خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸

الأحد ١٢ شوّال ١٤٤٠

Sunday, June 16, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قرآن و معارف - فعالیت های قرآنی زمان :   ۱۳۹۷/۱/۱۹ - ۱۱:۳۴ شناسه خبر : ۶۹۸۲۲۸
شبستان گزارش می دهد:
بوی انحراف در تلاوت های نسل جدید قاریان قرآن/اعتراف قاری مصری به ناپختگی تلاوت هایش در جوانی
خبرگزاری شبستان:قرائت قرآن یکی از جاذبه های هنرمندانه است که در عین تجهیز به امور علمی همراه با معنویت شده است قاری قران از دو بال علم و هنر در جهت تبیین معنا و مفاهیم آیات قرآن کریم بهره گیری می کند.

 گروه قرآن و معارف خبرگزرای شبستان: قرائت قرآن یکی از جاذبه های هنرمندانه است که در عین تجهیز به امور علمی همراه با معنویت شده است قاری قران از دو بال علم و هنر در جهت تبیین معنا و مفاهیم آیات قرآن کریم بهره گیری کرده و سعی دارد تا هنر خود را برای القای معنای هر چی بیشتر به کار گیرد.به هر میزان که قاری از این هدف والا فاصله بگیرد می‌تواند  برای قرائت قرآن آسیب‌زا باشد بر همین اساس یکی از شاهد های عینی برای ماندگاری تلاوت ها و اثربخشی هرچه بیشتر آن استنباطی است که مستمعین از تلاوت یک قاری می کنند.

بر همین اساس اگر کاری در حین اجرای تلاوت تمام تمرکز خود را بر روی نحوه صحیح ادای حروف قرار دهد مستمعین از آن تلاوت تجوید خوب در ذهن خود حک می کنند  یا آنکه قاری قرآن در تلاوتش تنها به تحریرها و نغمات  توجه داشته باشد بدون آنکه معنا و مفهوم آیات را برجسته کنند مستمعین نیز از تلاوت آن قاری چند نت موسیقی و یا آهنگ می شوند.

تلاوت قرآن زمانی ماندگار می شود که تمام هم و غم کاری برای بکارگیری علم در راستای القای مفهوم آیات باشد از همین رو وقتی به تلاوت قاریان نسل اول مصر نگاه می کنیم شاهد هستیم که این تلاوت ها بهترین ناب و ماندگار هستند که پس از سالیان دراز انسان با اشتیاق کامل محض تلاوت آنها می شود.

وقتی به تلاوت اساتید بزرگ مصری همچون استاد مصطفی اسماعیل، عبدالباسط محمد عبدالصمد، منشاوی، خلیل الحصری، عبدالفتاح شعشاعی نگاه می کنیم سراسر شوق و اشتیاق برای القای معنای آیات الهی است همانطور که آهنگ در احوالات استاد عبدالباسط آمده است که ایشان قبل از تلاوت دو رکعت نماز می خواندند و از خدای خود مسئلت می کردند که قرائت ماندگاری داشته باشد.

اما در دهه های اخیر به علت پیشرفت های فوق العاده تکنولوژی و گسترش علوم و فنون مختلف ناخواسته قاریان قران دچار انحراف در تلاوت قرآن شدند به گونه ای که رنگ و بوی ماندگاری تلاوت کمتر شد و جای آن را نغمات و الحان پیچیده گرفت. به طوری که استاد محمود شحات انور فرزند استاد فقید و مرحوم محمد شحات انور در مصاحبه تلویزیونی اعتراف کرد که تلاوتهایش در زمان جوانی ناپختگی های داشت.

 

پایان پیام/296

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور تاکید کرد

تاکید بر وحدت در ارتباط با اتحادیه‌های قرآنی/نیاز تربیت ۱۰ میلیون حافظ به ۱۵ هزار میلیارد تومان اعتبار

محمدی با بیان اینکه حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان برای تربیت ۱۰ میلیون حافظ طی ۱۵ سال نیاز است، گفت: سیاست ما در قبال سایر موسسات و اتحادیه‌های قرآنی دوری از اختلاف افکنی و طرح موضوعات در رسانه‌ها و تاکید بر همدلی و وحدت است.

اخبار برگزیده شبستان