خبرگزاری شبستان

شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸

السبت ١٥ ذو الحجّة ١٤٤٠

Saturday, August 17, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قرآن و معارف - حوزه های علمیه زمان :   ۱۳۹۷/۲/۱۴ - ۱۰:۳۵ شناسه خبر : ۷۰۳۱۱۴
استاد حوزه علمیه:
بزرگترین آینه اسماء الهی حضرت محمد(ص) و اهل بیت هستند
خبرگزاری شبستان: استاد حوزه علمیه گفت: همه هستی آینه الهی هستند اما بزرگترین آینه اسماء و صفات الهی حضرت محمد(ص) و اهل بیت ایشان هستند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام عظیمی استاد حوزه علمیه در جلسه تفسیر قرآن کریم که در مسجد غدیر برگزار شد، درباره جایگاه اسم الله، گفت: اسم‌الله، کلمة‌الله، آیت‌الله و وجه‌الله همه پیرامون اسم‌الله صحبت می‌کنند.

وی افزود: بر اساس آیات و روایات اسم الله یک حقیقت جاریه در کل اجزاء عالم است، امیرمومنان امام علی(ع) در دعای کمیل فرمودند که خدایا به اسماء تو قسم که هر چیزی را پر کرده است.

حجت الاسلام عظیمی با بیان اینکه قرآن می‌فرماید اسم الله یک سرمایه مفید پایدار است، عنوان کرد: کلمه برکت یعنی سرمایه‌ای که مفید است و باقی می‌ماند، همه اتفاقات عالم توسط اسم‌الله صورت می‌گیرد یعنی اسم‌الله حزب کارگزار عالم است.

استاد حوزه علمیه با اشاره به داستان حضرت نوح و حرکت کشتی او توسط بسم الله، اظهار داشت: سرمایه‌دارترین انسان کسی است که از اسم‌الله بیشتر از دیگران استفاده می‌کند.

وی افزود: نخستین علمی که خداوند بدون واسطه به انسان تعلیم کرد علم‌الاسماء بود.

حجت‌الاسلام عظیمی با اشاره به این نکته که خداوند چهار وظیفه در مقابل اسم‌الله بر عهده ما گذاشته است، ابراز کرد: همواره نام خداوند را ببرید، خداوند غیور است و دوست ندارد که انسان نام کس دیگر را ببرد.

وی با بیان اینکه وظیفه ما تسبیح اسم خداوند است، اظهار داشت: ما باید اسم‌الله را درست بفهمیم، همچنین اگر می‌خواهید خداوند را بخوانید باید با اسماء‌الله او را بخوانید اگر این را بردارید دیگر عبادت معنا ندارد.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه اسم الله صرفا یک لفظ نیست، گفت: اسم‌الله یک حقیقت و واقعیت خارجی است که کارها را انجام می‌دهد، جنس اسم داشتن خدا با جنس اسم داشتن ما تفاوت دارد.

وی با بیان اینکه اسم نشانه و معرف است، عنوان کرد: خداوند که جمیع صفات بود مبدا ایجاد شد هرآنچه خلق کرد صفتی از صفات خود را در مخلوقات خود قرار داد طوری که اگر چشم دل شما باز باشد خدا را می بینید.

حجت‌الاسلام عظیمی با بیان اینکه اثر نشان از موثر است، اظهار داشت: خداوند هرآنچه آفریده طوری خلق کرده که هر کس چشم بینای دل داشته باشد آن را خواهد دید.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه بشر سعی می‌کند خداوند را نبیند اما خداوند برای انسان خانه‌ای درست کرده که هر جا را نگاه کند خدا را ببیند، گفت: همه آفرینش الهی وجه‌الله هستند بنابراین به هر چیزی با نگاه عمیق توجه کنید.

وی با بیان اینکه خداوند آینه تمام نما ندارد، گفت: آینه‌ها به میزان بزرگی و کوچکی خود خداوند را بیشتر نشان می‌دهند، بزرگترین آینه و آینه خداوند حضرت محمد(ص) هستند البته آینه تمام نمای خداوند نیست، بنابراین اسم اعظم خداوند هستند.

حجت‌الاسلام عظیمی در پایان خاطرنشان کرد: امام صادق(ع) فرمودند که به خداوند قسم اسماء الله الحسنی ما اهل بیت(ع) هستیم؛ انسان کامل از نظر علم، حلم، رحمت و بسیاری از اوصاف الهی یگر بزرگترین آیه، کلمه وجه  و اسم خداوند هستند.

پایان پیام/487

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

قائم مقام شورای عالی قرآن اعلام کرد

دوره کامل ادعیه مفاتیح‌الجنان اجرا و تولید می‌شود/ شناسایی استعدادهای برتر در دعاخوانی و اذان

سرابی با تشریح فعالیت‌های پیش‌روی شورای عالی قرآن، گفت: اجرا و تولید ادعیه کامل مفاتیح‌الجنان و دوره کامل ترتیل قرآن، شناسایی استعدادهای برتر در دعاخوانی و اذان در کنار برگزاری آزمون‌های اعطای مدرک به قاریان و استادان توسط این شورا انجام می‌شود.

اخبار برگزیده شبستان