خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸

الاثنين ١٧ ذو الحجّة ١٤٤٠

Monday, August 19, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - محیط زیست و گردشگری زمان :   ۱۳۹۷/۲/۲۴ - ۱۷:۴۷ شناسه خبر : ۷۰۵۴۵۳

حفاظت از داشته‌های تاریخی با جلب مشارکت مردم/ نقش مهم یگان حفاظت در امر میراث‌فرهنگی
خبرگزاری شبستان: رئیس سازمان میراث‌فرهنگی با اشاره به نقش مهم یگان حفاظت در امر میراث‌فرهنگی بر حفاظت از داشته‌های تاریخی با جلب مشارکت مردم تأکید کرد.

به‌گزارش خبرگزاری شبستان، به نقل از مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری،علی‌اصغر مونسان، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در مراسم گرامیداشت روز حافظان میراث‌فرهنگی در تشریح اهداف و فعالیت‌های سازمان در سه حوزه میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: «میراث‌فرهنگی به‌عنوان بخش پایه‌ای برای دو حوزه دیگر عمل می‌کند و باید بتوانیم با بهره‌گیری از این بخش صنایع‌دستی و گردشگری را توسعه دهیم.»

او با اشاره به اهمیت نقش گردشگری در اقتصاد جهانی گفت: «گردشگری اکنون به اقتصاد سوم جهان تبدیل شده است و با این روند رو به رشد پیش‌بینی می‌شود که به اقتصاد اول جهان تبدیل شود.»

معاون رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: «با توجه به روند تحولات اقتصاد جهانی کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که تغییر و تحولاتی در بسیاری از کسب‌وکارها رخ دهد و شاید بعضی از بخش‌ها کم‌رنگ شود یا حتی از بین برود اما آنچه که همواره رو‌به‌رشد خواهد بود بخش گردشگری است. همین روند روبه‌رشد باعث شد که تعداد گردشگران در دنیا از چندمیلیون نفر به یک‌میلیارد و 300میلیون نفر برسد.»

او ادامه داد: «تمام کشورهایی که جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی دارند گردشگر را در اولویت قرار داده‌اند و از این جاذبه‌ها برای رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال بهره‌ گرفته‌اند.»

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تصریح کرد: «در نزدیک ما کشورهای کوچکی هستند که با جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی کم و جغرافیای محدود توانسته‌اند چندین‌میلیون گردشگر را جذب کنند و بهره کافی از این حوزه ببرند. در حالیکه ما با داشته‌های بی‌نظیر تاریخی، فرهنگی و طبیعی نتوانسته‌ایم از این مزیت به‌قدر کافی بهره ببریم.»

او با اشاره به مأموریت و سهم سازمان میراث‌فرهنگی در ایجاد درآمد و اشتغال افزود: «سازمان میراث‌فرهنگی مأموریت‌های مهمی در این دو حوزه دارد. ما می‌توانیم با موفقیت در این مأموریت‌ها برای کشور نقش‌آفرینی کنیم و اهمیت و جایگاه سازمان میراث‌فرهنگی را در دولت و بخش‌های اجرایی بالاتر ببریم.»

مونسان با بیان اینکه تلاش‌های زیادی در سازمان میراث‌فرهنگی صورت گرفته تا قطار اهداف این سازمان روی ریل قرار گیرد گفت: «در تبصره 18 بودجه سال 97 سازمان میراث‌فرهنگی جزو اولویت‌ها قرار گرفت و یکی از بخش‌های این تبصره به سازمان مربوط است. اگر گام‌ها به خوبی برداشته شود دولت توجه بیشتری به این سازمان و بخش‌های مرتبط با آن خواهد داشت.»

او با بیان اینکه در حوزه‌های مربوط به سازمان نظیر صنایع‌دستی و گردشگری می‌توان با سرمایه‌‌گذاری اندک در مقایسه با سایر بخش‌ها اشتغال ایجاد کرد گفت: «سرعت ایجاد اشتغال در حوزه‌های مربوط به سازمان نیز بسیار بالاتر از سایر بخش‌هاست. امیدوارم با تحقق برنامه‌هایمان در انتهای سال 97 این مسئله را ثابت کنیم که سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری می‌تواند نقش‌های بسیار مهمی در کشور ایفا کند.»

توسعه گردشگری با تکیه بر داشته‌های ‌فرهنگی و طبیعی

معاون رئیس‌جمهوری با بیان اینکه توسعه گردشگری بر داشته‌های ‌فرهنگی در کنار جاذبه‌های طبیعی صورت می‌گیرد بیان کرد: «سرقت آثار تاریخی سرقت مادی نیست که جبران‌پذیر باشد، بلکه در این حوزه موضوع هویت فرهنگی و تاریخی یک کشور و داشته‌های یک ملت در طول تاریخی مطرح است. اگر سرقتی از میراث‌فرهنگی کشور اتفاق بیفتد غیرقابل جبران است و ضرر مادی آن در مقابل ضررهای غیرمادی آن بسیار ناچیز است. اگر یک بنای تاریخ از بین برود این خسارتی جبران‌ناپذیر به کشور وارد می‌شود زیرا پشتوانه فرهنگی تاریخی کشور از بین می‌رود. این مسئله نشان‌دهنده نقش مهم شما در امر میراث‌فرهنگی است.»

او با اشاره به اینکه موضوع حفاظت فقط به بناهای تاریخی محدود نمی‌شود و بناهای باهویت را که به‌واسطه یک موضوع بااهمیت هستند نیز در بر می‌گیرد، بیان کرد: «با توجه به حجم زیاد داشته‌های تاریخی کشور در هر نقطه از جغرافیای گسترده و پهناور کشورمان، برای حفاظت از آثار و داشته‌های فرهنگی نیازمند نیروی انسانی عظیم، و بودجه زیاد هستیم. حتی اگر تجهیزات، نیروی انسانی و امکانات سازمان میراث‌فرهنگی در سطح بسیار بالایی قرار گیرد باز هم این امر محقق نمی‌شود. در نتیجه باید از طریق فرهنگ‌سازی مشارکت مردم را در امر پاسداشت از این داشته‌ها بالا ببریم.»

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با بیان اینکه خوشبختانه اقداماتی صورت گرفته که در سال 97 مشارکت مردم ارتقا پیدا کرد گفت: «با توجه به کمبودات بودجه‌‌ای، تأمین تجهیزات و... داریم باید حتما مشارکت مردم را جلب کرد. فرهنگ حفظ آثار تاریخی از طریق جلب مشارکت مردم تحقق پیدا می‌کند.»

او افزود: «همچنین تلاش شد که بناهای قابل واگذاری به‌ علاقه‌مندان آشنا به حوزه میراث‌فرهنگی واگذار شود تا مورد مرمت قرار گیرند و به بهره‌برداری برسند و مراقبت شوند. این امر باعث می‌شود که مردم به نیرویی در معاونت میراث‌فرهنگی و یگان حفاظت تبدیل شوند. امیدوارم در سال 97 این مسئله توسعه یابد و تا بناهای تاریخی در این قالب حفاظت و بهره‌برداری شوند.»

هر فرد به یک نفر برای پاسداشت این میراث گران‌بها تبدیل شود 

مونسان با بیان اینکه تمام کشورهای دنیا از داشته‌های تاریخی خود برای ایجاد درآمد و اشتغال بهره می‌گیرند گفت: «خوشبختانه دولت دوازدهم توجه ویژه‌ای به این مسئله دارد، در بودجه 97 نیز این امر کاملا مشهود است. امیدوارم این دیدگاه مثبت منجر به کاهش آسیب به بناهای تاریخی و فرهنگی منجر شود و شاهد روزی باشیم که حتی شاهد یک مورد قاچاق اشیای تاریخی در کشور نباشیم. داشته‌های تاریخی هویت ماست و امیدوارم هر فرد به یک نفر برای پاسداشت این میراث گران‌بها تبدیل شود.»

او ادامه داد: «خوشبختانه در بودجه 97 اعتبار خوبی به سازمان تخصیص داده شده و امیدوارم این مسئله به بهبود معیشت کارکنان سازمان به‌ویژه نیروی یگان حفاظت منجر شود. همچنین با کمک از معاونت گردشگری می‌توان امکانات رفاهی خوبی برای کارکنان یگان حفاظت در نظر گرفت تا با خانواده‌های خود اوقات خوشی را در مسافرت سپری کنند.»

معاون رئیس‌جمهوری با اشاره به بازدیدش از چند بنای تاریخی در روزهای گذشته گفت: «دستوراتی در خصوص این بناها به معاونت میراث‌فرهنگی داده شد که و در حال پیگیری است. در بسیاری از بناها با استانداردها فاصله داریم و این امر زحمت شما در پاسداشت از میراث‌فرهنگی را بیشتر می‌کند.»

او با تأکید بر تقویت ارتقای بخش نرم‌افزاری بناها و ساختمان‌های تاریخی گفت: «به‌عنوان مثال الکترونیکی کردن بلیت‌فروشی در سایت‌ها، موزه‌ها و کاخ موزه‌ها می‌تواند به سامان‌دهی و نظم‌بخشی کمک بزرگی بکند.»

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بیان کرد: «باید تلاش کرد با استفاده درست از موزه‌ها، سایت‌ها، اماکن تاریخی و... درآمدزایی کرد.بر اساس توافقی که با سازمان برنامه‌وبودجه صورت گرفته در سال 97 بخش عمده‌ای از درآمد حاصل از بلیت‌فروشی به سازمان برمی‌گردد. در نتیجه انتظار داریم که مراکز تاریخی، موزه‌ها و کاخ‌های درجه یک و مهم به کسب درآمد کمک بزرگی بکنند تا یان درآمد صرف مراکز کوچک‌تر، ارتقای تجهیزات و بهبود وضعیت میراث‌فرهنگی کشور شود.»

او در پایان ضمن تشکر از نیروی انتظامی خاطرنشان کرد: «نیروی انتظامی همیشه با ما هم در بخش یگان، هم بخش حفاظت از آثار تاریخی و هم در بخش گردشگری همراه بود. مأموریت یگان حفاظت میراث‌فرهنگی مأموریت مهمی است و با هیچ شاخص مالی قابل قیاس نیست.»

پایان پیام/47

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

وزیر کار در بازدید از چهارمین نمایشگاه توانمندهای روستاییان و عشایر

اشتغال ۲۴۰ هزار نفر با تسهیلات کارآفرینی مناطق محروم

شریعتمداری گفت: در راستای اجرای طرح اشتغال روستایی در شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر تاکنون به ۱۰۰ هزار طرح تسهیلات ارائه شده است که باعث اشتغالزایی برای ۲۴۰ هزار نفر شده است.

اخبار برگزیده شبستان