خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸

الاثنين ١٤ صفر ١٤٤١

Monday, October 14, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قرآن و معارف - فعالیت های قرآنی زمان :   ۱۳۹۷/۲/۸ - ۰۹:۴۳ شناسه خبر : ۷۰۱۸۱۰

صندلی خالی مسئولان در رویدادهای قرآنی
خبرگزاری شبستان: مسئولان در سال های اخیر به مراتب از حضورشان در رویدادهای قرآنی مانند مسابقات بین المللی یا نمایشگاه ها چنان کاسته اند که سوال اصلی مردمی که در این مکان ها حضور می یابند علت غیبت مدیران و مسئولان دستگاه های مختلف کشور است.

به گزارش خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان، مردم همواره در صحنه های مختلف که نیاز به حضورشان باشد حاضر بوده اند و تکیه گاه اصلی نظام جمهوری اسلامی ایران حضور مردم در صحنه های متعدد است اما از سویی دیگر مردم از مسئولان و مدیران هم انتظار دارند در همین صحنه ها پا به پای مردم حضور یابند.

 

یکی از این صحنه ها رویدادهای قرآنی است که مردم حضور چشمگیری داشته و دارند و چنان با اشتیاق در این محافل حضور می یابند که همواره مکان های در نظر گرفته با کمبود جا مواجه می شوند اما معمولا ردیف اولی که برای حضور مسئولان در نظر گرفته شده همواره با تعدادی صندلی خالی مواجه می شود.

 

این در حالیست که قرآن، اصل و اساس نظام جمهوری اسلامی ایران است و قوانینی که مسئولان در حال اجرای آن هستند همان قوانین قرآنی است پس انتظار می رود به منظور نشان دادن جایگاه آیات وحی و کلام الله در سیاست های نظام، مسئولان از رویدادهای قرآنی غافل نباشند.

 

به تازگی سی و پنجمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم را پشت سر گذاشته ایم، مسابقه ای که از بزرگترین رویدادهای قرآنی جهان به شمار می رود اما از میان مسئولان سه قوه تعداد انگشت شماری در این مسابقات حضور یافتند و در جریان نحوه برگزاری آن قرار گرفتند، در حالی که تک به تک مردمی که در این مسابقات حضور می یافتند به دنبال مسئولان بودند و سوالشان این بود که امروز چه کسانی ردیف اول صندلی ها را پر کرده اند. همین امر موجب شد تا این سوال برای خبرگزاری شبستان به وجود آید که " چرا مسئولان از حضور در رویدادهای قرآنی فراری هستند؟" .

 

از همین رو به سراغ مسئول کمیته مدعوین این رویداد قرآنی رفتیم تا از او علت را جویا شویم و گفت و گویی که در ادامه می خوانید با حسن ربیعی مدیر کل حوزه ریاست سازمان اوقاف و امور خیریه که مسئول کمیته مدعوین برای حضور در سی و پنجمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم بوده انجام شده است.

 

وی در مورد این خصوص گفت: مسابقات بین المللی قرآن کریم یک رویدادی است که در طول سال یک مرتبه آن هم در ایام جشن و سرور و بهار قرآن کریم برگزار می شود و شاهد استقبال گسترده مردم به صورت هر ساله در این رقابت ها هستیم و معمولا مردم اشتیاق زیادی برای حضور در برنامه های قرآنی از خود نشان می دهند.

 

ربیعی با اظهار این مطلب که اما در رویدادهای قرآنی چون مسابقات بین المللی همه ساله با چالش بزرگ عدم توجه و استقبال مقامات و مسئولان ارشد کشور از این رویدادها مواجه هستیم، افزود: در همه سال ها سوال اصلی مردم از ما این است که مسئولان کجا هستند؟ و ما از مسئولان محترم می خواهیم که این سوال مردم را پاسخ دهند.

 

مسئول کمیته مدعوین سی و پنجمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم کشورمان در ادامه این گفت و گو راجع به نحوه دعوت از مدیران و مسئولان نظام به منظور حضور در این رقابت ها، توضیح داد: ما ابتدا بانک اطلاعات مقامات کشورمان را جمع آوری کردیم که بیش از 2 هزار اطلاعات در مورد مسئولان سه قوه، مقامات کشوری و لشکری بود و کارت دعوت به صورت کتبی برای این عزیزان ارسال کردیم.

 

وی ادامه داد: همچنین کمیته ای به منظور این اجرای این مسئولیت ایجاد شده که به صورت مجدانه دعوت از تک تک این مسئولان کشور را پیگیری کردند و دعوت ها همچنین به صورت شفاهی و تلفنی نیز انجام شد اما این که مسئولین چرا از این دعوت ها استقبال نمی کنند از نگاه ما سه دلیل دارد.

 

ربیعی با تاکید براین نکته که ما یقین داریم هیچکدام از مسئولین نظام نگاهشان عدم توجه به قرآن کریم نیست، اظهار داشت: با معتقدیم که تمام مسئولان ما قرآنی هستند و همه مقامات تراز اول کشورمان برنامه هایشان را بر اساس آیات قرآن تنظیم می کنند و قرآن محورتمام برنامه های آن ها است اما این که چرا در رویدادهای قرآنی حضور ندارند علت دیگری دارد.

مدیر کل حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین الملل سازمان اوقاف و امور خیریه تصریح کرد: علت اصلی عدم حضور آن ها در رویدادهای قرآنی اولویت نداشتن این رویدادها در برنامه های مقامات کشورمان است و برای آن ها دغدغه ای نیست که رویدادهای قرآنی جایگاه ویژه ای داشته باشد.

 

وی با اشاره به این نکته که مسابقات بین المللی قرآن کریم که در ایران برگزار می شود بزرگترین رویداد قرآنی جهان است و در تعدادی از جنبه ها بی نظیر محسوب می شود، افزود: در این رویداد، مسابقات قرآن روشندلان مسلمان برگزار می شود که در هیچ جای دنیا این مساله را نداریم و یا اینکه همایش پژوهش های قرآنی را برگزار می کنیم که باز هم در دنیا این همایش بی نظیر است.

 

ربیعی یادآور شد: در حاشیه این مسابقات چندین رویداد قرآنی برگزار می شود که آن را به یک جشنواره عظیم قرآنی تبدیل می کند اما این برنامه برای مسئولان ما در اولویت نیست که از این همه شکوفایی قرآنی در ایران بازدید داشته باشند و تنها مسئولانی که می خواستند از این تریبون برای معرفی اقدامات قرآنی دستگاه های خود بهره ببرند در این مسابقات حضور یافتند.

 

وی با اشاره به حضور 10 هزار نفری مردم در هر روز از برگزاری این مسابقات عنوان کرد: این حضور مردم و عدم حضور مسئولان پیام دارد. در حالی که 10 برابر ظرفیت سالن با حضور مردم مواجه بوده ایم و این نشان از اهمیت مسابقات دارد که متاسفانه اهمیت آن برای مسئولان مطرح نشده است.

 

مدیر کل حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین الملل سازمان اوقاف و امور خیریه با تاکید براین نکته که به اذعان داوران و نخبگان بین المللی حاضر در این مسابقات ما بالاترین تراز برگزاری این رقابت ها را در جهان داریم، خاطرنشان کرد: طبق اظهار این عزیزان مسابقات ایران ام القرای مسابقات قرآن جهان است و این تراز می تواند تلنگری به مسئولان باشد که از نزدیک شاهد این رویدادهای بزرگ جهانی باشد.

 

ربیعی همچنین رویدادهای قرآنی چون مسابقات بین المللی و نمایشگاه را بستر و ظرفیت مناسبی برای پیشبرد اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران دانست و تاکید کرد: مسئولان در زمینه های مختلف چون زمینه های فرهنگی و دیپلماسی قرآنی نیز می توانند با حضور در این رویدادها، اهداف نظام را به پیش ببرند.

 

وی در پایان اما به توجه ویژه مقام معظم رهبری به رویدادهای قرآنی اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی بر خلاف مسئولان دیگر به صورت ویژه و خاص هر ساله برای مسابقات بین المللی قرآن کریم وقت جامع و کاملی را می گذارند و با فعالان این رویداد دیدار و تبادل نظر می کنند که این الگوی بسیار مناسبی برای مقامات مسئول است تا همان وقت را برای رویدادهای قرآنی اختصاص دهند.

 

 

 

پایان پیام/281

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

امام جماعت مسجد جامع نبی اکرم(ص):

پیاده‌روی اربعین پیام صلح و مهربانی مسلمانان را به جهانیان می رساند/ نقش مهم مسجدی‌ها در تبیین ابعاد مختلف اربعین

آیت‌الله نجفی با اشاره به اینکه جهان تشنه معارف دینی است، گفت: پیاده‌ روی با شکوه اربعین حسینی توانسته پیام صلح، دوستی و مهربانی مسلمانان را به جهانیان مخابره و به تنهایی کار صدها رسانه را در خنثی کردن نقشه‌های شوم دشمنان در تخریب اسلام انجام دهد.

اخبار برگزیده شبستان