خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷

الاثنين ١١ صفر ١٤٤٠

Monday, October 22, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - محیط زیست و گردشگری زمان :   ۱۳۹۶/۱۱/۲۵ - ۱۴:۴۷ شناسه خبر : ۶۸۹۷۸۲

کار میراث فرهنگی بدون سرمایه اجتماعی پیش نمی‌رود
خبرگزاری شبستان: رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی اطلاع‌رسانی را یکی از راه‌های ایجاد سرمایه اجتماعی در حوزه میراث فرهنگی عنوان کرد و گفت: عدم اطلاع‌رسانی درست باعث ایجاد سوءتفاهم می‌شود.

به گزارش خبرنگار شبستان، محمدحسین بهشتی، رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی در نشست یک روزه پایگاه های میراث جهانی و میراث فرهنگی کشور گفت: در بیشتر ایام سال در پایگاه های میراث حضور جدی نداشتیم و حضور ما بیشتر با رویکرد مرمت و پژوهش بود و پذیرفته بودیم در فصولی از سال فصل کار در حوزه میراث فرهنگی نیست.

 

بهشتی با اشاره به بررسی های کارشناسی در حوزه فعالیت های پایگاه های میراثی افزود: بررسی های زیادی انجام شد و به اردوی مدیریتی مناسب با آثار مهم تاریخی فرهنگی رسیدیم.

 

وی با بیان اینکه باید در پایگاه های میراث تاریخی مهم حضور دایمی داشته باشیم و این حضور همه جانبه باشد، خاطرنشان کرد: حضور ما در پایگاه های میراثی باید از جنبه حفاظت، پژوهش و معرفی به صورت همزمان اتفاق بیفتد.

 

بهشتی با بیان اینکه الگوهای در نظر گرفته شده برای پایگاه های میراث فرهنگی در ایران الگویی یگانه است، گفت: سایر کشورها باید از این تجربه ایران در حوزه میراث فرهنگی استفاده کنند.

 

وی با اشاره به نمونه هایی از فعالیت های پایگاه های میراثی گفت: به عنوان مثال پایگاه پارسه و پاسارگاد فقط در خصوص پارسه و پاسارگاد مسئولیت ندارد بلکه در قبال دشت مرودشت مسئول است و در خصوص همه پژوهش ها، باستان شناسی، مردم شناسی، زبان و گویش و غیره نیز مسئولیت دارد.

 

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی با بیان اینکه پایگاه های ما می توانند در عمل جهانی و بین المللی باشند، خاطرنشان کرد: ما نباید به صرف ثبت آثار تاریخی در میراث جهانی مطرح باشیم بلکه فعالیت هایمان نیز باید جهانی باشد، از این رو باید پایگاه های میراثی از استاندارد برخوردار باشند و این امکان را داشته باشند تا با دنیا مراوده داشته باشند.

 

وی با اشاره به محدودیت های منابع مالی در حوزه میراثی گفت: با توجه به شرایط در دایره محدودی از منابع مالی بسر می بریم اما افول رویا و تنزل همت مانع اصلی ما در حوزه میراث فرهنگی است.

 

بهشتی با اشاره به جایگاه پایگاه های میراثی در تربیت نیروهای متخصص و کارشناس گفت: پایگاه های میراثی مهمترین مرکز برای تربیت نیروی انسانی کارشناس، متخصص، توانمند و باتجربه است.

 

وی با مقایسه جایگاه پایگاه های میراثی در گذشته و حال گفت: امروز پایگاه ها نهادینه شده اند و منابع خود را دارند و در تشکیلات میراث فرهنگی برای خود جایگاهی پیدا کرده اند.

 

بهشتی با بیان اینکه تلاش های زیادی انجام شد که پایگاه های میراثی وجود نداشته باشند، خاطرنشان کرد: امروز شنیدن آن چیزی که در پایگاه ها رخ می دهد هنوز سورپرایز است و این خوب نیست چرا که پشت درهای بسته کارهای خوبی انجام می شود و کسی از آنها اطلاع ندارد.

 

بهشتی با بیان اینکه میراث فرهنگی بدون داشتن سرمایه اجتماعی کارش پیش نمی‌رود، تاکید کرد: اطلاع رسانی یکی از راه های ایجاد سرمایه اجتماعی است.

 

وی ممنوعیت حضور کارشناسان در رسانه را یکی از عواملی عنوان کرد که به میراث فرهنگی ضربه زد و افزود: باید کارشناسانمان در رسانه حضور یابند و درباره اقدامات انجام شده در حوزه میراث تاریخی و فرهنگی اطلاع رسانی کنند به عنوان نمونه کار در عالی قاپو تعمیر یک خانه نیست بلکه بازسازی یک اثر تاریخی و فرهنگی است و عدم اطلاع رسانی درست در این حوزه باعث ایجاد سوءتفاهم شود.

پایان پیام/47

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

سرنوشت دراماتیک پرسپولیس - السد/ از خواب قاسم تا رویای هوگو

کمتر از ۳۰ ساعت دیگر روشن می شود که آیا پرسپولیسی‌ها مانند هوگو کابرت به آرزویشان می‌رسند یا اینکه آرزو می‌کردند مانند قاسم جولایی خوابشان می‌برد و بازی تیم محبوب‌شان را تماشا نمی‌کردند.

اخبار برگزیده شبستان