خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷

الأربعاء ١٤ جمادى الثانية ١٤٤٠

Wednesday, February 20, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - محیط زیست و گردشگری زمان :   ۱۳۹۶/۱۱/۲۵ - ۱۴:۴۷ شناسه خبر : ۶۸۹۷۸۲

کار میراث فرهنگی بدون سرمایه اجتماعی پیش نمی‌رود
خبرگزاری شبستان: رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی اطلاع‌رسانی را یکی از راه‌های ایجاد سرمایه اجتماعی در حوزه میراث فرهنگی عنوان کرد و گفت: عدم اطلاع‌رسانی درست باعث ایجاد سوءتفاهم می‌شود.

به گزارش خبرنگار شبستان، محمدحسین بهشتی، رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی در نشست یک روزه پایگاه های میراث جهانی و میراث فرهنگی کشور گفت: در بیشتر ایام سال در پایگاه های میراث حضور جدی نداشتیم و حضور ما بیشتر با رویکرد مرمت و پژوهش بود و پذیرفته بودیم در فصولی از سال فصل کار در حوزه میراث فرهنگی نیست.

 

بهشتی با اشاره به بررسی های کارشناسی در حوزه فعالیت های پایگاه های میراثی افزود: بررسی های زیادی انجام شد و به اردوی مدیریتی مناسب با آثار مهم تاریخی فرهنگی رسیدیم.

 

وی با بیان اینکه باید در پایگاه های میراث تاریخی مهم حضور دایمی داشته باشیم و این حضور همه جانبه باشد، خاطرنشان کرد: حضور ما در پایگاه های میراثی باید از جنبه حفاظت، پژوهش و معرفی به صورت همزمان اتفاق بیفتد.

 

بهشتی با بیان اینکه الگوهای در نظر گرفته شده برای پایگاه های میراث فرهنگی در ایران الگویی یگانه است، گفت: سایر کشورها باید از این تجربه ایران در حوزه میراث فرهنگی استفاده کنند.

 

وی با اشاره به نمونه هایی از فعالیت های پایگاه های میراثی گفت: به عنوان مثال پایگاه پارسه و پاسارگاد فقط در خصوص پارسه و پاسارگاد مسئولیت ندارد بلکه در قبال دشت مرودشت مسئول است و در خصوص همه پژوهش ها، باستان شناسی، مردم شناسی، زبان و گویش و غیره نیز مسئولیت دارد.

 

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی با بیان اینکه پایگاه های ما می توانند در عمل جهانی و بین المللی باشند، خاطرنشان کرد: ما نباید به صرف ثبت آثار تاریخی در میراث جهانی مطرح باشیم بلکه فعالیت هایمان نیز باید جهانی باشد، از این رو باید پایگاه های میراثی از استاندارد برخوردار باشند و این امکان را داشته باشند تا با دنیا مراوده داشته باشند.

 

وی با اشاره به محدودیت های منابع مالی در حوزه میراثی گفت: با توجه به شرایط در دایره محدودی از منابع مالی بسر می بریم اما افول رویا و تنزل همت مانع اصلی ما در حوزه میراث فرهنگی است.

 

بهشتی با اشاره به جایگاه پایگاه های میراثی در تربیت نیروهای متخصص و کارشناس گفت: پایگاه های میراثی مهمترین مرکز برای تربیت نیروی انسانی کارشناس، متخصص، توانمند و باتجربه است.

 

وی با مقایسه جایگاه پایگاه های میراثی در گذشته و حال گفت: امروز پایگاه ها نهادینه شده اند و منابع خود را دارند و در تشکیلات میراث فرهنگی برای خود جایگاهی پیدا کرده اند.

 

بهشتی با بیان اینکه تلاش های زیادی انجام شد که پایگاه های میراثی وجود نداشته باشند، خاطرنشان کرد: امروز شنیدن آن چیزی که در پایگاه ها رخ می دهد هنوز سورپرایز است و این خوب نیست چرا که پشت درهای بسته کارهای خوبی انجام می شود و کسی از آنها اطلاع ندارد.

 

بهشتی با بیان اینکه میراث فرهنگی بدون داشتن سرمایه اجتماعی کارش پیش نمی‌رود، تاکید کرد: اطلاع رسانی یکی از راه های ایجاد سرمایه اجتماعی است.

 

وی ممنوعیت حضور کارشناسان در رسانه را یکی از عواملی عنوان کرد که به میراث فرهنگی ضربه زد و افزود: باید کارشناسانمان در رسانه حضور یابند و درباره اقدامات انجام شده در حوزه میراث تاریخی و فرهنگی اطلاع رسانی کنند به عنوان نمونه کار در عالی قاپو تعمیر یک خانه نیست بلکه بازسازی یک اثر تاریخی و فرهنگی است و عدم اطلاع رسانی درست در این حوزه باعث ایجاد سوءتفاهم شود.

پایان پیام/47

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مدیرکل دفتر آموزش های کاردانش وزارت آموزش و پرورش :

رشته های جذاب برای دختران و پسران/ رشته هایی که بیکاری ندارند

آذرکیش، رشته های هنری و صنعتی را برای دختران و پسران دارای جذابیت دانست و برخی از رشته هایی که بیکاری ندارند را اعلام کرد.

اخبار برگزیده شبستان