خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸

الاثنين ١٤ صفر ١٤٤١

Monday, October 14, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قرآن و معارف - فعالیت های قرآنی زمان :   ۱۳۹۷/۲/۴ - ۱۹:۰۰ شناسه خبر : ۷۰۱۵۹۴
صالحی در سي و پنجمين دوره مسابقات بين المللي قرآن كريم
جمهوری اسلامی ایران پیوند عمیقی با قرآن دارد
خبرگزاری شبستان: وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: جمهوري اسلامي ايران كه امسال چهلمين سالگرد خود را جشن مي گيرد با قرآن پيوند عميقي دارد و با قرآن روند تكامل خود را طي كرده است.

به گزارش خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاري شبستان، سيد عباس صالحي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در سي و پنجمين دوره مسابقات بين المللي قرآن كريم كه در مصلي تهران برگزار مي شود اظهار داشت: جمهوري اسلامي ايران كه امسال چهلمين سالگرد خود را جشن مي گيرد با قرآن پيوند عميقي دارد و با قرآن روند تكامل خود را طي كرده است.

وي ادامه داد: رهبران انقلاب اسلامي چه امام خميني(ره) و چه رهبر معظم انقلاب امام خامنه اي به عنوان مفسران قرآني شناخته مي شوند، امام راحل قبل از دوران قبل از انقلاب اسلامي و چه بعد از انقلاب درب هاي سترگي از قرآن گشود و رهبر انقلاب نيز در طول اين چهل سال درب هاي زيادي روبه قرآن گشوده اند.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تاكيد كرد: اخيرا تفسير سوره قرائت از سوي امام خامنه اي چاپ شده است و كساني كه به اين تفسير مراجعه مي كنند حس مي نمايند كه چگونه نگاه هاي قرآني ايشان با نگاه كلاسيك و نگاه هاي معارفي قابل توجه است.

صالحي با بيان اينكه جمهوري اسلامي در سطوح مختلف ارتباط با قرآن را گسترده كرده است، خاطرنشان كرد:امروز انس لفظي قرآن عطر و گلاب است و در مرحله انس لفظي با قرآن بايد تلاوت، حفظ و ساير هنرهاي قرآني را شاهد باشيم، ما در ايران در تمام حوزه ها پيشرفت هايي خوبي را بعد از انقلاب داشته ايم.

وي افزود: حافظان قرآن چه حافظان كل، جزء و موضوعي قرآن همواره بايد در راستاي مفاهيم قرآني گام بردارند، همچنين در حوزه خط، گرافيك، مينياتور و.. مي توانيم قرآن را گسترده و عميق كنيم.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ابراز داشت: ساحت دومي كه در قرآن بايد به آن توجه شود ساحت ارتباط معنايي با قرآن است، در اين زمينه بايد از لفظ عبور كرده و به معناي قرآني برسيم، ما امروز در جمهوري اسلامي ده ها دانشكده و مراكز آموزشي قرآني داريم و پايان نامه هاي قرآني مورد توجه قرار مي گيرد.

صالحي بيان كرد: ساحت سوم قرآن ساحت ارتباط وجودي با قرآن است، در اين شكل انسان بايد طعم قرآن را بچشد و اين نوع ارتباط در جمهوري اسلامي ايران دامنه وسيعي پيدا كرده است، قبل و بعد از انقلاب با قرآن ارتباط وجود داشته و درواقع قرآن با ذهن و رفتار افراد جامعه حك شده است.

وي با اشاره به اينكه چه خوب است در حوزه هنرها و رسانه هاي قرآني كه به مسير وجود نزديك مي شود بيشتر دقت كنيم، خاطرنشان كرد: بايد فيلم ها و صداهايي كه جان را تحت تاثير قرار مي دهد و تحول روحي ايجاد مي كند در عرصه قرآن مورد توجه قرار گير، ساحت لفظي، معنايي و وجودي در حوزه قرآن اتفاقات بزرگي را رقم زده است، فعاليت هاي قرآني در قبل و بعد از انقلاب قابل مقايسه نيست و از اين رو ما در سه ساحت قرآن بعد از انقلاب پيشرفت هاي زيادي داشته ايم.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي بيان كرد: هنر و ادبيات قالبي است كه از معناي جان به وجود مي آيد و هنرهاي اسلامي و ايراني ما بايد ارتباط بيشتري با قرآن پيدا كند، قرآن خود يك قالب هنري دارد و وقتي با هنر معنا پيدا كند معنا در جان و روح آدمي تفسير مي شود و اينگونه هنرها بيشتر به قرآن نزديك مي شود.

صالحي عنوان كرد: در مسير دهه پنجم انقلاب اسلامي فيلم ها، سريال ها، ادبيات، فيلمنامه و نمايشنامه و .. بايد بيشتر طعم و رنگ قرآني پيدا كند، ما در عرصه هنر انيميشن هايي داريم كه مي تواند اثرگذار باشد، بنابراين دهه پنجم انقلاب را بايد به دهه هنر و قرآن تبديل كنيم، فضاي مجازي و قرآن فضايي است كه بايد بيشتر از پيش به آن پرداخته شود و قرآن بايد در اين فضا ظهور و بروز پيدا كند.

وي ادامه داد: بايد در اين عرصه كارهاي مضاعفي را انجام بدهيم و همه در خدمت قرآن باشيم تا فضاي مجازي معطر به عطر قرآن شود.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي اظهار كرد: قرآن مي تواند ارتباط بين مسلمانان را بيش از پيش كند، ما بايد بتوانيم اين عروه الوثقي را در جهان اسلام منتشر كنيم تا از اين طريق وحدت اسلامي و اقتدار مسلمانان مستحكم تر شود.

صالحي بيان كرد: فرصت هاي بين المللي براي ارتباط با قرآن بايد فعال شود و اين مسابقات كه سي و پنجمين دوره آن است كه امسال از ٨٥ كشور در آن حضور پيدا كردند فرصتي است كه قرآن را باب مكالمه و گفتگو خود در جهان اسلام قرار دهيم.

وي در پايان گفت: جدي گرفتن فضاي مجازي، هنر و جهان اسلام سه رويكرد جدي است كه ما بايد در دهه پنجم انقلاب در عرصه فعاليت هاي قرآني به آن بپردازيم.

پایان پیام/523

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

یک استاد درس خارج فقه و اصول:

پیاده‌روی اربعین تصویری درست از شیعیان به جهان مخابره کرده است

آیت الله اختری پیاده روی اربعین را زمینه ساز تقویت اتحاد امت های اسلامی دانست و گفت: پیاده‌روی اربعین طی سالیان اخیر توانسته تصویری جدید و دقیق از شیعیان به جهانیان ارائه کند.

اخبار برگزیده شبستان