خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸

الثلاثاء ١٩ رجب ١٤٤٠

Tuesday, March 26, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : دیگر رسانه ها - زمان :   ۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۱۷:۳۶ شناسه خبر : ۶۹۰۹۲۱

مسلمانان، یهودی‌ستیزی و واقعیت‌ها/ قرآن چه می‌گوید؟
خبرگزاری شبستان: تبلیغات غربی‌ها برای حمایت از اسرائیل در حال حاضر بسیار مبالغه‌آمیز شده است، این مسئله نه تنها باعث ناراحتی مسلمانان در دنیای غرب شده، بلکه تاریخ اروپا را نیز دگرگون کرده است.

به گزارش سرویس دیگر رسانه های خبرگزاری شبستان؛ایکنا در گزارشی به نقل از هفته نامه خبری شماره ۳۵۹ رایزنی فرهنگی ایران در آلمان؛ پورتال اینترنتی «مسلم مارکت» نوشت: در سال ۲۰۱۷ یکی از مبلغان اسلام‌هراسی به نام «اورقی» در گفت‌و‌گو با روزنامه «فرانکفورتر روندشو» ادعا کرد که مسلمانان برای نفرت از یهودیان آموزش می‌بینند.

در همان سال یکی دیگر از این مبلغان به نام تپراک ادعا کرد دشمنی با یهودیان در میان مسلمانان حسن محسوب می‌شود. پس از آن ولفگانگ بنز، رئیس سابق مرکز تحقیقات یهودی‌ستیزی فهمید که موج گسترده یهودی‌ستیزی از لحاظ تاریخی در اروپا و در میان ملی‌گرایان عرب ریشه دارد، اما مربوط به اسلام نیست.

با این حال در غوغای تبلیغاتی نظرات متفاوتی مطرح شده که یهودی‌ستیزی را بخشی از اسلام می‌داند. حتی رسانه‌های جمعی نیز اخیرا این نظریه را منتشر کرده‌اند که یهودی‌ستیزی از طرف مسلمانان وارد جامعه می‌شود.

این وضعیت به وسیله برخی عالمان اخلاق که افراد را برای گسترش اسلام و مسلمانان تحریک می‌کنند، بدتر می‌شود.

شورای مرکزی یهودیان از همه انجمن‌های اسلامی خواسته است برای مقابله با یهودی‌ستیزی شدیدتر عمل کنند. این همان شورایی است که تقریبا هر جنایت اسرائیل را توجیه می‌کند و تا امروز موضع این انجمن در برابر اشغال فلسطین فاصله‌ای با مواضع اسرائیل نداشته است.

واقعیت چیست؟

اما واقعیت تاریخی و اصلی ارتباط مسلمانان و یهودیان چیست؟ در طول جنگ‌های صلیبی، مسلمانانی بودند که یهودیان را از قتل عام صلیبیان محافظت کردند. هر کجا که یهودیان قادر به محافظت از خود نبودند، مسلمانان خود را فدا کردند. حتی نوشته‌های قدیمی صهیونیست‌ها به وضوح نشان می‌دهد که مسلمانان و یهودیان در هماهنگی کامل در اورشلیم(قدس) زندگی می‌کردند.

همچنین در میان مسلمانان اسپانیا بیش از ۵۰ هزار یهودی سفاردی* در کنار مسلمانان در صلح زندگی می‌کردند. در جنبش استرداد یا سقوط اندلس، پس از سقوط حکومت اسلامی و به قدرت رسیدن مسیحیان، یهودیان مجبور بودند یا همراه مسلمانان از آن سرزمین فرار کنند و یا مسیحی شوند. در حالی که هیچ‌گاه مسلمانان از آنان نخواسته بودند دینشان را تغییر دهند.

در زمان نازی‌ها، زمانی که تعداد کمی از مسلمانان در آلمان زندگی می‌کردند، این گروه اقلیت از یهودیان محافظت کردند. در آن زمان بیشتر یهودیانی که می‌خواستند جان خود را نجات دهند به سرزمین‌های دور از جمله ترکیه و ایران فرار کردند. بسیاری از دانشمندان یهودی که از دانشگاه‌های آلمان اخراج شدند، در دانشگاه‌های ترکیه یا ایران شروع به کار کردند. موزه یهودی مونیخ از سال ۲۰۰۸ نمایشگاهی از این تبعید بر پا کرده است. این واقعیت‌ها که کمتر به آن پرداخته می‌شود، آنقدر واضح و قابل رؤیت است که هر کسی می‌تواند صحت آن‌ها را بسنجد، به عنوان مثال حداقل ۱۲ کنیسه تاریخی(عبادتگاه یهودیان) در استانبول وجود دارد و تقریبا همه آن‌ها هنوز مشغول فعالیت هستند.

هنوز دومین گروه بزرگ یهودیان در خاورمیانه، در ایران زندگی می‌کنند و در قانون اساسی این کشور حقوقی دارند که مانند آن در هیچ کشور دیگری نیست.

در اصل ۱۲ قانون اساسی ایران که به نام «اصل رسمیت‌شناختن اقلیت‌ها» نیز شناخته نمی‌شود، نوشته شده است: «ایرانیان زرتشتی، کلیمی و مسیحی تنها اقلیت‌های دینی شناخته می‌شوند که بنا بر قانون در انجام مراسم دینی خود آزادند و در احوال شخصیه و تعلیمات دینی طبق آیین خود عمل می‌کنند».حتی اقلیت‌های مذهبی در آلمان چنین حقوق ویژه‌ای ندارند.

نگاه قرآن

بررسی این موضوع از نگاه قرآن در این مقاله نمی‌گنجد، زیرا قرآن میان یهودیت به عنوان یک جامعه مذهبی و تأسیس یک گروه نژادپرست تفاوت قائل شده است، همچنین بین مؤمنان و افرادی که پشت یک عنوان پنهان شده‌اند، نیز تمایز می‌گذارد، آیه ۶۲ سوره بقره نشان می‌دهد که اسلام احترام ویژه‌ای برای یهودیان قائل است؛ «قطعا کسانی که ایمان آورده‌اند و یهود و نصاری و صابئان ـ آن‌ها که ایمان به خدا و روز رستاخیز آورده‌اند و عمل صالح انجام داده‌اند، پاداششان نزد پروردگارشان مسلم است و هیچگونه ترس و غمی برای آن‌ها نیست»(إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَالَّذِينَ هَادُوا وَالنَّصَارَى وَالصَّابِئِينَ مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ وَعَمِلَ صَالِحًا فَلَهُمْ أَجْرُهُمْ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَلَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ) هیچ مذهب دیگری وجود ندارد که به پیروان ادیان پیشین خود چنین وعده‌ای داده باشد.

در این میان، از موارد نادر سوءرفتار مسلمانان با یهودیان به عنوان شواهدی برای بی‌اعتبار کردن کل اسلام و مسلمانان استفاده می‌شود و حتی در حال حاضر تا حد زیادی اغراق‌آمیز شده است. هرکس که به جنایات بین‌المللی اسرائیل و سیاست ضدانسانی دولت آپارتاید آن اشاره می‌کند، به عنوان فردی یهودستیز شناخته می‌شود.پروژه استعماری اسرائیل، که مسئول رنج بسیاری در جهان اسلام است، یکی از اقدامات دنیای غرب است که از طریق رسانه‌های خود افسانه‌های تخیلی و پوچ را منتشر می‌کند تا ستم و ظلمی را که به مردم می‌شود، پنهان کنند.

تنها زمانی که مردم متوجه شوند؛ اهداف واقعی دولت‌های غربی، مبارزه با یهودی‌ستیزی نیست و تنها هدفشان، تفرقه میان مردم به منظور تسلط بر آنها است، این احتمال وجود دارد که مردم در برابر سلطه‌جویی امپریالیسم بایستند. پتانسیل مسلمانان بسیار زیاد است. این یکی از دلایل نفوذ مسلمانان است. آزادی واقعی در آلمان هرگز با مبارزه علیه اسلام به دست نمی‌آید، بلکه تنها با همراهی و در کنار مسلمانان حاصل می‌شود.

*سِفاردی‌(به عِبریِ مُدرن: سِفارادی‌) به یهودیانی گفته می‌شود که نسل آنها به جامعه یهودی بومی شبه‌جزیره ایبری در ابتدای هزاره دوم میلادی می‌رسد.

انتهای پیام

 

پایان پیام/538

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

چرا عکاس شخصی رهبر کره شمالی اخراج شد

در خبرهای کره شمالی از عکاس با عنوان «ری» یاد شده است که به دلیل خشم رهبر کره شمالی از کار اخراج شده است.

اخبار برگزیده شبستان