خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷

الأربعاء ٩ جمادى الأولى ١٤٤٠

Wednesday, January 16, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اندیشه - سبک زندگی زمان :   ۱۳۹۷/۱/۲۳ - ۰۹:۲۵ شناسه خبر : ۶۹۹۱۸۱
مولف «شرح زندگانی امام کاظم (ع)» در گفت وگو با شبستان:
راهبردهای موسی بن جعفر(ع) برای استقلال و خودکفاییِ مالی شیعه/علت باب الحوائج بودن امام کاظم(ع)
خبرگزاری شبستان: امام کاظم (ع) به تولید توجه بسیار زیادی داشتند، در جامعه ما نیز باید این مهم مورد توجه قرار گیرد و توزیع نیز اصلاح شود تا به دست مصرف کننده برسد؛ امام کاظم در توزیع منابع بسیار دقیق بودند و همین رویکرد موجب قوت اقتصادی شیعه شد.

حجت الاسلام و المسلمین رمضان محمدی، مولف کتاب «شرح زندگانی امام کاظم (ع) »در گفت وگو با خبرنگار اندیشه خبرگزاری شبستان که به مناسبت شهادت امام موسی کاظم (ع) انجام شد، با اشاره به تدابیر اقتصادی حضرت(ع) برای خودکفایی و استقلال مالی شیعیان و مسلمانان، اظهار کرد: معیشت و اقتصاد دنیایی علی رغم ارتباط دوگانه با آخرت، مورد توجه اهل بیت (ع) بوده است و ایشان در بعد نظری، اندیشه های بسیاری در این زمینه داشته اند.

 

وی با بیان اینکه اندیشه های اقتصادی در هر دوره ای تحت تاثیر جهان بینی های موجود در جامعه است، گفت: هر جامعه ای دارای یک جهان بینی است و تحت تاثیر آن، سیاست های و رویکردهای مختلف از جمله اقتصادی درآن جامعه شکل می گیرد.

 

محمدی با اشاره به اینکه اندیشه های اقتصادی ائمه اطهار(ع) تحت تاثیر جهان بینی توحیدی شکل می گرفت، تصریح کرد: امام کاظم (ع) براین اساس دارای اندیشه های متعدد اقتصادی بودند که می تواند الگوی جامعه اسلامی ما باشد.

 

توجه به «کار و تلاش» در تدابیر اقتصادی امام کاظم (ع)

 

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه توجه به «کار و تلاش» یکی از تدابیر اقتصادی امام کاظم (ع) برای استقلال و خودکفایی جامعه اسلامی و مسلمین بود، افزود: مبنای اقتصاد در سیره اهل بیت (ع) توجه به آخرت است اما برای امرار معاش نیز به فعالیت می پرداختند، چنان که امام کاظم (ع)، دارای یک نظام و شیوه اقتصادی متنوع بودند و وقتی یکی از اصحاب از ایشان ایراد می گیرد چرا این میزان تنوع در شیوه های کسب درآمد دارید و یک روش واحد را انتخاب نمی کنید، حضرت(ع) می فرمایند: این شیوه های متنوع برای جلوگیری از ضرر کردن است.

 

وی با بیان اینکه براساس روایات، امام کاظم (ع) در زمان امام صادق(ع) نیز در زمینه های اقتصادی و اداره املاک فعال بودند و پس از ایشان نیز املاک را به ارث بردند، گفت: در روایت داریم زمانی که امام کاظم (ع) مشاهده می کنند، یکی از اصحاب دیر به محل کار می رود، فرمودند: «کار عزت انسان است و نباید انسان بیکار باشد».

 

محمدی با اشاره به اینکه براساس روایات امیرالمومنین امام علی (ع)، امام باقر(ع)، امام صادق(ع) و امام کاظم (ع) بیل در خانه داشتند که نشان از کار و فعالیت آنها بود، تاکید کرد: در سیره و اندیشه اهل بیت (ع) کار کردن بسیار اهمیت دارد.

 

مولف کتاب «شرح زندگانی امام کاظم (ع)» با بیان اینکه هدف اهل بیت(ع) از کار و کسب درآمد، علاوه بر امرار معاش، کمک به محرومان و انفاق بود، ابراز کرد: در سیره امامان معصوم (ع) توجه به نیازمندان بسیار وجود دارد و در خصوص امام کاظم (ع) مطرح است که ایشان کیسه های سکه به فقرا و نیازمندان اهدا می کردند تا جایی که برخی می گفتند با این میزان سکه ای که امام(ع) به تو داد، نباید دیگر اظهار فقر کنید.

 

ساده زیستی و دوری از تجملات از تدابیر اقتصادی امام کاظم (ع)

 

وی با بیان اینکه توجه به ساده زیستی و دوری از تجملات یکی دیگر از تدابیر اقتصادی امام کاظم (ع) بود، تصریح کرد: امام کاظم (ع) به یکی از اصحاب خود دستور دادند که برای من نان مخلوط گندم و جو تهیه کن و فرمودند: «با وجود اینکه می توانم نان گندم بخورم اما از آن اکراه دارم ».

 

محمدی ادامه داد: پیامبر(ص) به امیرالمومنین (ع) فرمودند : «خداوند تو را به زهد زینت داده است» و این روش شیوه و سبک زندگی ائمه اطهار(ع) بوده است.

 

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه امام کاظم (ع) می فرمایند: «میانه روی همراه با قناعت، موجب بقا و پایداری نعمت است»، اظهار کرد: پیامبر(ص) می فرمایند: «اَمَرَنی رَبّی بِحُبِّ المَساکینَ المُسلِمینَ مِنهُم؛ پروردگارم مرا به دوست داشتن فقیران فرمان داده است.» ائمه اطهار(ع) نیز پیرو سیره پیامبر(ص) هستند.

 

وی با بیان اینکه در زمان امام کاظم (ع) اندیشه های اقتصادی حول محور دنیاگرایی، تبعیض و انحصار ثروت در دست بنی عباس قرا داشت، تصریح کرد: در زمان ایشان رونق اقتصادی بسیار زیاد بود و هارون به عنوان یکی از قدرتمندترین حاکمان بنی عباس به این جهت شناخته می شود.

 

در آمد امام کاظم (ع) از محل خمس و زکات نبود

 

محمدی ادامه داد: منابع مالی اهل بیت(ع) محصور در خمس و زکات نبود و این منابع براساس آیات قرآن و روایات مصارف خاص داشتند، و لذا کیسه های زر معروفی که امام کاظم (ع) به فقرا می بخشیدند، از محل خمس و زکات نبود بلکه از محل کسب درآمد و تلاش های ایشان بود.

 

مولف کتاب «شرح زندگانی امام کاظم (ع)» تصریح کرد: در روایتی داریم که امام(ع) پارچه ارزشمندی برای یک نفر ارسال کردند و فرمودند: «این از محصولات خود ماست»، ایشان از انفال و مالیات استفاده نمی کردند زیرا حاکم نبودند بلکه با اندیشه های اقتصادی و توجه به قناعت، پرهیز از اسراف و کسب و کار حلال، کمک های بسیاری را به مسلمین می کردند.

 

وی با اشاره به اینکه براساس روایت، امام کاظم(ع) به کشاورزی که ملخ زمین ها و محصولاتش را نابود کرده بود، کمک کرده و با احیای آن زمین، شرایط مجدد کسب درآمد را برایش فراهم می کنند، افزود: بطور مثال ایشان یک مرتبه، برای یکی از مومنین یک باب منزل با تمام وسایل خریداری می کنند و به خاطر این کمک های بسیار زیاد، امام کاظم (ع) به باب الحوائج مشهور شدند.

 

پاسخی به شبهه اهل سنت درباره امام کاظم (ع)

 

محمدی با اشاره به اینکه برخی از علمای اهل سنت بر این باورند که امام کاظم(ع) از منابع دولتی استفاده می کرده است، بیان کرد: در دولت بنی عباس، امام(ع) چهار سال به زندان افتادند و مرتب دچار اذیت و آزار می شدند و در یک روایت نیز آمده امام کاظم (ع) با جمعی از علما به دیدار هارون می روند و وی به هر فرد 4 هزار درهم می دهد اما به امام تنها 2 هزار درهم می دهد و می گوید این افراد نباید قوت بگیرند لذا این تصور اهل سنت اشتباه است.

 

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به درس هایی که می توان از تدابیر اقتصادی امام کاظم (ع) برای جامعه امروز گرفت، تاکید کرد: امام کاظم (ع) به تولید توجه بسیار زیادی داشتند، در جامعه ما نیز باید این مهم مورد توجه قرار گیرد و باید توزیع نیز اصلاح شود تا به دست مصرف کننده برسد که امام کاظم در توزیع منابع بسیار دقیق بودند و همین رویکرد موجب قوت و رونق اقتصادی شیعیان شد.

 

وی با بیان اینکه انسان در تولید و مصرف حریص است، خاطرنشان کرد: گاهی انسان ها تولیدات بسیاری در موارد غیرضرور دارند و یا در مصرف نیز اسراف بسیار دارند که این موارد باید براساس اندیشه های اقتصادی و وحیانی اهل بیت(ع) اصلاح شود.

 

محمدی در پایان گفت: براساس فرمایش مقام معظم رهبری، کشور ما بسیار ثروتمند و در تولید نیز بسیار کوشاست و باید این تولید نیز صحیح توزیع شود که در این صورت هیچ کمبودی به وجود نخواهد آمد.

پایان پیام/376

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

شبستان بررسی می کند

با چه کسانی دوستی نکنیم؟

انسان باید خیلی مراقب باشد، از دوستی با خوبان خیر دنیا و آخرت نصیب انسان می شود و در مجالست با بدان، خیر دنیا و آخرت از دست می رود؛ برای همین بسیاری از بزرگان در انتهای عمر، فرزندان را به مراقبت از دوستی ها و رفت و آمدها توصیه کرده اند.

اخبار برگزیده شبستان