خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷

الأربعاء ١٤ جمادى الثانية ١٤٤٠

Wednesday, February 20, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : معرفی کتاب - زمان :   ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ - ۱۱:۴۵ شناسه خبر : ۶۸۳۱۱۹

نگاهی به کتاب «نوش داروی طرح ژنریک»
خبرگزاری شبستان:« نوش داروی طرح ژنریک» عنوان کتابی از «سید حسن حسینی» که می توان آن را حاصل نبوغ و تجربه های ارزشمند شاعر خواند.

 به گزارش خبرگزاری شبستان،  شعر نیمایی جدا از حواشی و دعواهایی که در پی داشته مخاطبانی اگر چه اندک اما جدی دارد.«نوش داروی طرح ژنریک» مجموعه شعر مرحوم سید حسن حسینی است که در قالب نیمایی اما با ابداعاتی قابل توجه سروده شده است. نیمایی هایی این دفتر کوتاه سروده های سید حسن حسینی اند که در محتوا و ظاهر از اشعار دیگر خود شاعر و دیگر شاعران متمایزند.

 این سروده ها را برخی نیمایی کوتاه نامیده اند و این عنوان کاملا مناسب با معنوی خود است. نبوغی که بسیاری از شاعران و شعر دوستان هم دوره او و دوره های  پس از او بدان معترف اند و ظهور او را دهه پنجاه و  شصت، به مثابه ظهور یک اسطوره در شعر فارسی می دانند .

 محتوای  این دفتر کوتاه بیانگر دغدغه هایذبلند شاعر ودرک او از احوال و اوضاع و حواشی شعر دوران حیات اوست.  زبان و لحن صمیمانه و طنازانه شاعر نقش بسزایی در حذب خواننده و دعوت او به تامل و تفکر در معانی پنهان شده پشت الفاظ دارد. همچنین تاثیر کلام چند پهلوی شاعر و لحن تاثیر به ظاهر شوخی اما در باطن جدی او امری غیر قابل انکار است.

 میزان مهارت مرحوم حسینی در فن شعر و در قواعد ادبی وتاثیر مطالعات جنبی و آگاهی کافی او از مسایل اجتماعی و آگاهی نسبی او از مسایل دینیبر کسی پوشیده نیت لکن یکی نقاط ضعف این مجموعه با  ارزش تکراری بودن برخی از مضامین است .

 پرداختن به زندگی وسواسی زاهد و زندگی منزوی عارف و قرار دادن این دو در کنار شاعری که موضوع اصلی این سروده ها است گاهی مخل معنا می شود تا آنجا که ممکن است مقصود اصلی شاعر کهبه حاشیه برودو مخاطب دچار کج فهمی شود ، با تاکید برا اینکه مرحوم حسینی خود واقف بر همه این مسایل بوده و مخاطبان او نیز باید با علم به اینکه مقصود شاعر در همه این فراز ها و فضاهای انتقادی ، نقد بر افراط و تفریط است، اشعار او ار مطالعه کند.  

 نمونه شعر سید حسن حسینی:

يک نفر شاعر بود

يک نفر تاجر بود

تاجر مورد بحث

در علوم ادبي دستي داشت

شعر بازي مي‌کرد ـ مثل کفتر بازي ـ

شاعر ما روزي

شعر «آزاد» ي گفت

شعر مذکور به دست تاجر واصل شد

تاجر از خواندن شعر

عصباني شد و آن را جر داد

بعد از آن ـ با وقار ادبي ـ

پاکت ارزن خود را برداشت

رو به کفترهايش ـ غرق در سجع مليح ـ

اندر اوصاف و مزاياي اصالت در شعر

نطق غرّائي کرد

« نوش داروی طرح ژنریک» عنوان کتابی از «سید حسن حسینی» را انتشارات سوره مهر تا کنون چندین بار تجدید چاپ کرده است.

پایان پیام/476

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

«قانون، آزادی و اخلاق؛ درآمدی به فلسفه حقوق کیفری وعمومی»

«قانون، آزادی و اخلاق؛ درآمدی به فلسفه حقوق کیفری وعمومی» اثر«هربرت هارت»با ترجمه «محمد راسخ»با موضوع حقوق و علوم سیاسی را نشر نی روانه بازار کتاب کرده است.

اخبار برگزیده شبستان