خبرگزاری شبستان

جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷

الجمعة ١٦ جمادى الثانية ١٤٤٠

Friday, February 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - ادبیات و نشر زمان :   ۱۳۹۶/۱۱/۲۵ - ۰۹:۳۱ شناسه خبر : ۶۸۵۲۰۶
داور جشنواره قصه گویی در گفتگو با شبستان:
بچه ها با قصه به بن بست نمی رسند/ ارتباط قصه با وجدان آگاه بشر
خبرگزاری شبستان: دولت آبادی با بیان اینکه قصه گو هم نویسنده است و هم بازیگر و کارگردان، گفت: قصه گویی با ذات و فطرت ما سروکار دارد.

دکتر حسن دولت‌آبادی، نمایشنامه‌نویس، کارگردان و محقق در مورد کمیت و کیفیت بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی که اخیرا از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، به خبرنگار شبستان گفت: در جشنواره قصه‌گویی داور پنج منطقه جشنواره بودم. داوری بخش چکیده مقالات، مقالات و بخش بین الملل را بر عهده داشتم. خوشبختانه شاهد ارتقا در جشنواره قصه گویی هستیم. مربیان چقدر خوب کار می کنند و چقدر قصه گویی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان رشد کرده و چه برنامه ریزی شیکی برای این جشنواره صورت گرفته است.

 

دولت‌آبادی با بیان اینکه قصه‌گویی ها مرا یاد دوران بچگی ام می اندازد، عنوان کرد: به یاد قصه های آشنا یا قصه هایی که از کتاب ها بود، افتادم؛ یاد پدربزرگم و بخصوص  دو مادربزرگم افتادم. جشنواره قصه گویی یک اتفاق فوق العاده خوب است. قصه گویی با ذات و فطرت ما سروکار دارد و بسیار جذاب است. قصه گویی در پیوند بچه ها با ارزش ها و سنت ها موثر است. قصه با داستان کمی فرق دارد. قصه با فرهنگ ما سروکار دارد. قصه در طول زمان صیقل پیدا کرده است و با وجدان آگاه بشر سروکار دارد. طبیعی است که قصه ها را پدربزرگ ها و مادربزرگ های ما برای حفظ ارزش ها و معرفی ضد ارزش ها به کار گرفتند. به نظر من قصه مهمترین پدیده است.

 

این نمایشنامه نویس در مورد مزایای قصه گویی بیان کرد: قصه ایجاد فرصت می کند تا بچه ها در تجارب دیگران مشارکت کنند؛ تجارب موفق و ناموفق. این دیگران قهرمان و ضد قهرمان قصه هستند. وقتی شما از این زاویه به موضوع نگاه می کنید مثل این است که بچه چندین بار زندگی کرده است. قصه حساب شده است و بچه ها در آن قصه ها می آیند تا آسیب ببینند و با تلخی ها هم مواجه می شوند. یکی از چیزهایی که قصه به بچه ها یاد می دهد این است که در هر مشکلی فقط یک راه حل وجود ندارد. بدین ترتیب بچه ها با قصه به بن بست نمی رسند.

 

وی خاطرنشان کرد: قصه در برخورداری با فانتزی و خاصیت فانتاستیک خودش حس زیبایی شناسی بچه ها را بالا می برد. قصه به بچه ها می آموزد که دنیا فقط مال آنها نیست، باید فرصت دهند تا دیگران مطرح شوند. قصه به بچه ها می آموزد که دنیا سهمی برای آنها در نظر گرفته است بنابراین باید از حق خود دفاع کنند. قصه به بچه ها یاد می دهد که خوب حرف بزنند، در مقابل بدی موضع منفی بگیرند، مقاومت کنند و مدافع خوبی ها باشند. قصه بچه ها را تربیت می کند. اینها بخشی از قابلیت های قصه است نه همه اش.

 

داور بیستمین جشنواره بین المللی قصه گویی با اشاره به نقش قصه گویان اظهار داشت: قصه گو نقش بسیار مهمی در انتقال ارزش ها دارد. اینکه چه قصه ای را برای چه گروه سنی انتخاب کند، چگونه قصه بگوید، چگونه تحلیل کند، اینکه با چه شناختی نسبت به تم و حرف اصلی قصه عمل کند. قصه گو باید قصه را به خوبی بشناسد. این طور نباشد که فقط یک قصه را که خوشش آمده بخواند و برای بچه ها تعریف کند.

 

این نویسنده و نمایشنامه نویس با بیان اینکه قصه گو مثل یک کارگردان است، تصریح کرد: تئاتر 4 بار خلق می شود. یک بار توسط نویسنده، یک بار توسط کارگردان، بار سوم توسط بازیگران و عوامل و بار آخر هم توسط تماشاچی. سه تا از این کارها را قصه گو خودش انجام می دهد. قصه گو حتی اگر قصه را از کتاب انتخاب کند دوباره خودش قصه را از نگاه خودش خلق می کند. از طرفی چون خودش مجری است به گونه ای مانند یک بازیگر عمل می کند و کارگردان هم است. بنابراین قصه گو فقط تماشاچی نیست و به نظر من برای همین قصه گویی کار بسیار سختی است.

 

پایان پیام/31

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

اکبر صحرایی مطرح کرد

انتشار غیر قانونی کتاب های شاخص دفاع مقدس در لبنان

یک نویسنده از ترجمه عربی و انتشار کتاب «تپه جاویدی و راز اشلو» در بیروت بدون مجوز قانونی خبر داد و گفت: این ناشر لبنانی تاکنون ۱۹ کتاب ایرانی را غیر قانونی منتشر کرده است.

اخبار برگزیده شبستان