خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸

الاثنين ١٩ ذو القعدة ١٤٤٠

Monday, July 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - سایر حوزه ها زمان :   ۱۳۹۶/۱۲/۲۶ - ۱۵:۱۴ شناسه خبر : ۶۹۶۳۶۰
رئیس سازمان بهزیستی کشور مطرح کرد:
آغاز به کار کمپین مبارزه با مصرف ماده مخدر «گل» و «حشیش» همزمان با سال نو
خبرگزاری شبستان:معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور در نشست خبری پایان سال ۹۶ از آغاز به کار کمپین مبارزه با مصرف ماده مخدر گل و حشیش همزمان با سال نو خبر داد و گفت‌: مجموعه این اقدامات می‌تواند از گسترش آسیب‌های اجتماعی جلوگیری کند.

 به گزارش خبرنگار شبستان: «انوشیروان محسنی‌بندپی» معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور در نشست خبری پایان سال خود با بیان اینکه اگر خانواده‌ای دارای بیش از دو فرزند معلول تاکنون برای دریافت مسکن ثبت نام نکرده است، می‌تواند همچنان نسبت به ثبت نام خود اقدام کند، گفت: در این طرح که در توافق با بنیاد مستضعفان و سازمان ملی مسکن و زمین اجرا شده است، به خانواده‌های دو فرزند معلول به بالا مسکن تعلق می‌گیرد. وام خانواده‌های روستایی با سود ۴ درصد و وام خانوارهای شهری با سود ۱۶ درصد پرداخت شده است اما سازمان بهزیستی با تخصیص ۳۸ میلیارد تومان، مابه‌التفاوت سود وام خانوارهای شهری و روستایی را پرداخت کرده تا سود وام مسکن خانوارهای شهری نیز با ۴ درصد پرداخت شود.

معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه بر اساس توافق صورت گرفته با دولت مقرر شده است تا ۲۵ هزار مسکن مهر فاقد متقاضی در اختیار بهزیستی و کمیته امداد قرار گیرد، اظهار کرد: هدف اصلی بهزیستی توانمندسازی جامعه هدف برای داشتن زندگی بهتر و متکی به خودشان است.

وی با اشاره به افزایش مستمری مددجویان سازمان بهزیستی بعد از ۵ سال در سال ۹۶، تصریح کرد: از اول فروردین سال ۹۶مستمری خانوارهای یک نفره از ۵۰ هزار تومان به ۱۴۹ هزار تومان و خانوارهای ۵ نفر به بالا نیز از ۱۰۰ هزار به ۴۶۰ هزار تومان افزایش یافت. مابقی خانوارهای نیز بین یک تا ۵ نفره نیز بر اساس نسبت مشخص، افزایش مستمری داشته‌اند. همچنین بر اساس حکم برنامه ششم توسعه نیز مستمری مددجویان در سال ۹۷ نیز ۱۰ درصد افزایش خواهد یافت.

محسنیبندپی تصویب لایحه حمایت از حقوق معلولان را نیز یکی از اقدامات مهم دیگر بهزیستی در سال ۹۶ نیز دانست و تصریح کرد: شورای نگهبان سه ایراد مختصر به این لایحه وارد کرده است که این ایرادات برطرف شده و به شورای نگهبان ارسال شده است و از آنجایی که ۶۰ درصد از معلولان در کشور بیکار هستند باید نسبت به حل مشکل بیکاری آنان اقدام کرد.

معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه با اشاره به اینکه با اقدامات بهزیستی انجام غربالگری در کشور تبدیل به یک فرهنگ شده است، افزود:‌ با انجام غربالگری‌هایی نظیر بینایی‌سنجی، شنوایی‌سنجی، تشخیص به موقع اتیسم و بویژه ماده ۷۵ برنامه ششم توسعه، غربالگری ژنتیک پیش از ازدواج با تشکیل پرسشنامه اجباری شده است. آیین‌نامه مربوط به این غربالگری نیز تدوین شده و نزدیک به ۱۸۰ هزار زوج جوان برای انجام مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج راهنمایی شدند.

وی با بیان اینکه بهزیستی هزینه انجام آزمایش‌ها، مشاوره و تشخیص پزشکی برای بارداری دوم خانوارهایی که پیش از این یک فرزند معلول داشته‌اند را متقبل می‌شود، اظهار کرد: با مجموعه این اقدامات بهزیستی توانسته است تا جای ممکن از تولد مجدد فرزند معلول در این خانواده‌ها جلوگیری کند.

محسنی‌‌بندپی در ادامه از احداث ۱۵۰ مرکز اورژانس اجتماعی در سال ۹۶ خبر داد و گفت: احداث این مراکز گام مهمی در کاهش آسیب‌های اجتماعی نظیر اقدام به خودکشی، فرار از خانه و... است.

معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به بودجه ۹۰۰ میلیارد تومانی سازمان بهزیستی در سال ۹۶ نیز تصریح کرد: ۵۰۰میلیارد تومان از این بودجه تا ۲۲ اسفندماه دریافت شده که از این میزان برای ۴۶ هزار نفر اشتغال‌زایی شده است. از این تعداد ۲۶هزار نفر از مشاغل مربوط به معلولان و ۲۰ هزار شغل دیگر نیز مربوط به زنان سرپرست خانوار و... بوده است.

وی با بیان اینکه در اعتبارات مربوط به بودجه سال ۹۷ با کمک دولت و مجلس به برنامه‌های اولویت‌داری مانند توسعه کمی و کیفی اورژانس اجتماعی، غربالگری و اشتغال و توانمندسازی توجه ویژه‌ای شده است، اظهار کرد: بهزیستی در سال ۹۷ نیز رشد ۳۲ درصدی اعتبارات را نیز دریافت کرده است.

محسنی‌بندپی از برگزاری اجلاس منطقه‌ای سالمندان در آبان ماه سال ۹۷ خبر داد و گفت: با استفاده از تجربه گرانقیمت بهزیستی در بررسی شاخص‌های سالمندی، دبیرخانه شورای عالی سالمندی در سازمان بهزیستی مستقر خواهد شد.

معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به تفاهمنامه اختصاص ۱۱ هزار مسکن به خانوارهای شهری و روستایی تحت پوشش سازمان بهزیستی نیز گفت: بر اساس این تفاهمنامه حدود ۷ هزار و ۵۰۰ مسکن به خانوارهای شهری و ۳ هزار و ۸۰۰ مسکن به خانوارهای روستایی و طرح‌های زیر ۲۰ هزار نفر اختصاص خواهد یافت که از این تعداد تا اسفندماه سال ۹۶ سه هزار مسکن تحویلشده است. این مسکن‌ها در اختیار خانوارهای دو معلول به بالا قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به این که هر ساله ۵۰ هزار نفر به جامعه معلولان ‌اضافه می‌شود، خاطر نشان کرد: ۲۵ هزار معلول در بدو تولد وارد جامعه معلولان می‌شوند. همچنین بیماری‌هایی نظیر قلب و عروق و دیابت نیز تعداد معلول وارد به این جامعه هستند، در نهایت حوادث و سوانح نیز باعث افزایش تعداد معلولان می‌شود.

محسنی بندپی با اشاره به این که در سال ۹۵ ، ۱۵ هزار و ۹۰۰ نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست داده‌اند، گفت‌: این تعداد نسبت به سال گذشته آن کاهش یافته است. با این حال  گفته می‌شود که پنج برابر این تعداد افراد دارای جراحت در حوادث رانندگی، دچار معلولیت می‌شوند و به جامعه معلولان اضافه می‌شوند.

معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه‌ اظهار کرد: بر اساس آمارها ۲۰ درصد از حوادث رانندگی مربوط به سبقت غیر مجاز، ۱۸ درصد خواب آلودگی راننده و ۴۰ درصد بر اثر شاخ به شاخ شدن ماشین‌ها رخ می‌دهد. این آمارها نشان می‌دهد با فرهنگسازی بیشتر در رانندگی، حوادث مربوط به اشتباه‌های انسانی را می‌توانیم کاهش دهیم هر چند که باید خودروها نیز هر چه بیشتر استاندارد شوند.  با این حال تلاش سازمان بهزیستی این است که بیش از همه  معلولیت ناشی از بدو تولد را به عنوان یک راهبرد مدنظر داشته باشد.

وی با بیان این که تنها ۲۰ درصد از کودکان واجد شرایط  برای حضور در مهدهای کودک از این خدمات بهره مند هستند، گفت‌: ما باید حضور کودکان در مهد کودک را ترویج کنیم تا زمینه برای حضور آنها هر چه‌ بیشتر فراهم شود. با این حال سازمان بهزیستی با ارائه یک وعده غذای گرم در مناطق روستایی و حاشیه نشین و حتی پرداخت بخشی از شهریه خانواده‌های بی بضاعت تلاش می‌کند تا حضور کودکان در مهدهای کودک را فراهم کند.

محسنی‌بندپی در ادامه با بیان این که استراتژی سازمان بهزیستی در مورد شیرخوارگاه‌ها استانداردسازی فضای فیزیکی آنها است، گفت‌: سازمان بهزیستی در این خصوص برنامه‌ای برای افزایش تعداد این مراکز ندارد.

معاون وزیر و رییس سازمان بهزیستی کشور در ادامه‌ با اشاره به این که بیمه زنان سرپرست خانوار نقش مهمی در توانمندسازی و برخورداری آنها از حقوق شهروندیشان دارد ، بیان‌ کرد: در حال‌ حاضر ۱۱۰ هزار  زن سرپرست خانوار تحت پوشش لایحه حمایت‌های اجتماعی قرار دارند. همچنین در بودجه سال ۹۷ نیز بر اساس پیشنهاد دولت به مجلس شورای اسلامی ۲۳۰ میلیارد تومان بودجه در اختیار کمیته‌ امداد و سازمان بهزیستی در مورد بیمه زنان سرپرست خانوار قرار گرفته است.

وی در ادامه‌ با اشاره به این که در یازده استانی که به لحاظ آماری معتادان متجاهر بیشتری دارند، همزمان با سال نو ۷۳۵۰ نفر ظرفیت جدید برای نگه داری از این معتادان در ایام نوروز پیش‌بینی شده است، خاطر نشان کرد: این معتادان در ابتدا غربالگری شده است و سپس راهکارهای مربوط به سم زدایی و درمان و توانمندسازی آنان اجرا خواهد شد.

محسنی‌بندپی با بیان این که برخی از معتادان ممکن است نسبت به اعلام هویت خودشان مقاومت نشان دهند، گفت‌: نگه داری معتادان در طول مدت ۷۵ روزه در مراکز درمانی بهزیستی نیاز به اعلام هویت ندارد، اما با اقدامات تیم مددکاری و مشاوره‌ای ممکن است این معتادان مشخصات خودشان را در اختیار سازمان بهزیستی قرار دهند.

معاون وزیر و رییس سازمان بهزسیتی در ادامه ‌با  اشاره به عملکرد سامانه ثبت الکترونیکی طلاق نیز توضیح داد: با شروع فعالیت‌های این سامانه تعداد طلاق‌ها در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ ، ۸.۳ چهارم درصد ، و ۹۵ به ۹۶ ، ۱۲.۳ درصد کاهش داشته است. از آنجایی که بیش از ۴۷ درصد از طلاق‌ها در پنج سال نخست زندگی و بیش از ۲۳ درصد از طلاق ها در سال‌های اول زندگی رخ می‌دهد، فعالیت این سامانه نشان می‌دهد که تیم تخصصی فعال در آن توانسته است در کاهش طلاق‌ها عملکرد اثربخشی داشته باشد.

وی ضمن تشریح اقدامات بهزیستی در مورد وضعیت کودکان کار و خیابان نیز ، خاطر نشان کرد: دو هزار و ۶۰۰ و دو هزار و ۲۰۰ نفر کودک کار و خیابان  طی دو نوبت  پذیرش شده‌اند که این تعداد نشان می‌دهد ۶۰ تا ۶۵ درصد از آنان کودکان اتباع بیگانه بوده‌اند. همچنین از میان کودکان ایرانی نیز بین ۵۵ تا ۶۰ درصد از آنان غیر تهرانی بوده‌اند . از آنجایی که این افراد ممکن است با مراجعه والدینشان به آنها تحویل داده شوند، وارد سیکل معیوب جمع‌آوری کودکان کار و خیابان می‌شویم. با این حال مقرر شده است تا اگر کودکی با ویژگی خاصی تا سه بار پذیرش شود در صورت توافق با دستگاه‌های مرتبطی مثل وزارت امور خارجه و دادستانی اقدام دیگری برای جلوگیری از بازگشت آنان به این چرخه معیوب انجام دهیم، دستگاه‌هایی مانند شهرداری، آموزش و پرورش ، کمیته‌ امداد و ... در ساماندهی این مساله همکار هستند.

به گفته رییس سازمان بهزیستی کشور، شیوع شناسی هفته‌ گذشته در حوزه اعتیاد نشان می‌دهد که نزدیک به ۲۸۳۰ نفر طی هفته‌ گذشته از ماده مخدر استفاده کرده‌اند و آمارها نشان می‌دهد که در دو گروه سنی و جنسی رشد آسیب‌های اجتماعی به ویژه‌ اعتیاد رخ داده است. با این حال بر اساس اقدامات سازمان بهزیستی پنج هزار تیم اجتماع محور در محله های با ریسک بالا در یازده استان مستقر شده‌اند و ۵۰۰ محله با آسیب‌های اجتماعی بالا به طور ویژه‌ شناسایی شده‌اند.

معاون وزیر و رییس سازمان بهزیستی با اشاره به طراحی بسته‌های آموزشی پیشگیرانه در حوزه اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی در محیط‌های عمومی مانند کارخانجات، آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها و سربازخانه‌ها، اظهار کرد: این مداخلات توانسته است تا کمیته‌ فرهنگ پیشگیری که در ذیل کمیته‌های ستاد مواد مخدر قرار دارد و ریاست آن با سازمان بهزیستی است، رتبه اول را کسب کند.

وی در ادامه‌ به آغاز به کار کمپین مبارزه با مصرف ماده مخدر "گل" و "حشیش" همزمان با سال نو خبر داد و  گفت‌: مجموعه این اقدامات می‌تواند از گسترش آسیب‌های اجتماعی جلوگیری کند.

محسنی‌بندپی با اشاره به اهمیت مناسب‌سازی فضاهای شهری برای افراد معلول و ناتوان نیز، در پایان یادآور شد: همچنان دستگاه‌هایی که در این حوزه مکلف هستند نقششان برای مناسب‌سازی فضاهای شهری کمرنگ است، این‌ در حالی است که در کنوانسیون حمایت از حقوق معلولان و لایحه حمایت از حقوق معلولان مناسب سازی یکی از ارکان مهم درنظر گرفته شده است تا معلولان از فضای شهری، ایزوله و جدا مانده نشوند، به همین منظور بهزیستی در سال گذشته برای سازمان‌های دولتی ۲۰ نمره برای مناسب‌سازی فضاهای ویژه‌ معلولان درنظر گرفته بود که این نمره در سال ۹۶ به ۳۰ امتیاز افزایش یافته است. سامانه معبر نیز اطلاعات مربوط به مناسب‌سازی را ثبت می‌کند تا در صورتی که ضعفی در این حوزه وجود داشته باشد و اقدامات انجام شده در این سامانه ثبت می‌شود.

 

هادی دهقانی 
 

پایان پیام/55

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رییس سازمان عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی تشریح کرد

ناجا بیش از ۴۰۰۰ نمازخانه دارد/ عدم تخصیص اعتبار لازم برای ساخت و تجهیز نمازخانه ها

حجت الاسلام ادیانی ضمن انتقاد از دولت در عدم تخصیص اعتبار لازم برای ساخت و تجهیز نمازخانه های ناجا گفت:جای تاسف است که در دولت جمهوری اسلامی ایران به این مهم بی توجهی می شود.

اخبار برگزیده شبستان