خبرگزاری شبستان

شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸

السبت ١٩ صفر ١٤٤١

Saturday, October 19, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : خراسان جنوبی - زمان :   ۱۳۹۶/۱۲/۲۸ - ۱۰:۴۹ شناسه خبر : ۶۹۶۶۴۶
استاندار خراسان جنوبی:
«آب» اولویت نخست استان در سال ۹۷/ با حصر و حبس نگاه انتشاراتی مخالفم
خبرگزاری شبستان: استاندار خراسان جنوبی گفت: اولین اولویت استان در سال آینده تامین آب از هر طریق و از هر راهی است و تا جایی که امکان داشته باشد برای این مسئله مهم مطالبه‌گری و پیگیری خواهم کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، محمد مهدی مروج الشریعه شامگاه (27 اسفند) در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: فرهنگ در آوردن کت سیاسی مدیران در خراسان جنوبی آغاز شده است و همه با تمام کرایشات سیاسی باید برای خدمت صادقانه به مردم تلاش کنند.

 

وی با بیان اینکه مسئولان باید بر مبنای حق مداری و در راستای منافع مردم قدم بردارند، گفت: نباید تصور کنیم هر آنچه که ما می‌اندیشیم بالاترین است چرا که شاید تحلیل و اندیشه‌ی بالاتر از اندیشه ما نیز وجود داشته باشد بنابراین ظرفیت شنیداری خود را افزایش دادم و افتخار من با کمال متانت شنیدن سخنان دیگران است.

 

تامین آب اولویت نخست خراسان جنوبی در سال آینده

استاندار خراسان جنوبی اولویت‌های مهم کاری خود در سال 97 را تشریح کرد و افزود: اولین اولویت استان در سال آینده تامین آب از هر طریق و از هر راهی است و تا جایی که امکان داشته باشد برای این مسئله مهم مطالبه‌گری و پیگیری خواهم کرد.

 

مروج الشریعه ادامه داد: نامه ای را به مقام معظم رهبری تقدیم کردم که در آن به پتانسیل‌های سه استان شرقی از جمله سکونت 10 میلیون نفر جمعیت، فعالیت 7 هزار و 680 واحد صنعتی و معدنی، تولید 11 میلیون تن محصولات کشاورزی و وجود 8 میلیون رأس دام اشاره شده و از ایشان درخواست کردیم تا برای مساله تامین آب شرق کشور فکر اساسی شود.

 

به گفته وی موضوع آب از بستر کالبدی یک مؤلفه توسعه خارج شده و اگر فکری برای آن نشود به مسئله سنگین اجتماعی تبدیل می شود.

 

بحث راه و راه آهن به عنوان زیرساختهای اقتصادی از اولویت‌های استان در سال 97 است

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه بحث راه و راه آهن به عنوان زیرساختهای اقتصادی برای استان فوق العاده حائز اهمیت و از اولویت‌های سال 97 است، گفت: این استان آزاد راه می‌خواهد و در این خصوص بسیار پیگیری کردم و از آنجایی که ما وظیفه نداریم برای طرحهای ملی کمک کنیم اما برای تکمیل دوباندسازی محور بیرجند- قاین و نجات جان مردم 15 میلیارد تومان از اعتبارات استانی اختصاص دادم.

 

مروج الشریعه با تاکید بر اینکه همه چیز جاده نیست بلکه باید فرهنگ رانندگی اصلاح شود، افزود: پراید وسیله‌ی برون جاده‌ای نیست چرا که خودروی برون شهری باید استانداردهای بالاتری داشته باشند بنابراین نیاز است همه چیز با هم اصلاح شود.

 

وی با بیان اینکه راه آهن چابهار به زاهدان باید هر چه سریعتر مسیرش را طی کند، عنوان کرد: قطعه زاهدان- بیرجند- مشهد نیز جزء فایناس هیچ راه دیگری ندارد که یقیناً اعتباری کلان می‌طلبد  و در حال حاضر طرح فاینانس این قطعه از راه آهن در انتظار تصویب شورای اقتصاد است.

 

استاندار خراسان جنوبی با بیان کرد: قیمت تولیدی کالا و خدمات سرمایه گذاری که قرار است آن را به مقصد برساند در این استان به دلیل ضعف زیرساخت‌های حمل و نقل بالاتر و با هزینه‌ی بیشتری است که باید برای حل این مشکل نیز چاره‌اندیشی شود.

 

دولت در راه جذب سرمایه‌گذار به خراسان جنوبی کمک کند

مروج الشریعه با تاکید بر اینکه در حوزه صنایع بزرگ و صنایع معدنی استان خراسان جنوبی بهترین سرمایه‌گذاران اعلام آمادگی کردند اما باید شرایط برای آنان فراهم شود، گفت: باید مطالبه‌گری ما از مرکز کشور این باشد که شرایط ویژه ای برای این استان در نظر گرفته شود و دولت در راه جذب سرمایه‌گذار به خراسان جنوبی کمک کند چرا که سرمایه‌گذاران با توجه به نبود شرایط متفاوت و تسهیلات ویژه سرمایه گذاری وارد استان نمی شوند.

 

به گفته وی وی امسال اولین پرواز صنعت به استان انجام شد و همایش سرمایه گذاری با حضور بیش از 97 سرمایه گذار  در استان برگزارکردیم و در سال آینده نیز پروازهای صنعت به استان خراسان جنوبی برای جذب سرمایه‌گذار از نقاط مختلف برنامه‌ریزی می‌شود.

 

عملکرد تمام مدیران و فرمانداران ارزیابی و رصد می‌شود/ باید مطالبه‌گری از مدیران به تمام بدنه دستگاه های اجرایی سرایت کند

استاندار خراسان جنوبی از ایجاد تغییراتی در فرمانداری‌ها در سال 97 خبر داد و گفت: عملکرد تمام مدیران و فرمانداران ارزیابی و رصد می‌شود اما آمار کمی برگزاری جلسات تنها معیار ارزیابی نیست بلکه به خروجی کارهای آنان توجه و نگاه می‌شود.

 

مروج الشریعه تاکید کرد: باید مطالبه‌گری و پیگیری جدی از مدیران و فرمانداران به  تمام بدنه دستگاه های اجرایی سرایت کند چرا که مشکل فرهنگی در بدنه سیستم نیز وجود دارد و گاهی اوقات انگیزه‌ها برای کار کردن پایین است و باید بهبود روش‌ها و تسهیل‌گری برای خدمت به مردم توسط رسانه‌ها و اهل قلم در جامعه فرهنگ‌سازی شود.

 

لزوم چاره اندیشی برای کُند کردن آهنگ مهاجرت در خراسان جنوبی

وی در ادامه به بحث اشتغال و مهاجرت و تخلیه روستاها و شهرهای مرزی اشاره  کرد و گفت:اگر برای اشتغال جوانان فکری اندیشیده و از هر آنچه که در اختیار استان است به درستی استفاده نشود با تخلیه جمعیت مواجه خواهیم شد کما اینکه اکنون نیز با این مسئله مواجه هستیم.

 

استاندار خراسان جنوبی اظهار کرد: لکه‌های جمعیتی در استان وجود دارد که اگر به هر دلیلی خالی از سکنه شود تا صدها کیلومتر در عمق استان‌های مجاور هیچ چیزی نخواهیم داشت و این همان زنگ خطری است که باید مورد توجه قرار گیرد.

 

مروج الشریعه با بیان اینکه باید برای کُند کردن آهنگ مهاجرت در خراسان جنوبی چاره اندیشی شود، ادامه داد: بیرجند باید به تبعیت از تئوری مرکز پیرامون به عنوان مرکز همه خدمات مدرن با یک نگاه حساس و با دیدی مراقب کانون‌های رشد(از جمله نهبندان و فردوس و سایر شهرستانها) را راهبری کند.

 

صنایع دستی و مشاغل خانگی از توانمندهای استان/ حضور صنعتگران خراسان جنوبی در نمایشگاه نوروزگاه ایران

به گفته وی خیلی چشم امیدی به مرکز کشور نیست و باید خودمان برای استان با کمک مردم چاره اندیشی کنیم و منابع انسانی ثروت بزرگی برای خراسان جنوبی است که نباید بگذاریم آرایش منظم جمعیت استان به هم بخورد.

 

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه صنایع دستی و مشاغل خانگی یکی از توانمندهای استان است که در کوتاه مدت بالاترین فرصت محسوب می‌شود، گفت: در همین راستا برای اولین بار خراسان جنوبی در نمایشگاه نوروزگاه ایران که از 4 تا 11 فروردین ماه در مشهد مقدس برگزار می شود در سالن عطار غرفه‌های برای عرضه و فروش محصولات صنایع دستی استان دارد.

 

مروج الشریعه با تاکید بر اینکه این نمایشگاه برای حمایت از تولیدکنندگان گمنام و بی نام صنایع دستی برگزار می‌شود، افزود: تولید کنندگان صنایع دستی از تمام شهرستان‌های استان در این نمایشگاه حضور خواهند داشت.

 

وی با بیان اینکه اگر بازار صنایع دستی استان به شکل مناسبی بازاریابی شود بعد از آن باید تولید را به شکل منطقی گسترش دهیم تا به سرانجامی برسد و این موجب خواهد شد تا توانمندسازی و خوداشتغالی در مناطق روستایی شکل بگیرد، افزود: امیدواریم سازمان حج و زیارت به حوله‌های سنتی روستای خراشاد به عنوان بهترین حوله‌های احرام برای زائران توجه کند.

 

ظرفیت‌های گردشگری خراسان جنوبی معرفی شود

استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر ظرفیت‌های گردشگری استان و ضرورت معرفی آن، از خبرنگاران درخواست کرد در این راستا قلم بزنند تا متفکران، علما و ائمه جمعه و دانشگاهیان استان نقاط قوت و آسیب این حوزه را بیان کنند.

 

مروج الشریعه یادآور شد: دور دوم جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی استان با رویکرد پروژه محور سال 97 از شهرستان نهبندان آغاز و به بیرجند ختم خواهد شد.

 

خروج دو ثروت نقدینگی و پس‌انداز مردم  و نیروی انسانی متفکر از انسان

وی با بیان اینکه در استان با خروج دو ثروت نقدینگی و پس‌انداز مردم از طریق سیستم بانکی و نیروی انسانی متفکر استان مواجه هستیم، ادامه داد: نیازمند انسجام فرهنگی در استان هستیم چرا که بسیاری از نبود این مهم در استان می‌نالند و خبرنگاران در این راستا باید تلاش کنند.

 

استاندار خراسان جنوبی خطاب به خبرنگاران، تاکید کرد: صاحبان قلم مسئولیتی را برعهده گرفتند که خداوند در قرآن به آن قسم خورده است و این قلم برای آنها بر گردن مردم حقی ایجاب می‌کند.

 

مروج الشریعه با بیان اینکه تنها ارزش مسئولیت برای من خدمت به مردم است، افزود: آنچه را که به دموکراسی اعتقاد دارم پای آن هستم و با حبس و حصر نگاه انتشاراتی مخالف هستم و استان را منشور کاملی می‌بینم که تمام دیدگاه‌ها در آن وجود دارد و هرگز برای نقد کردن توسط خبرنگاران محدودیت نمی‌گذارم.

 

 

 

 

پایان پیام/375

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی:

راهپیمایی عظیم اربعین تابلویی علیه ظلم و ستم است

آیت الله عبادی راهپیمایی عظیم اربعین حسینی را تابلویی علیه ظلم و ستم دانست و گفت: اربعین حسینی تابلوی گرایش‌های عدالت‌خواهی در برابر سیستم ‌های ظالمانه است.

اخبار برگزیده شبستان