خبرگزاری شبستان

جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷

الجمعة ١٦ جمادى الثانية ١٤٤٠

Friday, February 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مهدویت و غدیر - مهدی باوران زمان :   ۱۳۹۶/۱۲/۲۹ - ۰۹:۱۹ شناسه خبر : ۶۹۶۷۷۲
استاد حوزه و دانشگاه در گفت وگو با شبستان:
لحظه تحویل سال، فرصت بیعت با امام زمان (عج)/با «حَوِّلْ حَالَنَا» زمینه ساز ظهور می شویم
خبرگزاری شبستان: استاد حوزه و دانشگاه گفت: لحظه تحویل سال، بهترین زمان برای بیعت با امام زمان (عج) است تا اگر قطع رابطه ای با ایشان داشته ایم، ابتدا آشتی کنیم و اگر تا به امروز کوتاهی و قصوری داشته ایم، درصدد جبران آن برآئیم.

حجت الاسلام سیدمجتبی معنوی، استاد حوزه و دانشگاه در گفت وگو با خبرنگار غدیر و مهدویت خبرگزاری شبستان که به مناسبت فرا رسیدن عید نوروز انجام شد، با اشاره به ارتباط دعای تحویل سال و انتظار امام زمان (عج)، اظهار کرد: در قرائت دعای تحویل سال به عنوان نخستین گام در آغاز یک سال جدید، به خداوند عرض می کنیم: «یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ یَا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ یَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ؛ ای تغییر دهنده دلها و دیده‏ ها * ای مدبر شب و روز * ای گرداننده سال و حالت ها * بگردان حال ما را به نیکوترین حال» که این دعا نشان می دهد، انسان دو نگرانی جدی دارد.

 

وی با اشاره به اینکه یکی از این نگرانی های انسان، اتفاقات سال آینده است که از آنها خبر ندارد و در این دعا برای رقم خوردن خوب این اتفاقات دعا می کند، افزود: نگرانی دوم آن است که شاید این سال، آخرین سال عمر انسان باشد چنان که در آیه 34 سوره مبارکه لقمان بیان می شود: « وَمَا تَدْرِي نَفْسٌ مَاذَا تَكْسِبُ غَدًا وَمَا تَدْرِي نَفْسٌ بِأَيِّ أَرْضٍ تَمُوتُ  إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ؛ و هیچ کس نمی‌داند که فردا (از سود و زیان) چه خواهد کرد و هیچ کس نمی‌داند که به کدام سرزمین مرگش فرا می‌رسد (و به خاک می‌رود)، که تنها خدا دانا و آگاه است. » لذا انسان در خصوص این دو نگرانی کاری جز دعا کردن نمی تواند انجام دهد تا بهترین اتفاقات برایش رقم بخورد.

 

معنوی تصریح کرد: در قرآن کریم نیز همین روش به انسان توصیه شده است: « قُلْ ما يَعْبَؤُا بِكُمْ رَبِّي لَوْ لا دُعاؤُكُمْ؛ بگو: اگر دعاى شما نباشد، پروردگار من براى شما وزن و ارزشى قائل نيست (زيرا سابقه‌ى خوبى نداريد). » لذا این دعا می تواند برای انسان منشاء گشایش باشد.

 

قلب؛ کانون تغییر و تحول در انسان

 

کارشناس مرکز تخصصی مهدویت با بیان اینکه بررسی دعای تحویل سال، نشان می دهد که قلب کانون تغییر و تحول در انسان و جوامع بشری است و می تواند برای ما تحول، تحویل و دگرگونی و در نهایت همراهی با انسان کامل را ایجاد کند، تاکید کرد: انسان در زمان تحویل سال با چند محور اساسی از جمله گذر زمان روبروست، به این معنا که توفیق درک گذر زمان را یافته و توانسته بخشی از مشکلات و فتنه های عصر غیبت را کنار بگذارد که به عنوان مثال در سال گذشته، منتظران فتنه داعش را پشت سر گذاشتند.

 

وی با اشاره به اینکه یکی دیگر از محورهای این دعا، وحدت و همدلی است، بیان کرد: در بخش های مختلف این دعا از ضمیر جمع استفاده می شود، مانند «حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ» یعنی انسان فقط تغییر حال خود را نمی خواهد که این نشان دهنده نوعی وحدت و همدلی است.

 

معنوی با بیان اینکه افزایش معرفت محور دیگر دعای تحویل سال است، ابراز کرد: سال پیش روی انسان، فرصتی برای افزایش معرفت به امام زمان (عج) است و سال های گذشته نیز انباری از معرفت را برای ما فراهم می کند.

 

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه افزایش قدرت از دیگر محورهای این دعاست، گفت: در اثر گذشت زمان، قدرت انسان افزایش و توان بیشتری برای مقابله با شیطان می یابد و با شناخت بیش از پیش مدعیان دروغین و مهدویت، توان بیشتری برای مبارزه با این افراد به دست آورده و قادر به انجام جهاد اکبر و اصغر می شود.

 

دعای تحویل سال؛ طلب توفیق در آزمون های عصر غیبت

 

وی اضافه کرد: این دعا فرصتی را برای انسان فراهم می آورد تا با یک دگرگونی، تلاش بیشتری برای موفقیت در آزمون عصر غیبت داشته باشد.

 

معنوی با اشاره به اینکه خداوند غیبت را برای امتحان مردم رقم زده است، تصریح کرد: فرصتی که از لحظه تحویل سال تا پایان یک سال ایجاد می شود، این امکان را فراهم می آورد تا در این امتحان الهی موفقیت لازم را کسب کنیم، لحظه تحویل سال، بهترین زمان برای بیعت با امام زمان (عج) است که اگر قطع رابطه ای با ایشان داشته ایم ابتدا آشتی کنیم و اگر تا به امروز کوتاهی و قصوری داشته ایم، مجدد بیعت کنیم و اگر در مسیر بوده ایم، قدم هامان را در این مسیر محکم تر و استوارتر کنیم.

 

کارشناس مرکز تخصصی مهدویت با بیان اینکه متحول شدن و تحویل قلوب به صورت فطری در لحظه تحویل سال رقم می خورد، گفت: در بهار طبیعت، همزمان با بیعت با امام زمان (عج) به عنوان «رَبیعِ الاَنامِ وَنَضْرَةِ الاَیّامِ» با یک بیداری دل مواجه می شویم و انسان می تواند خود را پیدا کند و به حقیقت ارتباط با امام زمان (عج) پی ببرد.

 

وی ادامه داد: این بیداری دل مسئله مبارکی است که در لحظه تحویل سال محقق می شود و انسان می تواند آن را منتَظَر واقعی را پیدا و پیوند عمیقی میان خود و امام زمان (عج) برقرار کند و با برطرف شدن کینه و کدورت ها، محبت واقعی به امام را جایگزین دلبستگی های کاذب کند.

 

اگر حال منتظران «حَوِّلْ حَالَنَا» شود، زمینه ساز ظهور می شوند

 

معنوی با بیان اینکه در لحظه تحویل سال، یک تعالی برای انسان رقم می خورد، افزود: «حَوِّلْ حَالَنَا» یعنی یک تعالی و رشد برای انسان ایجاد شود و به مرحله بالاتر برسد تا در آن، انسانی دیگر و منشا تحول باشد؛ این تغییر و تحول حال مانند خارج شدن یک پروانه از پیله خود است.

 

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: در لحظه تحویل سال، خداوند فرصتی را در اختیار انسان قرار می دهد تا گامی هرچند کوچک، به سمت ظهور بردارد و بررسی این نشان می دهد که دو اتفاق می تواند رقم بخورد، اول اینکه بهترین حالت برای انسان رقم بخورد؛ براساس آیه قرآن «قُلْ إِنَّمَا أَعِظُكُمْ بِوَاحِدَةٍ أَنْ تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنَى وَفُرَادَى ثُمَّ تَتَفَكَّرُوا مَا بِصَاحِبِكُمْ مِنْ جِنَّةٍ  إِنْ هُوَ إِلَّا نَذِيرٌ لَكُمْ بَيْنَ يَدَيْ عَذَابٍ شَدِيدٍ؛ بگو که من به یک سخن شما را پند می‌دهم و آن سخن این است که شما خالص برای خدا دو نفر دو نفر با هم یا هر یک تنها قیام کنید و (درباره من) عقل و فکرت کار بندید تا به خوبی دریابید که صاحب شما امت را جنون نیست، او جز این نیست که رسول خداست و از عذاب سخت روز قیامت که شما را در پیش است می‌ترساند.» یعنی انسان ها در بهترین حالت، می توانند خود را به بهترین انسان نزدیک کنند.

 

وی تصریح کرد: این نزدیکی و همراهی تمام انسان ها، یکپارچگی و وحدت در جامعه ایجاد می کند که موجب آمادگی لازم برای ظهور امام زمان (عج) می شود.

 

معنوی در پایان خاطرنشان کرد: خدای متعال در قرآن کریم می فرماید: «إِنَّ اللَّهَ لا يُغَيِّرُ ما بِقَومٍ حَتّى يُغَيِّروا ما بِأَنفُسِهِم؛ خدا وضع و حال هیچ قومی را عوض نخواهد کرد مگر آنکه انسانها به خودشان وضع و حال خودشان را تغییر دهند.» بنابراین لحظه تحویل سال، لحظه تطهیر است و منشاء این تغییرات قلب و دل است که اگر تغییر کند، می تواند به نفع ما و به نفع ظهور امام زمان (عج) باشد و توان همراهی ما با حضرت حجت(عج) را افزایش دهد.

پایان پیام/376

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رییس پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی بیان کرد

برگزاری همایش بین المللی«نظریه انتظار در اندیشه آیت الله العظمی خامنه ای»/تحقق «گام دوم انقلاب» به مدد انتظار

حجت الاسلام الهی نژاد با اعلام برگزاری همایش بین المللی «نظریه انتظار در اندیشه آیت الله العظمی خامنه ای(دامت برکاته)»، گفت: نظام فکری منسجم و خاصی در حوزه انتظار و مهدویت در اندیشه رهبری وجود دارد که باید استخراج و عرضه شود.

اخبار برگزیده شبستان