خبرگزاری شبستان

جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷

الجمعة ١٦ جمادى الثانية ١٤٤٠

Friday, February 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مهدویت و غدیر - مهدی باوران زمان :   ۱۳۹۷/۲/۱۵ - ۰۸:۴۸ شناسه خبر : ۷۰۲۹۴۰
کارشناس مهدوی در گفت وگو با شبستان:
جایگاه کار در مهندسی انتظار/کیفیت پیوستن کارگران به صف مهدی یاوران
خبرگزاری شبستان: سبک زندگی منتظرانه موردپسند حضرت حجت(عج) و نوعی زندگی همراه با جهاد و تلاش مضاعف است، آن هم تلاشی که دیگر سبک ها بویژه سبک هایی که مربوط به دشمنان اسلام است را نفی می کند. این نوع از زندگی زمینه ساز حکومت مهدوی است.

حجت الاسلام حسن عبادی، کارشناس مهدوی در گفت وگو با خبرنگار مهدویت خبرگزاری شبستان با اشاره به مولفه های «سبک زندگی منتظرانه در حیات کارگری»، گفت: امام مهدی(عج) سه نکته و سه مفهوم را برای سبک و روش زندگی شیعه در عصر غیبت بیان فرموده اند و ما به عنوان شیعیان آن حضرت(عج) با یکی از جدی ترین مفاهیم امامت یعنی مهدویت و غیبت گره خورده ایم که این دو با مفهوم سوم یعنی انتظار ارتباط تنگاتنگی دارند.

 

وی با بیان اینکه جامعه توحیدی با حاکمیت امام زمان(عج) شکل می گیرد، اظهار کرد: اصل و مبنای فکری شیعه در شیوه زندگی، «سبک زندگی منتظرانه» است که نمونه عینی سبک زندگی دینی، اسلامی و شیعی در عصر غیبت امام‌ مهدی(عج) است. به تعبیر دیگر، هر جا صحبت از سبک زندگی شیعی می کنیم، منظورمان همان سبک زندگی منتظرانه است. از طرفی هم انتظار، نشان دهنده رویکرد نظری و عملی شیعیان در دوران غیبت تا رسیدن به  حکومت آرمانی مهدوی است و لازمه این رویکرد خاص در پیشی گرفتن سبک خاصی از زندگی است که خلاصه و عصاره همه خوبی های اسلام است یعنی اعتقاد به حقانیت حضرت مهدی(عج) و انتظار.

 

 حجت الاسلام عبادی ادامه داد: سبک زندگی منتظرانه مورد پسند حضرت حجت(عج) و نوعی زندگی همراه با جهاد و تلاش مضاعف است، آن هم تلاشی که دیگر سبک ها بویژه سبک هایی که مربوط به دشمنان اسلام است را نفی می کند. این نوع از زندگی زمینه ساز حکومت مهدوی  است که هم جهت این زندگی را نشان می دهد و هم معیار و محکی است برای ارزیابی زندگی شیعیان و منتظران. تنها سبک صحیح مورد رضایت خدا و ائمه علیهم السلام به ویژه امام مهدی(عج) برای زندگی موفق همین سبک است یعنی جهادی زیستن؛ سبک زندگی منتظرانه هویت و نماد شیعه است.

 

وی به شاخصه هایی که یک کارگر منتظر باید در زندگی مورد توجه قرار دهد، اشاره کرد و گفت: وقتی به سراغ سبک زندگی یک کارگر منتظر می رویم با زندگی انسان مسلمان و مومن نباید تفاوتی داشته باشد، لذ در این باره باید به سراغ تعالیم دین اسلام و پیغمبر خاتم (ص) برویم.

 

کارشناس مرکز تخصصی مهدویت زیربنایی ترین قسمت زندگی انسان را کار دانست و تصریح کرد: از کار می توان به جوهره درونی افراد پی برد. در منطق اسلام کار کردن، عبادت است و دین اسلام برای آباد شدن دنیا و آخرت مسلمانان آنان را به کار و کو شش تشویق کرده است. درواقع، از نظر اسلام بهترین عبادت و عمل، طلب روزی حلال و شغل مایه عزت فرد و جامعه است.

 

 وی ابراز کرد: کار اگر با انگیزه کسب درآمد حلال به جهت اداره آبرومندانه زندگی همراه باشد،  اجر و ثواب جهاد در راه خدا را دارد و لذا نقل شده که پیامبر (ص) دست کارگر را می بوسیدند چراکه دست مجاهد فی سبیل الله بود. در مقابل کمکاری و تلف کردن وقت،  هدر دادن ساعت کار و انجام کارهای ناقص و خلاف قرار داد کاری و در نتیجه حرام است و اگر کسی مرتکب این حرام شود،حقوقی که در قبال آن دریافت می کند، نیز حرام خواهد بود و تفاوتی با مال دزدی ندارد.

 

حجت الاسلام عبادی تاکید نشان کرد: نبی مکرم اسلام(ص) فرمودند: «کسی که از راه حلال در طلب دنیا باشد و قصد او توسعه دادن زندگی زن و بچه و بی نیازی از تقاضا کردن از دیگران و نیز رسیدگی به همسایگان و مستمندان باشد، در حالی که صورتش چون ماه شب چهارده می درخشد، به دیدار خداوند می شتابد.»، این روایت تاکیدی بر با ارزش کار کردنِ کارگران دارد.

 

کارشناس مرکز تخصصی مهدویت با اشاره به حقوق و وظایف کارگر در سبک زندگی منتظرانه، بیان کرد: داشتن مهارت و کاردانی لازم، دقت و حُسن انجام کار و امانتداری و عمل به دستورات کارفرما از جمله مواردی است که در سبک زندگی یک کارگر باید مورد توجه قرار گیرد.

 

وی ادامه داد: کارگر منتظر ظهور  وقتی می خواهد کاری را انجام دهد، باید نسبت به آن آگاهی و تخصص لازم را داشته باشد  وگرنه ممکن است باعث زیان شود.امام جعفر صادق(ع) در همین زمینه فرمودند: «هر صاحب حرفه ای برای پیشرفت کار خود به سه خصلت نیاز دارد: به کارش استاد باشد،  رعایت امانت را در کار خود بنماید،  و نظر کارفرما را جلب کند.»، از این رو،  کارگر موظف است کاری را که به عهده گرفته به دقت و استحکام تمام و به نحو احسن انجام دهد و نباید کم توجهی و سهل انگاری کند. دین اسلام مردم را به استواری کار سفارش کرده است. 

 

کارشناس مهدوی ادامه داد: کارگر شرعاً مکلف است کار خود را به طور کامل و صحیح انجام دهد و هیچ گونه خیانتی در آن نکند و در کارش امین باشد. امیرالمومنین (ع) هم می فرمایند: «خداوند تبارک و تعالی صاحب حرفه امانت دار را دوست می دارد.» فریبکاری و خیانت شرعاً حرام است. در این زمینه رسول خدا  (ص) فرموده اند: «از ما نیست هر آن کس که با مسلمان فریبکاری کند».، بنابر این، کارگر چون متعهد شده است برای کارفرما کاری را انجام دهد، دستوراتی را که کارفرما برای چگونگی انجام کار مورد تعهد می دهد، باید بپذیرد  و فرامین وی را در چارچوب تعهدات و مقررات اجرا کند.

 

 وی در پایان خاطرنشان کرد: همان وظایفی که در زمان پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت(ع) برای کارگران موردتاکید بود،  در زمان امام مهدی(عج) نیز از آنان خواسته خواهد شد؛ چرا که امام مهدی  (عج) نیز تکمیل کننده راه پیامبران و احیاءکننده سنت پیامبر اکرم  (ص) هستند.

 

پایان پیام/40

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رییس پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی بیان کرد

برگزاری همایش بین المللی«نظریه انتظار در اندیشه آیت الله العظمی خامنه ای»/تحقق «گام دوم انقلاب» به مدد انتظار

حجت الاسلام الهی نژاد با اعلام برگزاری همایش بین المللی «نظریه انتظار در اندیشه آیت الله العظمی خامنه ای(دامت برکاته)»، گفت: نظام فکری منسجم و خاصی در حوزه انتظار و مهدویت در اندیشه رهبری وجود دارد که باید استخراج و عرضه شود.

اخبار برگزیده شبستان