خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷

الاثنين ١٤ جمادى الأولى ١٤٤٠

Monday, January 21, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : کرمان - زمان :   ۱۳۹۷/۲/۱۱ - ۱۱:۱۷ شناسه خبر : ۷۰۲۸۰۹

قامتی به رعنای گمنامی
خبرگزاری شبستان: از حیث عملکرد مؤمنانه و شجاعانه و مخلصانه قطع به یقین جزو منتظران عمل گرایانه عصر انتظار خواهند بود؛ سربازان مجاهدی که حتی نام آنان را میلیون ها نفر از هموطنان نمی دانند چه رسد به کارهای بزرگی که برای حفظ امنیت می کنند.

خبرگزاری شبستان-کرمان

 

اساس عزت مؤمنان در قرآن کریم، بر اقتدار و توانایی و نیرومندی بر اساس حکمت و میزان است؛ قرآن کریم فرمود«وَ اعدّوا لَهُمْ مَااسْتَطَعْتُمْ مِن قُوَّة»یعنی برای مقابله با دشمن هر چه از نیرو و از اسب های آماده در توان دارید بسیج کنید تا دشمن خدا و دشمن خودتان و نیز دشمنان دیگر را که نمی شناسید، ولی خداوند می شناسد، به بسیج و آمادگی بترسانید و قدرت پیشگیری و ارعاب دشمن را داشته باشید، تا دشمن حساب خویش را بکند، و از فکر نفوذ و سلطه و توطئه و تهدید برحذر باشد.

 

از جمله مقوله های مورد تأکید در قرآن کریم، «امنیت» است؛ در فرهنگ قرآنی امنیت یک مفهوم وسیع، متوازن و عمیق دارد و شامل تمامی ابعاد زندگی و حوزه های سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی و امنیتی و داخلی و خارجی می شود و بر الگویی از امنیت تأکید می شود، که با اقتدار و انسجام و وحدت و ارتباط جامعه اسلامی و استحکام درونی جامعه پیوند دارد و شرط امنیت ملی را در بُعد امنیت خارجی و استحکام درونی امت اسلامی می داند و هر گونه دغدغه و نگرانی و ناامنی در یک بُعد را مؤثر در ابعاد دیگر می شمرد و هر گونه قوت و قدرت در یک حوزه را منشأ قدرت و اقتدار در حوزه های دیگر می داند.

 

قرآن کریم همچنین یکی از نعمت های بزرگ الهی را امنیت غذایی، اقتصادی و امنیت در برابر تهدیدات خارجی و توطئه های گوناگون داخلی و خارجی می داند و در راستای تحقق این اصول، بر ایجاد اطمینان و آرامش عمومی و عبادت و معنویت تأکید می کند تا از الطاف خداوند، قدرشناس و شاکر باشند و به عبادت و تحصیل کمال بپردازند. امنیت وسیله و زمینه برای اهداف متعالی انسانی و وصول به درجات قرب و کمال و استفاده مطلوب از فرصت هاست.

 

از طرفی  امنیت اجتماعی را از حیث شمولیت و فراگیری می توان جزو امنیت عمومی تلقی کرد که حوزه های امنیت فردی، امنیت جمعی و گروهی را تحت پوشش قرار می دهد. امنیت اجتماعی به معنای «برقراری و حفظ شرایطی است که در آن نیل به اهداف و مطلوب های اجتماعی بدون هر نوع تهدید و هراس باشد.»

 

از آنجا که گفته اند «امنیت اجتماعی معطوف به حفظ و تداوم هویت اجتماعی و فرهنگی جامعه در شرایط متغیر و متحول اجتماعی است و بیش از هر چیز نیازمند وجود روابط گرم و کارا در بین اعضای جامعه است که تحمل و مدارای اجتماعی، انسجام، وفاق و نظم اجتماعی پویا را ممکن می سازد. این بُعد از امنیت در هر جامعه ای در استمرار ارزش های محوری و حیاتی نظام فرهنگی و اجتماعی حاکم بر جامعه نقش بارزی دارد و تداوم آن در ساختار هر جامعه ای در جهت تکوین هویت اجتماعی، ایجاد انسجام جمعی و حفظ همبستگی بین شهروندان است.

 

امنیت اجتماعی دارای ابعاد سیاسی و حکومتی بوده و به شدت آمیخته با مقوله قدرت است و حتی در مطالعات راهبردی نیز در ذیل امنیت پایدار مورد نقد و بررسی قرار می گیرد... امنیت اجتماعی، حلقه واسط بین امنیت فردی و امنیت ملی است که در تلاش است با یک نگاه کلان و جامع، یکپارچگی و انسجام لازم را میان امنیت، شهروندان و حاکمیت بسترسازی کند.»

 

 

نکته سوم اینکه در باب امنیت اینکه حضرت امام(ره)حفظ نظام جمهوری اسلامی را از اوجب واجبات می دانند؛ بدون شک حفظ و حراست و صیانت از نظام جمهوری اسلامی نیازمندی هایی دارد که مهمترین آن، تأمین امنیت همه جانبه است؛ حفظ نظام از تهدیدات داخلی و خارجی موضوع بسیار مهمی است و می بینیم با وجود همه این تهدیدات اما نظام مقدس جمهوری اسلامی در آستانه سن کمال یافتگی خود، به ۴۰ نزدیک می شود.

 

از نخستین روزهای تولد انقلاب اسلامی، این مولود شریفی که معادلات جهان را متأثر از خویش کرده است؛ ایامی خالی از توطئه علیه اضمحلال و سقوط آن نبوده است؛ توطئه و تهدیداتی که هزاران پاک باخته مقابل آن سینه سپر کردند و جان دادند تا این مولود شریف آسیب نبیند.

 

این توطئه های پیدا و پنهان هنوز هم هست؛ اما مقابله با توطئه های پنهان پیچیده تر و سخت تر و نیازمند نیروهایی قوی تر و پیشتاز تر است که شاید به نوعی مصداق «والسابقون السابقون» هم باشند؛ بسیاری از این توطئه ها از چنان جنبه امنیتی برخوردار است که حتی پس از دفع آن توسط نیروهای مخلص و فداکار و مجاهدان و سربازانی که چه بسا تعداد زیادی از ایشان گمنام هم هستند؛ شاید کمتر کسی از وجود آن مطلع باشد.

 

یکی از دستگاه های مهم کشور که در این رابطه از جایگاه و منزلت ویژه ای برخوردار بوده و باید سلامت آن در همه شئون اعم از فکری و عقیدتی و عملیاتی تا همیشه زمان به ویژه برای جلوگیری از نفوذ و رخنه حفظ شود؛ دستگاه اطلاعاتی و امنیتی کشور است.

 

وزارت اطلاعات یکی از حساس ترین و مهمترین های نهادهای کشور است که عملکرد آن تأثیر مستقیم و ویژه ای بر جامعه دارد؛ نیروهای اطلاعاتی باید نیروهای کارآمد و زبده، باهوش و درایت، بصیر، مجاهد، مؤمن و متقی، دشمن شناس و دشمن ستیز باشند تا امنیت جامعه در ابعاد مختلف به بهترین وجه ممکن تأمین شود.

 

کوچکترین اشتباه در این وزارت یا در میان نیروهای آن، می تواند یک اشتباه راهبردی باشد؛ الحق و الانصاف که دستگاه اطلاعاتی نظام جمهوری اسلامی با نیروهایی پاکباخته و پا در رکاب و برخوردار از ویژگی های یک مؤمن انقلابی همواره به شایسته ترین صورت ممکن به ویژه در عقبه های سخت و دشوار انقلاب، همواره مایه آبرومندی و عزت جمهوری اسلامی بوده و ان شاءالله هستند.

 

بسیاری از این سربازان گمنام که در سالهای اخیر مفتخر به عنوان «سربازان گمنام امام زمان عجل الله تعالی» شده اند، از حیث عملکرد مؤمنانه و شجاعانه و مخلصانه قطع به یقین جزو منتظران عمل گرایانه عصر انتظار خواهند بود؛ سربازان مجاهدی که نام آنان را حتی میلیون ها نفر از هموطنان نمی دانند چه رسد به کارهای بزرگی که برای حفظ امنیت جان و مال و ناموس و تمامیت ارضی و ...می کنند.

 

 

 

 

 

 

پایان پیام/80

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

هیچ اتفاقی در جهان به اندازه اعتماد عمومی به جمهوری اسلامی وجود ندارد/ دشمن با ترفندهای موافقانه وارد سلول های سالم انقلاب می شود

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، چهل سالگی انقلاب را برخوردار از دو ویژگی مهم دانست و با اشاره به دلایلی که به استناد آن باید این فصل را ویژه جشن گرفت؛ پرداختن به سه موضوع مهم را در این برهه از انقلاب اسلامی ضروری خواند.

اخبار برگزیده شبستان