خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸

الخميس ١٦ شوّال ١٤٤٠

Thursday, June 20, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مهدویت و غدیر - مهدی باوران زمان :   ۱۳۹۷/۲/۲۶ - ۱۲:۱۸ شناسه خبر : ۷۰۴۶۸۶

اوصاف یاران صاحب الزمان(عج) در قرآن
خبرگزاری شبستان: در قرآن، آياتى وجود دارد كه ويژگى هاى برشمرده آنها را، مى توان بر ياران خاص حضرت مهدى(عج) تطبيق داد و در بعضى از روايات نيز، بيان شده كه اين آيات در مورد مهدى(عج) و اصحابش باشد.

به گزارش گروه مهدویت خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام والمسلمین رحیم کارگر، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در کتاب «مهدویت و دوران ظهور» می نویسد:

 

در پرسشی داریم: آيا ياران اصلى امام زمان(عج) عصاره تاريخاند و از ميان اين همه انسانهاى صالح و اولياى الهى انتخاب آنان چگونه صورت مىگيرد، يعنى آنها داراى چه ويژگىهاى مىباشند كه به اين مقام برگزيده شدهاند؟!

 

انقلابى بزرگ و جهانى، نيازمند رهبران و مديرانى لايق، كاركشته، وارسته و پرتوان است كه هم پيروزى اش تأمين گردد و هم اهداف و برنامه هاى فراگير آن تحقق يابد. بستر زمان و تاريخ، دروازه ورودى انسان ها به دانشگاه مهدوى است ؛ دانشگاهى كه در آن مليّت و قوميّت، مذهب، نژاد، مقطع زمانى و... مطرح نيست؛ بلكه فراملى، قومى، نژادى و انسانى است. براين اساس قيام مهدوى، به حدى گسترده و فراگير است كه در قلمرو آن، همه مليت ها و گروه ها - از گذشته تا حال و آينده - حضور دارند و حتى ملائكه الهى نيز در آن به ايفاى نقش مى پردازند.

پس از آنجايى كه در ميان ياران حضرت(عج)، پيامبران و اولياى الهى (چون عيسى، يوشع، خضر، اصحاب كهف و...) و هم از اصحاب پيامبر اسلام(ص) و اميرمؤمنان (علیه السلام)  (چون سلمان و مالك، ابوذر و...) حضور دارند، مى توان گفت آنان عصاره تاريخ خواهند بود. علاوه بر آن كه خود حضرت مهدى(عج) ادامه دهنده راه همه پيامبران و اوصياء و دارنده همه سنن و مواريث آنان است؛ به طور طبيعى يارانش نيز دارنده اين ميراث گران بها خواهند بود.

البته در مجامع روايى بر 313 يار خاص آن حضرت تاكيدات ويژه اى شده و اوصاف و خصلت هايى براى آنان شمارش شده است كه نشان مى دهد واقعا آنان انسان هاى برتر، شايسته و برگزيده هستند و توان انجام اين مأموريت بزرگ الهى را دارند.

 

اوصاف ياران در قرآن:

 

در قرآن، آياتى وجود دارد كه ويژگى هاى برشمرده آنها را، مى توان بر ياران خاص حضرت مهدى(عج) تطبيق داد و در بعضى از روايات نيز، بيان شده كه اين آيات در مورد مهدى(عج) و اصحابش باشد؛ از جمله مى فرمايد:

«يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا مَنْ يَرْتَدَّ مِنْكُمْ عَنْ دِينِهِ فَسَوْفَ يَأْتِي اللّهُ بِقَوْمٍ يُحِبُّهُمْ وَ يُحِبُّونَهُ أَذِلَّةٍ عَلَى الْمُومِنِينَ أَعِزَّةٍ عَلَى الْكافِرِينَ يُجاهِدُونَ فِي سَبِيلِ اللّهِ وَ لا يَخافُونَ لَوْمَةَ لائِمٍ ذلِكَ فَضْلُ اللّهِ يُؤتِيهِ مَنْ يَشاءُ وَ اللّهُ واسِعٌ عَلِيمٌ»[1]

براساس اين آيه خداوند در آينده جمعيتى را براى حمايت دين بر مى انگيزد و اوصاف كسانى را كه بايد اين رسالت بزرگ را انجام دهند، چنين شرح مى دهد:

1. آنان عاشق خدا بوده و جز به خشنودى او نمى انديشند. هم خدا آنها را دوست دارد و هم آنان خدا را دوست دارند. «يُحِبُّهُمْ وَ يُحِبُّونَهُ»

2. در برابر مؤمنان خاضع و فروتن هستند. «أَذِلَّةٍ عَلَى الْمُومِنِينَ»

3. در برابر ستمكاران قدرتمند هستند. «أَعِزَّةٍ عَلَى الْكافِرِينَ»

4. جهاد در راه خدا برنامه هميشگى آنهاست. «يُجاهِدُونَ فِي سَبِيلِ اللّهِ»

5. ثابت قدم بوده و از ملامت كنندگان باكى ندارند. «وَ لا يَخافُونَ لَوْمَةَ لائِمٍ»

در پايان مى فرمايد: «به دست آوردن اين امتيازات (علاوه بر كوشش شخصى)، مرهون فضل الهى است كه به هر كس شايسته باشد، داده مى شود. «ذلِكَ فَضْلُ اللّهِ يُوتِيهِ مَنْ يَشاءُ وَ اللّهُ واسِعٌ عَلِيمٌ»

در روايتى از امام صادق (علیه السلام)  اوصافى براى ياران حضرت مهدى بيان شده كه با اوصاف مذكور در آيه هماهنگ است[2]

به طور كلى مى توان اوصاف، و ويژگى هاى ياران خاص حضرت را در روايات چنين شمارش كرد.

 

اوصاف ياران در حديث:

 

1. شناخت عميق نسبت به خدا ؛ امام صادق (علیه السلام)  مى فرمايد: «در قلوب آنان (ياران مهدى)، نسبت به ذات خدا شكى نيست[3]»

«آنان به وحدانيت خداوند آن چنان كه حق وحدانيت اوست، اعتقاد دارند[4]»

2. معرفت امام زمان(عج) ؛ امام سجاد (علیه السلام)  مى فرمايد: «آنان كسانى اند كه به امامت مهدى(عج) اعتقاد دارند[5]»

3. اخلاص ؛ امام جواد (علیه السلام)  فرمود: «هنگامى كه براى مهدى، 313 تن از اهل اخلاص جمع شد، خداوند امر او را ظاهر خواهد كرد[6]»

4. اطاعت و فرمانبرى ؛ امام صادق (علیه السلام)  مى فرمايد: «اطاعت آنان از امام، بيشتر از فرمانبرى كنيز در برابر مولايش است[7]»

5. استقامت ؛ آن حضرت هم چنين فرمود: «... گويا قلب هاى آنان مانند تكه هاى آهن است... محكم تر از سنگ است[8]»

6. جان نثارى ؛ از امام صادق (علیه السلام)  نقل شده است: «آنان پروانه وار شمع وجود امام را در ميان گرفته و او را با جانشان محافظت مى كنند (يحفون به) [9]»

7. برخوردارى از تأييدات الهى ؛ امام على (علیه السلام)  فرمود: «... خداوند مردى (مهدى) را در آخرالزمان مى انگيزاند... او را به ملائكه اش تأييد كرده و انصارش را حفظ خواهد نمود[10]»

8. شهادت طلبى ؛ امام صادق (علیه السلام)  فرمود: «ياران مهدى، آرزو مى كنند كه در راه خدا به شهادت برسند[11]»

9. صبر و بردبارى ؛ امام على (علیه السلام)  مى فرمايد: «ياران مهدى، گروهى اند كه به خاطر صبر و بردبارى در راه خدا، بر او منت نمى گذارند و از اين كه جان خويش را تقديم حضرت حق مى كنند، به خود نمى بالند و تكبر نمى كنند[12]»

10. شيران روز و زاهدان شب ؛ امام صادق (علیه السلام)  فرمود: «گويا من نظر مى كنم به قائم و اصحاب او در نجف و كوفه، سجده ها به پيشانى هاى آنها اثر گذاشته است ؛ شيران در روز و راهبان در شب اند[13]»

11. همدلى ؛ امام على (علیه السلام)  فرمود: «ايشان يكدل و هماهنگ هستند[14]»

12. خواستار بركت ؛ از امام صادق (علیه السلام)  آمده است: «آنان بر فراز اسب هاى خود دست بر زين امام مى كشند و تبرك مى جويند[15]»

13. عبادت الهى ؛ امام صادق (علیه السلام)  فرمود: «در دل شب، از خشيت خداوند، ناله هايى دارند مانند ناله مادران پسر مرده» و «شب ها را با عبادت به صبح مى رسانند و روزها را با روزه به پايان مى برند[16]»

14. شجاعت ؛ امام على (علیه السلام)  مى فرمايد: «همه شيرانى اند كه از بيشه ها خارج شده اند و اگر اراده كنند كوه ها را از جا بر مى كنند[17]»

15. علم و بصيرت ؛ امام على (علیه السلام)  مى فرمايد: «پس گروهى در آن فتنه ها صيقلى مى شوند، مانند صيقل دادن آهنگر، شمشير را. ديده هاى آنان به نور قرآن جلا داده و تفسير در گوش هايشان جا گرفته است. در شب جام حكمت را به آنها مى نوشانند، بعد از اين كه در بامداد هم نوشيده باشند[18]»

16. حق ياورى ؛ امام صادق (علیه السلام)  مى فرمايد: «خداوند به وسيله آنها، امام حق را يارى مى كند[19]»

17. حكمت نورانى ؛ از امام صادق (علیه السلام)  نقل شده است: «گويى دل هاى آنان مشعل نورانى است (كان قلوبهم القناديل) [20]»

با توجه به اين روايات، روشن مى شود كه ياران حضرت مهدى(عج)، داراى چنان ويژگى ها و اوصاف برتر و كم نظيرى هستند كه به حق در اين مقام و موقعيت قرار گرفته اند و بدين جهت نقش مهمى در پيروزى آن قيام جهانى خواهند داشت.

 

پی نوشت ها:

[1]. مائده 5، آيه 54.

[2]. بحارالانوار، ج 52، ص 308.

[3]. همان، ص 317.

[4]. بشارة الاسلام، ص 220.

[5]. كمال الدين، ح 1، باب 31، ح 2.

[6]. همان، ح2، ص 378-377.

[7]. بحارالانوار، ج 52، ص 308.

[8]. همان، ص 307، ح 82.

[9]. همان، ص 308.

[10]. همان، ص 280،ح 6.

[11]. همان، ص 307، ح 82.

[12]. يوم الخلاص، ص 224.

[13]. بحارالانوار، ج 52، ص 386.

[14]. يوم الخلاص، ص 224.

[15]. بحارالانوار، ج 52، ص 308.

[16]. يوم الخلاص، ص 224.

[17]. همان.

[18]. بحارالانوار، ج 52، ص 334، ح 64.

[19]. همان، ص 308.

[20]. همان.

پایان پیام/376

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

یک کارشناس مذهبی تاکید کرد

برنامه‌های اوقات فراغت مساجد بهترین فرصت تربیت مهدی‌باوران و مهدی‌یاوران است

حجت‌الاسلام مجیدی با تاکید بر لزوم اهتمام به گفتمان‌سازی مهدوی در برنامه‌های اوقات فراغت مساجد، گفت: متولیان امر در مساجد باید با برنامه‌ریزی، این ایام را به فرصت مهدی‌باوری و مهدی‌یاوری و دغدغه‌مند کردن نسل آینده نسبت به ظهور تبدیل کنند.

اخبار برگزیده شبستان