خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷

الأربعاء ١٣ رجب ١٤٤٠

Wednesday, March 20, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اندیشه - فرقه های انحرافی زمان :   ۱۳۹۷/۲/۱۰ - ۰۹:۳۹ شناسه خبر : ۷۰۲۵۳۸
پژوهشگر مسائل راهبردی در گفت وگو با شبستان:
خلیج همیشه فارس به روایت تاریخ/دفاع از عناوین ملی را به سمت تعصبات افراطی نژادی و دینی نبریم
خبرگزاری شبستان: زمانی غربی ها برای اختلاف افکنی در جهان اسلام، مذاهب جعلی مانند بابیت و وهابیت را ایجاد کردند و یک زمان به تاسیس گروه های جعلی مذهبی مانند القاعده و داعش پرداختند، و زمانی دیگر به خلق نام ها و مرزهای جعلی در منطقه روی آوردند.

حجت الاسلام و المسلمین محمد علی رنجبر، مسئول موسسه مطالعات راهبردیِ «جهان تمدن رسالت» در گفت وگو با خبرنگار اندیشه خبرگزاری شبستان که به مناسبت 10 اردیبهشت ماه «روز خلیج فارس» انجام شد، با اشاره به اسناد تاریخی مربوط به خلیج فارس، اظهار کرد: تاریخ استفاده دو واژه خلیج پارس و خلیج فارس به زمان هخامنشیان  که از سال 550 تا سال 320 قبل از میلاد حگومت کرده اند، می رسد، کشف کتیبه ای از داریوش اول، پادشاه مقتدر هخامنشی به هنگام حفر کانال سوئز که عبارت «دریایی که از پارس سر می گیرد» بر آن نوشته شده، مؤید قدمت استفاده دیرینه این دو واژه است.

 

 

وی ادامه داد: در قرن سوم هجری، یک جغرافی دان ایرانی به نام سهراب در کتاب «عجائب الاقالیم السبعة الی نهایة العمارة»، عبارت «دریای پارس، دریای بزرگی در جنوب است» را به کار برده، در همین قرن، احمد بن خرداد، مشهور به خراسانی، در کتاب «المسالک و الممالک»، محل ریزش و پیوند رودخانه های منطقه را دریای فارس دانسته است، یک قرن بعد، محمد الفارسی الاصطخری معروف به الکرخی در کتاب «مسالک الممالک»، دریای پارس را بزرگترین و از نظر پهنا، عظیم ترین دریا دانسته و سپس به شرح دریای پارس و تعیین حدود آن پرداخته و آن را تنها معدن مروارید جهان معرفی کرده است.

 

این پژوهشگر مسائل راهبردی با اشاره به کاربرد نام خلیج فارس در دنیای عرب، تصریح کرد: ابن فقیه در مختصر کتاب «البلدان» (قرن سوم هجری) ادعا کرده است که دو دریای مورد اشاره در آیات 19 و 20 سوره مبارکه الرحمن (13) دو دریای روم و فارس است، علاوه بر آن، ابوحوقل بغدادی در «صورة الارض» (قرن چهارم هجری)، شریف ادریسی در «نزهة المشتاق» (قرن ششم هجری)، شمس الدین دمشقی در «نخبة الدهر» (قرن هشتم هجری)، جرجی زیدان در «تاریخ تمدن اسلامی» (قرن چهارم هجری) و نیز «المنجد» به عنوان یکی از معتبرترین دایرة المعارف های عربی، از واژه های «الخلیج الفارسی، بحر عجم، بحر فارس، البحر الفارسی و خلیج العجم » استفاده کرده اند .

 

هدف دشمنان از نامگذاری جعلی روی خلیج همیشه فارس

 

رنجبر با بیان اینکه این تنها بخشی از اسناد تاریخی نامیده شدن این آب ها به نام خلیج فارس است، در پاسخ به این سوال که چرا دشمنان روی این نام دست گذاشته اند، تاکید کرد: در 100 ساله اخیر، در سایه بی لیاقتی و بی کفایتیِ حکام کشورهای اسلامی در خاورمیانه، غربی ها به اهمیت این منطقه از لحاظ ژئواستاتیکی، منابع سرزمینی و جمعیتی و همچنین نقطه تلاقی بودن سه قاره، پی بردند و قرارداد «سایکس پیکو» میان سایکس انگلیسی و پیکو فرانسوی را به امضا رساندند تا در پی آن، نظم خودخواسته ای را در منطقه حاکم کنند.

 

پژوهشگر مسائل راهبردی گفت: براساس این قرارداد، آنان تلاش کردند تا با حربه هایی، کشورهای منطقه را دچار اختلاف و درگیری نمایند که منشاء این اختلافات گاه قومی مانند پان عربیسم، پان ترکیسم یا پان ایرانیسم بود که در سایه گرایش های ناسیونالیستی و تخطئه دیگران رقم خورد و گاهی نیز از اختلافات مذهبی مانند اختلافات شیعه و سنی یا تکفیرگرایی و یا با ایجاد بابیت در عالم تشیع و وهابیت در عالم تسنن استفاده کردند.

 

ایجاد اختلاف میان کشورهای منطقه، هدف غربی ها از نامگذاری های جعلی

 

وی افزود: در راستای همان اهداف، غربی ها اختلافات مرزی و جغرافیایی مانند اختلافات مرزی ما با پاکستان، ترکیه، امارات، عراق و ... و یا اختلافات در زمینه نامگذاری دریاها و مناطق پیرامونی را دستاویز قرار دادند که بحث نامگذاری جعلی روی خلیج فارس، یکی از سیاست های آنان برای ایجاد اختلاف میان کشورهای منطقه ، در راستای اجماع شکنی، وحدت شکنی و هنجارشکنی است.

 

رنجبر با بیان اینکه غربی ها، کشورهای جعلی مانند رژیم جعلی اسرائیل را براساس مسائل قومیتی در منطقه با هدف ایجاد دعوا میان قوم یهود و عرب ایجاد کردند، ابراز کرد: یک زمان غربی ها برای ایجاد این اختلاف، مذاهب جعلی مانند بابیت و وهابیت را ایجاد کردند و یک زمان نیز به تاسیس گروه های جعلی مذهبی مانند القاعده و داعش پرداختند و یک زمان دیگر نیز به ایجاد نام ها و مرزهای جعلی در منطقه به منظور ایجاد اختلاف، درگیری و جلوگیری از متحد شدن کشورهای منطقه علیه منافع خود دست زدند.

 

مسئول موسسه مطالعات راهبردی «جهان تمدن رسالت» در پاسخ به این سوال که مردم کشور برای حفظ نام خلیج فارس چه باید کنند، بیان کرد: همانطور که ملت نباید اجازه دهد، کشور فلسطین با ایجاد رژیم جعلی اسرائیل به حاشیه رانده شود و غربی ها به اهداف خود دست پیدا کنند، در رابطه با خلیج فارس نیز باید از عناوین جعلی تبری بجویند، البته باید مراقب باشیم همان بازی مدنظر آنان را انجام ندهیم.

 

وی با بیان اینکه امروزه رژیم ها و دولتمردان جعلی در راس کشورهای کوچک و حقیر عربستان، بحرین و امارات حضور دارند که هدفشان ایجاد درگیری میان ایران و کشورهای عربی است، خاطرنشان کرد: ما علاوه بر آنکه باید حواس خود را جمع کنیم و اجازه ندهیم از عناوین جعلی برای خلیج همیشه فارس استفاده شود و یا از مذاهب جعلی، قومیت ها و مرزهای جعلی برای برهم زدن نظم و اتحاد منطقه سوءاستفاده کنند، نباید دفاع از این عناوین را به سمت مباحث نژادپرستی و تعصبات افراطی نژادی و دینی ببریم.

 

پایان پیام/376

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رئیس پژوهشکده علوم اسلامی المصطفی(ص) تشریح کرد

اخلاق و معنویت به روایت مولای متقیان(ع)/معنای عدالت در کلام امیر(ع)

حجت الاسلام رضانژاد با بیان اینکه عدالت، زهد و پارسایی در سیره امیرالمومنین(ع) تام و تمام است، گفت: ایشان می فرمایند: «... علی را به دنیای ناپایدار و خوشی آن چه کار؟ به خدا پناه می برم از خواب عقل و زشتی لغزش ها و از او یاری می جویم.»

اخبار برگزیده شبستان