خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸

الثلاثاء ١٩ رجب ١٤٤٠

Tuesday, March 26, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - انتظامی زمان :   ۱۳۹۷/۱/۲۸ - ۱۶:۰۴ شناسه خبر : ۷۰۰۰۸۳

برنامه‌هاي ستاد مبارزه با مواد مخدر با سياست‌هاي كلي نظام همسو است
خبرگزاری شبستان:رییس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: برنامه‌هاي ستاد با سياست‌هاي كلي نظام همسو است و فعاليت‌هاي رويكرد اجتماعي شدن مبارزه با موفقيت‌هاي خوبي همراه بوده است.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از ستاد مبارزه با مواد مخدر، سعيد صفاتيان، رییس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر گفت: رويكرد اجتماعي شدن مبارزه با مواد مخدر براي اولين بار در سال 1392 در زمان انتصاب دكتر رحماني‌فضلي وزير كشور و دبيركل ستاد از سوي ايشان مطرح شد. اين رويكرد به معناي اين بود كه جامعه، خانواده، كارگران معلمان، دانش‌آموزان در مقاطع دبيرستان‌ها و دانشگاه‌ها در مبارزه مشاركت و  هر كدام در حوزه‌هاي مختلف آن اعم از مقابله، پيشگيري، درمان و صيانت فعاليت كنند.


وي با بيان اينكه فعاليت‌هاي اين رويكرد طي 5 سال گذشته با موفقيت‌هاي خوبي همراه بود، افزود: مقايسه سال‌هاي 97 و 92 نشان‌ مي‌دهد كه اين استراتژي، توانسته در كشور به جايگاه خوبي برسد و دستگاه‌هاي عضو ستاد نيز توانسته‌اند برنامه‌هاي متنوع و خوبي را در حوزه‌هاي مقابله، پيشگيري، حقوقي و درمان تدوين و اجرا كنند.


رییس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام بيان داشت: با توجه به اينكه در قانون برنامه ششم توسعه، به راهبرد اجتماعي شدن مبارزه با مواد مخدر توجه ويژه‌اي شده است، دستگاه‌هاي ذي‌ربط، بيش از گذشته ملزم و مكلف به اجراي برنامه‌هايي خواهند شد كه در راستاي اجتماعي شدن مبارزه با مواد مخدر باشد.


صفاتيان گفت: هدف اصلي راهبرد اجتماعي شدن مبارزه با مواد مخدر، اين است كه در حوزه پيشگيري از اعتياد و اجراي برنامه‌هاي آن با مشاركت همه اقشار جامعه، موفق شويم و از معتاد شدن جوانان در هر رده سني جلوگيري كنيم.


وي اظهار كرد: از سال گذشته كه قانون برنامه ششم توسعه در كشور مصوب شد ، دو موضوع "كاهش 25 درصد اعتياد" و "مديريت مصرف" مطرح شد، برنامه‌هاي ستاد در سال 96 دقيقا در راستاي همين دو موضوع در حركت هستند و اجرا مي‌شوند، يعني "مديريت مصرف" به گونه‌اي برنامه‌ها را طراحي و برنامه‌ريزي مي‌كند كه ارتباط بين قاچاقچيان و مصرف‌كنندگان را تا جايي كه امكان دارد، كمتر نمايد.


اين درمانگر اعتياد ، ايران را دومين كشور دنيا از لحاظ تعداد مراكز درماني اعتياد خواند و گفت: 7 هزار مركز درماني در كشور وجود دارد كه توانسته‌اند در اين سالها چندين هزار معتاد را تحت پوشش خدمات درماني قرار دهند و با اجراي برنامه‌هاي "كاهش 25 درصد اعتياد" تعداد معتادان در كشور كاهش يابد.


صفاتيان افزود: در قانون برنامه ششم توسعه، اصلاحاتي در قانون مبارزه با مواد مخدر انجام شد كه يكي از اين اصلاحات، كاهش موارد اعدام بود كه مورد استقبال كشورهاي بين‌المللي و سازمان ملل قرار گرفت.


وي در ادامه، مجموع برنامه‌هاي ستاد را در سال‌هاي گذشته مثبت ارزيابي كرد و گفت: در ايران، برنامه‌هاي موفق و كارآمدي در حوزه‌هاي پيشگيري از اعتياد و درمان داريم كه مي‌توانند الگوهاي مناسبي براي ديگر كشورها باشند.


رییس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: بيكاري و فضاي اقتصادي در حوزه فعاليت‌هاي ستاد مبارزه با مواد مخدر نيست. اين امر، به عهده وزارتخانه‌هاي "تعاون، كار و رفاه اجتماعي" و "مسكن و شهرسازي" و "اقتصاد و دارايي" است، اگر آنها مشكلات بيكاري و اقتصادي را حل كنند، به تبع اثرات آن، در حوزه فعاليت‌هاي ستاد از جمله پيشگيري از اعتياد تاثيرگذار خواهد بود.


صفاتيان در پايان گفت: در حوزه مقابله با عرضه نيز هر ساله ميزان كشفيات مواد مخدر و عمليات‌ها افزايش و تعداد شهداي ما، كاهش مي‌يابد كه در اين بخش، از همه كشورهاي دنيا بالاتر هستيم.

پایان پیام/35

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

افزایش ۲۰ درصدی ماموریت های اورژانس کشور در ایام نوروز

رییس اورژانس کشور گفت: با توجه به اینکه تعداد پایگاههای اورژانس در نوروز نسبت به سال قبل افزایش پیدا کرده است تعداد ماموریتهای اورژانس با افزایش ۲۰ درصدی همراه شده است.

اخبار برگزیده شبستان