خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷

الخميس ١٠ جمادى الأولى ١٤٤٠

Thursday, January 17, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : خراسان جنوبی - زمان :   ۱۳۹۶/۱۱/۲۳ - ۱۳:۳۵ شناسه خبر : ۶۸۹۱۷۸
شبستان گزارش می دهد؛
پنبه طلای سفید زده شد/ «تعطیلی» فرجام کارخانجات پنبه پاک کنی خراسان جنوبی
خبرگزاری شبستان: روزگاری نام «طلای سفید» را از آن خود کرده بود و جایگاهی در بین تولیدات بخش کشاورزی و نقش تعیین کننده ای در درآمدهای ارزی کشور داشت، اما این روزها با واردات بی رویه و تعطیلی صنایع وابسته «عَیار» گذشته را ندارد.

خبرگزاری شبستان- خراسان جنوبی: پنبه مهم‌ترين گياه صنعتي دو منظوره جهان است كه موجب اشتغال بيش از هزاران نفر در صنايع «الياف» و «روغن» شده است.  روزگاری نام «طلای سفید» را از آن خود کرده بود و جایگاهی در بین تولیدات بخش کشاورزی از یک سوء و نقش تعیین کننده ای در درآمدهای ارزی کشور داشت، اما این روزها «عَیار» گذشته را ندارد.

 

7700 هکتار از اراضی کشاورزی خراسان جنوبی به کشت طلای سفید اختصاص یافته است که بر اساس اعلام رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی امسال 16 هزار تن پنبه از مزارع استان برداشت شده است.

 

فروش 15 هزار و 230 تن طلای سفید در سال گذشته بیش از 330 میلیارد ریال ارزش ریالی برای کشاورزان به دنبال داشت که این رقم در سال جاری با توجه به افزایش 770 کیلوگرم تولید پنبه، «کمی» افزایش خواهد داشت.

 

شهرستان بشرویه با دارا بودن سطح کشت ۳ هزار و 400 هکتار پنبه، رتبه اول سطح زیرکشت و تولید این محصول را در سطح استان خراسان جنوبی به خود اختصاص داده است.

 

جای بسی نا امیدی است که با وجود جولان بیکاری در استان، حمایت عملی برای کارخانه پنبه پاک کنی بشرویه و سرایان وجود ندارد بگونه ای در سال 92  و 93 دو کارخانه پنبه پاک کنی سرایان به طور رسمی تعطیل شدند و سه کارخانه موجود در شهرستان های سرایان و بشرویه نیز با یک سوم و یا یک پنجم ظرفیت اسمی خود فعال هستند.

 

 

فعالیت کارخانجات پنبه پاک کنی بشرویه با یک سوم ظرفیت

محمد کیانی زاده مدیرعامل کارخانه پنبه پاک کنی کوثرکویر بشرویه در گفتگو با خبرنگار شبستان در بیرجند اظهار داشت: این کارخانه در سال ۱۳۷۲ در بشرویه با ظرفیت ۸ هزار تن در سال راه اندازی شد اما در حال حاضر با یک سوم ظرفیت در حال فعالیت هستیم.

 

وی واردات پنبه و کاهش سطح زیر کشت را دلیل عمده کاهش ظرفیت خط تولید این کارخانه ذکر کرد و با بیان اینکه کارخانه های پنبه پاک کنی، پنبه تولیدشده از کشاورزان را بدون افت قیمت خریداری می کنند، افزود: در حال حاضر دولت اقدام به خرید پنبه از کشاورزان بر اساس کیفیت می کند اما کارخانجات در طول مدت خرید این محصول،‌ تمام تولیدات کشاورزان پنبه کار را خریداری می کنند.

 

کیانی از فروش نرفتن ۳۰ درصد محلوج پنبه سال قبل این کارخانه خبر داد و گفت: امسال نیز ۳ هزار تن پنبه از کشاورزان پنبه کار خریداری شده است که قطعا یک سوم آن تبدیل به محلوج می شود.

 

وی از فعالیت ۱۸ نفر در یک شیفت کاری این کارخانه خبر داد و با اشاره به اینکه از آذرماه تا اواخر اسفند،‌ این کارخانه در سه شفیت فعالیت می کند،‌ افزود: تعدادی از این کارگران،‌ فقط در فصل برداشت پنبه و تعدادی نیز در کل سال در این کارخانه مشغول فعالیت هستند.

 

 

۱۰۰ روز فعالیت کارخانه پنبه پاک کنی بشرویه در یک سال

علی جمالی معصومی رئیس هیات مدیره کارخانه طلای سفید بشرویه هم به خبرنگار شبستان گفت: این کارخانه در سال ۸۰ با ظرفیت اسمی ۹ هزار تن در سال راه اندازی شد اما در سال جاری فقط ۱۵۰۰ تن پنبه خریداری کرده ایم.

 

وی با اشاره به اینکه هنوز از سال گذشته ۶۰۰ تن محلوج در کارخانه وجود دارد که مشتری ندارد،‌ افزود: امسال نیز پیش بینی می شود ۵۰۰ تن محلوج تولید کنیم.

 

وی واردات زیاد پنبه، کاهش سطح زیر کشت به دلیل خشکسالی ها و مقرون به صرفه نبودن این محصول را از دلایل عمده کاهش تولید خود ذکر کرد و اظهار داشت: این کارخانه به دلیل عدم حمایت و محصول اولیه تنها ۱۰۰ روز در هر سال فعالیت می کند و در دیگر ایام سال، ۱۸ کارگر این کارخانه به دلیل تعطیلی کارخانه، فعالیتی ندارند.

 

تعطیلی در انتظار کارخانجات پنبه پاک کنی

محمود مزدآبادی مدیرعامل شرکت پنبه پاک کنی ثامن الائه سرایان هم در گفتگو با خبرنگار شبستان با اشاره به اینکه این شرکت در سال ۸۵ راه اندازی شد،‌ افزود: طرح توافقی خرید پنبه از کشاورزان،‌ برای حمایت از کشاورزان بسیار خوب است اما با توجه به اینکه در سالهای اخیر سطح زیر کشت پنبه بسیار کاهش یافته است، امسال تنها ۱۳۰۰ تن پنبه خریداری کرده ایم.

 

وی افزود: فشارهای مالیاتی، خشکسالی، کاهش سطح زیر کشت موجب خواهد شد که در چند سال آینده،‌ این واحد تولیدی نیز تعطیل شود و ۱۳ کارگر نیز بیکار شوند.

 

مالیات های سنگین کمر صنعتگران را شکست

حسین رضایی مدیرعامل کارخانه پنبه پاک کنی گلناز سرایان هم با اشاره به اینکه از ابتدای سال ۹۴ به طور رسمی این واحد تولیدی تعطیل شد،‌ افزود: ۳۵ نفر کارگر در دو شیفت به صورت مستقیم و ۲۰۰ نفر نیز به طور غیرمستقیم مشغول به کار بودند.

 

وی گفت: مالیات های سنگین،‌ کمبود آب و خشکسالی های پی در پی که موجب کاهش سطح زیر کشت شده بود که بر این اساس فعالیت این واحد تولیدی از نظر اقتصادی هیچ توجیهی نداشته باشد.

 

 

۲۴۰ تن پنبه از کشاورزان خراسان جنوبی خریداری شد

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه میزان وش پنبه خریداری شده از پنبه کاران استان از ‌آبان ماه تاکنون ۲۴۰ تن است، گفت: میزان محلوج استحصالی از این پنبه خریداری شده ۸۰ تن است.

 

غلامرضا قربانی در گفتگو با خبرنگار شبستان اظهار داشت: با توجه به سیاست های دولت و در جهت حمایت از کشاورزان و به ویژه پنبه کاران، امسال خرید پنبه به صورت تضمینی در دو مرکز خرید شهرستان های بشرویه و سرایان از آبان ماه به صورت رسمی آغاز شد.

 

وی با اشاره به اینکه میزان وش پنبه خریداری شده از پنبه کاران استان در این مدت ۲۴۰ تن است، افزود: این محصول بعد از خرید از کشاورزان به منظور تصفیه به کارخانه منتقل می شود.

 

به گفته مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان جنوبی، میزان محلوج استحصالی از این پنبه خریداری شده ۸۰ تن است که در اختیار نماینده اتحادیه پنبه کاران کشور که در بشرویه مستقر است، قرار می گیرد.

 

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان جنوبی با بیان اینکه ۱۲ رقم پنبه طی یک دستورالعمل از سوی سازمان تعاون روستایی کشور برای خرید از کشاورزان به استانها ابلاغ شده است، گفت: ارقام پنبه خریداری شده از پنبه کاران خراسان جنوبی در سه نوع اول جدول و در زمره بهترین نوع پنبه تولیدی در کشور است.

 

وی با تاکید بر اینکه شهرستان بشرویه قطب تولید پنبه در خراسان جنوبی است، تصریح کرد: خراسان جنوبی جایگاه چهارم کشور را در تولید پنبه در سطح کشور به خود اختصاص داده است.

 

قربانی خاطرنشان کرد: قیمت وش پنبه درجه یک سفید ۳۴۰۰ تومان، وش پس سفید ۳۳۰۰ تومان، وش درجه ۲ سفید ۳۱۹۰ و وش درجه ۲ پس سفید سه هزار تومان است.

 

وی خاطرنشان کرد: خرید تضمینی پنبه در خراسان جنوبی تا ۳۰ بهمن ماه امسال تمدید شده است.

 

 

گزارش: زینب رمضانی

 

پایان پیام/70
کلید ‫واژه‌ها:
|
|
|

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مسئول اداره ثبت و احوال سرایان:

۸۷۰۰ سرایانی برای دریافت کارت هوشمند ملی اقدام نکردند

ابدان با بیان اینکه تاکنون از ابتدای طرح تعویض کارت ملی ۱۹ هزار و ۸۵۲ نفر کارت ملی هوشمند را در شهرستان سرایان دریافت کرده اند، گفت: تاکنون هشت هزار و ۷۰۰ نفر از شهروندان سرایانی هیچ اقدامی در راستای تهیه و دریافت کارت هوشمند ملی نکرده اند.

اخبار برگزیده شبستان