خبرگزاری شبستان

شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷

السبت ١٢ جمادى الأولى ١٤٤٠

Saturday, January 19, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - تئاتر و هنرهای تجسمی زمان :   ۱۳۹۷/۲/۱۵ - ۱۰:۱۲ شناسه خبر : ۷۰۳۲۶۰
معاون امور هنری در مراسم اختتامیه یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی:
آیین نامه جشنواره موسیقی نواحی تدوین می شود
خبرگزاری شبستان: سید مجتبی حسینی جایگاه موسیقی نواحی ایران در هنر ایران ویژه دانست و از تدوین آیین نامه جشنواره موسیقی نواحی خبر داد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان، مجتبی حسینی،معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم اختتامیه یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی در کرمان گفت: شاید نخستین تعریف از موسیقی تعبیر مکرری است که می گوید "آن هنگام که زبان از بیان احساسات باز می ماند موسیقی آغاز می شود" انسان در گذر عمر خود غم، عشق و امید و بیم و اندوه و سایر حالات حسی را تجربه می کند،  عواطف آدمی آنگاه از بیان زبانی خارج می شود و نیازمند زبانی خواهد بود که ژرفای بیشتر، اقتضائات ناب انسانی اش فراتر از  حدود کلمات و عبارات باشد. اما اگر حس و حالی ورای عواطف شخصی باشد و حس مشترک میان اجتماعی از انسان ها، بیان آن چگونه خواهد بود؟ چگونه می توان شور و عشق و اندوه شادمانی قومی را به زبان بی زبان نغمه ها بازگفت و آن را از کران مندی گذر داد.

وی افزود: نغمه هایی که بیانگر احساسات، عواطف و حالات اجتماعی جمعی می شوند ناگریز با آئین ها گره می خورند و در بستر تاریخ شکلی می یابند و سرمایه سترگی می شوند؛ سرمایه ای که وجوه و ظرایف بسیار دارد، اینگونه نغمه ها را به قراری مشترک موسیقی مقامی و نواحی می خوانیم، نغمه ها هرکدام روایتی مستند از انسان و زندگی، ادمی و طبیعت، ما و جهان پهناوری که در اطرافمان می بینیم است  که  با رسوم و روش ها و آداب پیوند دارد و در تمامی حیات گویی همزاد ماست.
معاون امور هنری یادآور شد:  عواطف انسانی در لایه های عمیق موسیقی نواحی ممزوج شده که در شادیانه ها رگه ای از اندوه فراق و در غمگینانه ها نور امید، توکل کوشش هویداست.

 حسینی با بیان اینکع موسیقی نواحی با قدیمی ترین نغمه ها و بواسطه توامانی اش با اقوام و اقلیم های رنگارنگ ایران زمین آئینه ای است که در آن می توان تصویر بی دریغی را مشاهده کنیم، گفت: این امکان ارمغان کمی نیست؛ برای  شناخت فرهنگی که از آن برآمده ایم و  قرن ها به آن بالیده ایم.

وی اظهار کرد: جهان جایگاه شناخت و آموختن است و به آسانی پیداست که نیاموختگان و نشناختگان بهره ای جز حرمان و هجران نخواهند اندوخت، ملت سرافراز و متدین ایران باتجربه عمر سرزمین خود و با امید به فرداها به درستی می دانند که سرمایه ثمینشان شناخت میراث راستین نیاکانشان خواهد بود. خاصه میراثی که نمود خرد، احساسات و آنات جمعی است.  

حسینی افزود: گنجینه شنیداری موسیقی نواحی افزون بر تمام صفات پیش گفته در جهان نو قدر تفاوت رنگ های رنگین کمان را شناخته و فرهنگ های مختلف را منبع الهام و مصدر نوآوری می داند و این  داشته کم نظیری است.

وی با بیان اینکه موسیقی نواحی آئینه روشنی  برای تماشا و گفتگوست، گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دوره یکی از وجوه همت خود را روی موسیقی اصیل و الهام بخش نواحی می داند و برای ارتقا بیشتر و توجه کامل تر و برنامه ریزی های کلان می کوشد. 

حسینی تصریح کرد: موسیقی نواحی در طرح آمایشی هنر ایران و در ساماندهی رویدادها جایگاه ویژه دارد که امیداواریم به همت استادان برجسته و مدیران کاردان عرصه موسیقی به جایگاه شایسته خود برسد.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تقدیر از مدیر کل دفتر موسیقی و مدیر عامل انجمن موسیقی و دبیر یازدهمین جشنواره نواحی اظهار کرد: از مسئولان اجرایی می خواهم از همین امشب کار جشنواره 98 را آغاز کنند.
وی با اشاره به تدوین آیین نامه جشنواره موسیقی نواحی گفت: همانند جشنواره موسیقی فجر طی ماه های آینده  آئین نامه جشنواره موسیقی نواحی با بهره مندی از آراء تمامی کارشناسان این حوزه  تدوین می شود.

پایان پیام/32

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مجری و خبرنگار پرس تی وی:

«مرضیه هاشمی» طرفداران بسیاری در دنیا دارد/ برای آزادی خبرنگار پرس تی وی هشتگ بزنیم

مریم آذرچهر گفت: مرضیه هاشمی را بدون هیچ دلیلی بازداشت کرده اند و به دنبال اتهام زنی به او هستند، او در بین خبرنگاران خارجی در کشورهای مختلف طرفداران بسیاری دارد که از او حمایت می کنند.

اخبار برگزیده شبستان