جوامع اسلامی کاشته شده است داشته باشیم لذا در این راستا باید بیشتر بر روی مردم کار کنیم و مساجد را هم از لحاظ تاریخ و هم از نظر سازندگی به مردم بشناسانیم.

 

حجت الاسلام والمسلمین ادیب یزدی تصریح کرد: در روایت داریم که آبادانی اصلی مساجد به برکت نماز است و باز هم در روایت آمده است که یکی از نشانه های آخر زمان این است که مردم مساجد را بسیار زیبا می سازند و با بهترین فرش ها و سنگ ها آن را مفروش می کنند اما نمازگزار ندارند و سازندگی در مساجد نیست این مسئله بسیار تاسف انگیز است. ای کاش مساجد ما خشت و گلی بودند ولی سازندگی داشتند، در دل های مردم اثر کرده و مردم را به سمت حیات طیبه هدایت می کرد ولی افسوس.

 

این کارشناس دینی بر لزوم به رسمیت شناختن مساجد از سوی مسئولان تاکید کرد و افزود: مسئولان باید مساجد را به رسمیت بشناسند اولا خودشان در نمازهای جماعت شرکت کنند و مردم ببینند که فلان وزیر، رییس شعبه و فلان مسئول دستگاه قضایی در صف نماز جماعت ایستاده است. این امر به جهت تنبیه روح آنها بسیار لازم و ضروری است این طور نیست که بگوییم مسئولان نیازی به نماز جماعت ندارند آنها بیشتر نیاز دارند به دلیل اینکه در مظان تصمیم گیری کلان برای کشور هستند.

 

وی با اشاره به مفهوم به رسمیت شناختن مساجد از سوی مسئولان اظهار کرد: یعنی اینکه مسولان باورشان بشود که مساجد در جهت ایجاد روح ایمانی در مردم موثر هستند و در تصمیم گیری هایشان مسجدی و غیرمسجدی، اهل جماعت با افراد بی قید و لاقید را تشخیص دهند و به قول مسجدی ها اعتماد بیشتری کرده و به شهادتشان عمل کنند. در واقع کسانی که اهل مسجد هستند در حکومت، جایگاه متعالی تری نسبت به سایر مردم داشته باشند. مسئولان به ویژه مسئولان قوه قضاییه اگر مسجد را به رسمیت بشناسند و مسجدی را محترم بشمارند، متوجه می شوند که ایمان ،نماز جماعت و نماز به وقت می تواند در جهت افاضه حق تاثیرگذار باشد.

 

حجت الاسلام والمسلمین ادیب یزدی با بیان اینکه عزت و عظمت مساجد به امام جماعت است، خاطرنشان کرد: یعنی امام جماعت منظم برای نمازش ارزش قایل شود نه اینکه امام جماعتش را به عنوان اولویت پنجم زندگی اش قرار دهد ،یعنی هدف و کار ائمه جماعت باید نظم در نماز جماعت باشد نه اینکه مردم بنشینند و ساعت ها منتظر امام جماعت بمانند بعد هم یکی از متدینین برود و این عمل را انجام دهد. امام جماعت باید بداند مسجد و نماز جماعت از اهم مسایل جامعه اسلامی است.

 

این کارشناس دینی با اشاره به اینکه کار امام جماعت بسیار سنگین است، افزود: اگر امام جماعتی نمی تواند از عهده این مسئولیت برآید به مردم و امور مساجد بگوید که نمی تواند این کار را انجام دهد، ما نباید نماز جماعت را در اولویت چندمی قرار دهیم، این مسئله بسیار خطرناک است، پیامبر اکرم (ص) با وجود مشکلات فراوانی که داشتند قبل از همه در محراب عبادت حاضر می شدند.

 

وی با بیان اینکه امام جماعت باید به روز باشد، اظهار کرد: امام جماعت باید در جریان مسایل روز جامعه باشد، یک امام جماعت بدون موضع و بدون حرف که هیچ موضع گیری در مسایل روز نداشته باشد به درد نمی خورد. در طول این 40 سال که انقلاب مورد هجوم و خطر بوده و هنوز هم ادامه دارد به این دلیل است که چون ما حرف نویی در دنیا می زنیم به دنبال احقاق حق مستضعفین هستیم، بدیهی است که عین این 40 سال در خطر بودیم لذا امام جماعت باید در جریان این مسایل باشد و در فرصت های مقتضی مردم را آگاه کند و حرف مقام معظم رهبری ،ولایت و امام راحل را تقویت کند، این جزء لوازم کار است این طور نیست که بگوییم امام جماعت خوب، امام جماعتی است که کاری به هیچ مسئله ای ندارد فقط نمازش را می خواند و می رود این می شود نماز  ابوحریبه ما به دنبال نماز مالک اشتر و عمار یاسر هستیم، یعنی باید روشنگری مبتنی بر احادیث و آیات قرآن و هدایت های رهبری مورد استناد و توجه واقع شود و از این مهم غفلت نکنیم.

 

حجت الاسلام ادیب یزدی با بیان اینکه رکن امام جماعت رکن بسیار مهمی است، تصریح کرد: ارتباط با جوانان، جذب آنها  و نوع تعامل با مردم بسیار مهم است. امام جماعت باید تمام اقشار مردم را با یک چشم  ببیند،خط کشی میان مردم نباشد این گونه نباشد که کسی که از شرایط اقتصادی خوبی برخوردار است و زکات و خمس خود را می پردازد در نزد امام جماعت بهتر از فرد فقیر محله باشد،حتی اگر کسی سوالی کرد یا حرف بی موردی زد،مورد بغض و کینه امام جماعت قرار نگیرد و به راحتی از او گذشت کند.

 

این کارشناس دینی در خصوص ارزیابی رابطه مسجد و جوانان گفت: متاسفانه در حال حاضر رابطه مسجد و جوانان در سطح مطلوبی قرار ندارد الان در بعضی مساجد که امام جماعت پرکار و منظمی دارند ولی در قالب مساجد ما جوانان به هیچ عنوان رفت و آمد ندارند دلیلش این است که میانگین سنی امام جماعت و مومنان بالاست و آنها حوصله و تحمل جوانان را ندارند و این مایه تاسف است در حالی که مساجد ما بایستی برای جذب جوانان برنامه داشته باشند حتی در بعضی از جاها مدیریت مسجد را هم به جوانان بسپارند و آنها بیشتر احساس مسئولیت کنند و مساجد را به یک نقطه مطلوب برسانند.

 

حجت الاسلام یزدی با ابراز تاسف از اینکه مساجد ما سنتی بوده و به صورت سنتی اداره می شوند، بیان کرد: کسانی هم که مسئولیت مساجد را بر عهده دارند، حوصله جوانان را ندارند حتی گاهی از جوانان می ترسند ،فکر می کنند اگر آنها به میدان بیایند خودشان باید بروند در هر صورت حقوق ،جایگاه و شان جوانان نادیده گرفته می شود. اینها نکاتی است که در جلسات ائمه جماعات باید مورد بررسی قرار گیرد و با استفاده از روانشناسان و مصلحین جامعه در جهت رفع این نقیصه گام بردارند.

پایان پیام/35

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

شبستان گزارش می دهد؛

برنامه سوم توسعه شهر تهران فاصله مناطق را کم می کند

در روند تدوین و بررسی برنامه پنج ساله سوم توسعه شهر تهران موضوعاتی نظیر تبعیض مثبت، عدالت اجتماعی، کاهش اختلاف طبقاتی بین مناطق و نشاط اجتماعی مورد تاکید و توجه برنامه ریزان در حوزه مدیریت شهری قرار گرفته است.

اخبار برگزیده شبستان