خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷

الخميس ١٥ جمادى الثانية ١٤٤٠

Thursday, February 21, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - ادبیات و نشر زمان :   ۱۳۹۷/۲/۲۵ - ۰۹:۱۰ شناسه خبر : ۷۰۵۴۹۹
یک استاد دانشگاه در بزرگداشت روز ملی فردوسی:
مرگ از منظر اسطوره و عرفان آغاز است
خبرگزاری شبستان:دکتر شعبانلو گفت: اندیشه های اساطیری عناصری همچون زمان، مکان و صدور کثرت از وحدت دارند که در عرفان نیز آنها را می بینیم.

به گزارش خبرنگار شبستان، دکتر علیرضا شعبانلو، استاد دانشگاه و پژوهشگر عصر دیروز در بزرگداشت روز ملی فردوسی که در سالن حکمت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد، گفت: در اسطوره آفرینش ایرانی اهریمن و اهورا است. اهریمن در منطقه  زیرین و اهورا در منطقه بالا قرار دارد. اهورا از وجود اهریمن خبر داد. اهورا به اهریمن می تازد و به پایین فرو می رود و سه هزار سال بیهوش بوده است. سرانجام در جنگ اهریمن و اهورا، اهورا پیروز می شود. در اسطوره های مصری، چینی، هندی و یونانی نیز شاهد جنگ نور و ظلمت هستیم.

 

دکتر شعبانلو با بیان اینکه اندیشه های اساطیری چندین عنصر و یک ماده اولیه دارند، عنوان کرد: ماده اولیه در تمام اندیشه های اساطیری آب است. این اندیشه ها مبنای فلسفی هم دارد. عنصر مکان در اندیشه های اساطیری وجود دارد. زمان در اندیشه های اساطیری عنصر دیگری است که خطی نیست بلکه دایره ای است. علاوه بر این صدور کثرت از وحدت را در تمام این اندیشه ها شاهد هستیم. عنصر دیگر نخستین مخلوق است، نخستین مخلوق معمولا یک غول یا اژدهایی است که جنس مادینه دارد. مورد دیگر که کارکرد شاهان و خدایان را توزیع می کند تضاد نظم و آشوب است.

 

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: اندیشه های اساطیری را در عرفان نیز می بینیم. نوع مرگ و حیات، نفی مرگ، چرخه آفرینش که به رستاخیز منتهی می شود را در اندیشه های عرفا می بینیم. در اندیشه عرفان اسلامی یکی از مکانیسم های دفاعی عرفا نفی مرگ است. اسطوره ها هم می گویند، مرگ آغاز است نه پایان.

 

گفتنی است، پایان بخش مراسم بزرگداشت روز ملی فردوسی ، نقالی پریسا سیمین مهر بود. وی کارشناس تاریخ است و از سال ۸۰ سابقه اجرای نقالی دارد.

پایان پیام/31

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مدیر انتشارات بهار دلها مطرح کرد

آشنایی کودکان با «رهبر مهربان ما»

نصیری با بیان اینکه انتخاب تصاویر برای کتاب «رهبر مهربان ما» دو ماه زمان برد، گفت: تصویرگری این کتاب خیلی سخت بود زیرا در مورد شخصیت رهبری نمی توان از هر تکنیک طراحی استفاده کرد.

اخبار برگزیده شبستان