خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸

الأحد ٢١ رمضان ١٤٤٠

Sunday, May 26, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مهدویت و غدیر - پرسش های مهدوی زمان :   ۱۳۹۷/۱/۲۱ - ۰۹:۴۴ شناسه خبر : ۶۹۷۹۸۱

مهمترین برنامه امام مهدی(عج) فرهنگی تربیتی است نه تنبیهی
خبرگزاری شبستان: با شناخت و بينش درست نسبت به اهداف و فلسفه قيام امام مهدى(عج) نه تنها انسان را ترس فرا نمى گيرد، بلكه از آن استقبال كرده و از آن راضى و مسرور خواهد شد. در روايات مختلفى آمده است: «ساكنان آسمان و زمين از او خشنودند».

 به گزارش گروه مهدویت خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام والمسلمین رحیم کارگر، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در کتاب «مهدویت و دوران ظهور» می نویسد:

در پرسشی داریم: امام زمان را دوست دارم؛ ولى از آنجايى كه مى دانم در صورت ظهور، ايشان انتقام مظلومان را مى گيرد و انسان هاى بد را به سزاى اعمال شان مى رساند و چون من از وضعيت خود آگاه نيستم، مى ترسم جزء آن انسان ها باشم! به همين دليل از ايشان مى ترسم؟!

با شناخت و بينش درست نسبت به اهداف و فلسفه قيام امام مهدى(عج) نه تنها انسان را ترس فرا نمى گيرد، بلكه از آن استقبال كرده و از آن راضى و مسرور خواهد شد. در روايات مختلفى آمده است: «يرضى عنه ساكن السماء و ساكن الارض...»[1] ؛ «ساكنان آسمان و زمين از او خشنودند» و «يتمنى الاحياءُ الامواتَ مما صنع الله عز و جل باهل الارض من الخير» ؛ «... زندگان آرزو مى كنند اى كاش مردگان مى ديدند كه آنچه خداوند از خير و خوبى براى مردم انجام داده است[2]

مردم به مهدى(عج) مهر مى ورزند و به سويش پناه مى برند آن چنان كه زنبورهاى عسل به سوى ملكه خود پناه مى برند (يأوى الى المهدى امته كما تَأوى النحل الى يعسو بها) عدالت را در پهنه گيتى مى گستراند و صفا و صميمت صدر اسلام را به آنان باز مى گرداند[3]

آرى اين درخشان ترين و شكوهمندترين لحظه تاريخى است كه كل بشر آمال و آرزوهاى صلح گرايانه و عدالت خواهانه را در سيما و رفتار حضرت مهدى(عج) متجلى خواهند ديد و مشتاقانه و آگاهانه از او اطاعت خواهند كرد و به وجودش خواهند باليد. براين اساس او امام برحق و خليفه و حجت خدا روى زمين است و نجات دهنده و ياور مستضعفان و صالحان مى باشد.

زمانى كه او ظهور مى كند همه موجودات استعدادهاى نهانىِ غايى خود بروز خواهند داد و از جماد و نبات گرفته تا انسان، همگى مانند زمين تشنه اى كه باران را در خود جذب مى كند استعدادهاى واقعى خود را نشان مى دهند و به كمال و معنويت سوق داده مى شوند. با وجود مبارك امام عصر حتى زمين ها، كوه ها و طبيعت به بركت قدمش، با بركت مى شوند و به استقبالش خواهند شتافت. پس به جاى ترس و نگرانى و به جاى اضطراب و ناراحتى با نگاهى اميدوار و نشاطى روح افزا در جهت آمادگى براى استقبالش تلاش كنيم.

حكومت امام زمان(عج) تمامى عالم را فرا خواهد گرفت و حصارها و مرزها برچيده و قانون الهى حاكم خواهد شد. امام مهدى(عج) در نخستين قدم اصلاحى و تربيتى، عقل و دانش مردم را كامل و اخلاق و رفتارشان را اصلاح خواهد كرد؛ يعنى مهم ترين برنامه او فرهنگى و تربيتى خواهد بود، نه برخوردهاى تنبيهى و استبدادى. در واقع آن حضرت(عج) براى نجات و رستگارى مردم مى آيد، نه براى سخت گيرى و دشمنى. به همين جهت همه در راحتى و امن و امان خواهند بود.

او نجات دهنده بشريت از ظلم و كفر و جهل و بيداد است. در پرتو هدايت گرى و ارشادات او، انسان ها در مسير تعالى و تكامل قرار گرفته و تمامى كوته بينى ها، تنگ نظرى ها و افكار بسته و كوتاه - كه سرچشمه بسيارى از تضادها و برخوردهاى خشونت آميز اجتماعى است - برطرف خواهد شد و...

حال با اين مطلب مژده و خبر مسرت بخش بايد كاملاً اميدوار بود و در آرزوى تحقق اين حكومت جهانى، لحظه شمارى كرد. البته وحشت و بيم براى گروه باطل (مفسدان، ظالمان و كافران) است؛ آن هم در صورتى كه ايمان نياورند و يا عمل خيرى انجام ندهند و بر ظلم و فسادگرى خود پافشارى كنند كه مشمول خشم و قهر حضرت خواهند شد.

پیوست ها:

[1]. كشف الغمه، ج 2، ص 471.

[2]. بشارة المصطفى، ص 250.

[3]. منتخب الاثر، ص 598، ح 2.

پایان پیام/376

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

زندگی به سبک منتظران در ماه رمضان//۴

سرّ توسل به چهارده‌معصوم(ع) در لیالی قدر/راه ارتباط با امام زمان(عج) در شب‌های احیاء

یک کارشناس مهدوی با بیان اینکه برخی عبادات به واسطه ولی خدا انجام می‌شود، گفت: این قسم از عبادات را «ولایی» می‌گویند و در آن از کلمات‌الله استفاده می‌کنیم. چنان که در لیالی قدر با ائمه(ع) به در خانه خدا رفته و آنها را واسطه بین خود و خدا می‌‌کنیم.

اخبار برگزیده شبستان