خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

الخميس ٢٣ ذو الحجّة ١٤٤١

Thursday, August 13, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - شهری و رفاهی زمان :   ۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۱۰:۳۶ شناسه خبر : ۶۸۳۸۰۳
رییس شورای اسلامی شهر تهران مطرح کرد:
کاهش هزینه‌ها و افزایش شفافیت از مطالبات اصلی شهروندان تهرانی
خبرگزاری شبستان: رییس شورای اسلامی شهر تهران کاهش هزینه و افزایش شفافیت را یکی از اولویت‌های اصلی مطالبه‌شده از سوی شهروندان عنوان کرد و گفت: شهروندان تهرانی انتظار دارند شهرداری به وظایف تخصصی خود بپردازد.

به گزارش خبرنگار شبستان، محسن هاشمی در سی و نهمین جلسه امروز شورا اظهار داشت: فرا رسیدن ماه بهمن و آخرین سال دهه چهارم انقلاب اسلامی را گرامی می دارم.

 

رییس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به مناسبت‌های گذشته گفت: نخستین سالگرد حادثه پلاسکو که یادآور فاجعه تلخ برای تهران و خاطره ای ماندگار از رشادت‌ها و فداکاری‌های آتش‌نشانان عزیز بود.


وی افزود: هرچند گزارش ملی حادثه پلاسکو از سوی کمیته منتخب ریاست جمهور تدوین و در صحن علنی شورای پنجم نیز ارایه شد اما به نظر افکار عمومی و بازماندگان و آسیب دیدگان از این حادثه نسبت به برخورد با مقصران، تضمین عدم تکرار حوادث مشابه و نوسازی ساختمان پلاسکو به اقناع کافی نرسیده باشند.

 

وی افزود: احساس امنیت و اعتماد شهروندان به سیستم ایمنی و نهادهای نظارت بر ساخت و بهره برداری از اماکن شهری با فرو ریختن ساختمان پلاسکو ترکی عمیق برداشت و نهادهای ذیربط بخصوص شهرداری تهران باید حداکثر تلاش خود را برای بازگرداندن این اعتماد و جبران خلل وارد شده به سرمایه اجتماعی متمرکز کنند.

 

هاشمی با اشاره به سالروز درگذشت مهندس بازرگان از چهره های رنج کشیده و دلسوز ایران معاصر خاطرنشان کرد: این چهره ارزشمند که حدود 40 سال فعالیت سیاسی اثرگذار داشت از ابتدای نهضت ملی شدن صنعت نفت در کنار دکتر مصدق حضور داشت و پس از کودتای 28 مرداد با تأیید دکتر مصدق نهضت آزادی ایران را به همراه آیت الله طالقانی به عنوان گرایش مذهبی جبهه ملی ایران تاسیس کرد.

 

رییس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به فعالیت های سیاسی و روشنگری مهندس بازرگان در دهه 30 و 40 و دستگیری و زندان و تبعید رفتن ایشان افزود: به دلیل تخصص، تجربه، سوابق درخشان و خدماتی که به کشور انجام داده بود از سوی امام خمینی به عنوان نخست وزیر دولت موقت انتخاب شد.

 

وی با بیان اینکه بازرگان اولین مجری سیستم لوله کشی آب تهران و در دوره ای با حکم دکتر مصدق مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران بود، افزود: در دوران پس از انقلاب نیز علاوه بر نخست‌وزیری دولت موقت به عنوان نماینده تهران در دوره اول مجلس شورای اسلامی حضور یافت.

 

وی ادامه داد:‌ آنچه که باید در این فرصت کوتاه به آن اشاره کنم لزوم پاسداشت و گرامیداشت شخصیت‌هایی نظیر مهندس بازرگان برای تاریخ و نسل های آینده است.

 

هاشمی افزود: اختلاف سلیقه و اختلاف نظرهایی که بین مرحوم بازرگان با امام خمینی، شهید بهشتی و آیت الله هاشمی وجود داشت نباید موجب این شود که ما خدمات این چهره ها را نادیده بگیریم و آنان را مقابل انقلاب فرض کنیم.

 

هاشمی ادامه داد: مهندس بازرگان تا آخرین روز فعالیت مجلس اول و در اوج اختلاف نظر این طیف با خط امام در اوج جنگ حضوری فعال و جلساتی مداوم با رییس وقت مجلس آیت الله هاشمی رفسنجانی داشت که نشان می دهد حس منتقد و مخالف در درون سیستم می تواند به بالندگی آن بیفزاید.

 

رییس شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: اگرچه تفاوت فکری و مواضع مهندس بازرگان در دهه نخست انقلاب با نیروهای خط امام مشهود بود اما وی نیز در طول بیش از 4 دهه فعالیت سیاسی خود تغییر فکری را تجربه کرد و گرامیداشت شخصیت وی به معنای تایید تفکر وی پیش از تحول یا بعد از آن نمی باشد.

 

هاشمی در ادامه گفت: امروز لایحه بودجه توسط شهردار تهران به شورا ارایه می شود که نخستین تجربه همکاری شورای پنجم با شهردار منتخب خود در تدوین و تصویب بودجه سالانه است.

 

رییس شورای اسلامی شهر تهران کاهش هزینه ها و افزایش شفافیت را یکی از اولویت های اصلی مورد مطالبه شهروندان تهرانی عنوان کرد و افزود: بودجه سالانه از مهمترین مصداق های این موضوع محسوب می شود.

 

هاشمی خاطرنشان کرد: بودجه شهرداری تهران از نظر حجم و منابع و مصارف از حساسیت بالایی برخوردار است چرا که در مواردی بودجه معاونت های شهرداری از بودجه وزارتخانه های مشابه خود در دولت حجم بیشتری دارد، بنابراین تدوین و اجرای صحیح این لایحه اهمیت زیادی در برقراری انضباط مالی مدیریت شهری دارد.

 

هاشمی تصریح کرد: همزمانی آغاز شورای پنجم با بحران مالی و کمبود نقدینگی در شهرداری تهران که ناشی از عملکرد انبساطی و مصرف بی رویه منابع مالی در گذشته است موجب رکود در فعالیت های زیربنایی و اختلال در انجام تعهدات شهرداری تهران شده است.

 

وی تصریح کرد: کاهش هزینه‌های غیرضروری، حذف ردیف های غیرشفاف، در اولویت قرار دادن ضرورت های مدیریت شهری رویکرد اصلی شورای پنجم در بررسی لایحه بودجه سال 97 است.

 

وی ادامه داد: شهروندان تهرانی از مدیریت شهری انتظار دارند به جای ورود به حیطه فعالیت های مشترک شهرداری با سازمان های فرهنگی، تبلیغی، اجتماعی و دینی بر وظایف به زمین مانده تخصصی خود تمرکز کنند.

 

رییس شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: کاهش معضل آلودگی هوا و ترافیک با تقویت سیستم حمل و نقل عمومی، نوسازی بافت های فرسوده و کاهش آسیب پذیری در برابر زلزله، کاهش آسیب های اجتماعی و توجه به محیط زیست از اولویت های شهر تهران است که امیدواریم از اولویت های اختصاص منابع و بودجه نیز تبدیل شود.

 

هاشمی در ادامه گفت: در حوزه فعالیت های فرهنگی با توجه به ایجاد زیرساخت‌های مناسب در شهر و وجود ظرفیت ها و تمایل نهادهای مدنی برای ایفای نقش و اثرگذاری در حوزه فرهنگ و جامعه به جای صرف هزینه های سنگین و غیرضروری در تصدی گری و ایجاد رانت در حوزه فرهنگی و اجتماعی باید به دنبال ارایه زیرساخت ها و امکانات زیربنایی با کمترین هزینه با بخش غیردولتی و داوطلب و استفاده از ظرفیت آنها باشیم.

 

رییس شورای اسلامی شهر تهران یادآور شد: با توجه به شرایط فعلی مدیریت شهری می توان رویکرد بودجه سال آینده را کاهش هزینه و افزایش شفافیت نامید تا شهروندان تهرانی پژواک صدای رأی خود را در 29 اردیبهشت و صدای اعتراضات شان در ماه گذشته را در عملکرد مدیریت شهری بشنوند.

 

پایان پیام/47

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

آتش بازی«جرئت یا حقیقت» در مدرسه

دانش آموزان مدرسه غیردولتی در کرج با یکدیگر بازی جرئت یا حقیقت می کنند و نتیجه حکم آتش زدن مدرسه می شود.

اخبار برگزیده شبستان