خبرگزاری شبستان

شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷

السبت ٦ ربيع الثاني ١٤٤٠

Saturday, December 15, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - دولت زمان :   ۱۳۹۶/۱۰/۲۴ - ۰۹:۵۲ شناسه خبر : ۶۸۲۲۳۹
روحانی در مراسم اختتامیه نهمین جشنواره بین‌المللی فارابی:
با فیلتر چیزی درست نمی شود/در تریبونهای مقدس دقیق صحبت کنیم
خبرگزاری شبستان: رییس جمهوربا اشاره به اظهارات برخی ها در مورد ناآرامی های اخیر از تریبون های مقدس که به مردم توهین کرده بودند، گفت: باید به مردم احترام بگذاریم و دقیق صحبت کنیم به خصوص از تریبون های مقدس.

 

به گزارش خبرنگار دولت خبرگزاری شبستان، حسن روحانی، رییس جمهور در مراسم اختتامیه نهمین جشنواره بین‌المللی فارابی که در سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: باید در کشور شرایطی را فراهم کنیم که علم رشد و پرورش یابد و علم بدون تضارب آراء نقد و انتقاد بحث و رویارویی دقیق علمی رشد نخواهد کرد احترام گذاشتن به تنوع و اختلاف موجب رشد و پیشرفت علم و جامعه می شود.

 

رئیس جمهور با تاکید بر این نکته که ایجاد فشار برای وحدت بیشتر می تواند برای انسجام جامعه خطرناک باشد خاطرنشان کرد: بحث ما با دنیا در بسیاری از مسایل بحث احترام به علوم انسانی است و در همین یکی دو هفته اخیر دیدیم که امریکایی ها در دو بحث دچار شکست بزرگی در برابر افکار عمومی جهان و ملت ایران شده اند.

 

روحانی با اشاره به تلاش ترامپ برای امضا نکردن تعلیق تحریمهای هسته ای و ناچاری وی برای این امضاء تصریح کرد: آنها تلاش می کردند تعهدات بین المللی را زیرپا بگذارند و دنیا در برابر آمریکا ایستاد و دیدید که تمام کشورهای جهان به استثنای یک رژیم منفور و یکی دو کشور در مقابل امریکا در این خصوص ایستادگی کردند و اگر به تعهدات پایبند نباشیم و احترام نگذاریم باید فاتحه تمدن در جامعه را بخوانیم.

 

رئیس دولت دوازدهم با تاکید بر این نکته که هر چه علم و صنعت پیشرفت کند باید به تعهدات بین المللی و ارزشها احترام بیشتری بگذاریم یادآور شد: تعهد یک دولت در پیوستگی تعهد دولت قبل نباید زیرپا گذاشته شود که در غیر اینصورت هیچ تعهد بین المللی منعقد نخواهد شد.

 

از ناکامی کاخ سفید در زیر پا گذاشتن برجام خوشحالم

 

وی تصریح کرد: من خوشحالم که حاکمیت کاخ سفید در بهم ریختن تعهدات بین المللی و زیرپا گذاشت وفای به عهد و ایستادگی در برابر مصوبه شورای امنیت سازمان ملل و توافق 7 کشور ناموفق بود و این پیروزی برای بشریت و اخلاق و حقوق است.

 

روحانی ادامه داد: ما در برجام موفقیتهایی به دست اوردیم که هیچ وقت از بین نخواهد رفت و کسی نمی تواند ان را از بین ببرد ما به دنیا گفتیم که معضل پیچیده منطقه ای و بین المللی با مذاکره قابل حل و فصل است و این پیروزی ما تا قیامت باقی خواهد ماند و ما ثابت کردیم که پای میز مذاکره گره کور بین المللی باز شدنی است و ثابت کردیم که ایران راستگو است و دشمنان ما دروغ می گویند و ما به دنبال سلاح هسته ای نبودیم زیرا این راه آژانس بین المللی به اجمال آراء که حتی امریکا هم عضو آن است با خاتمه PMD اعلام کرد و معنی ان این است که ایران راست گفته است و معاندان ایران دروغ گفته اند و این مساله از بین نمی رود.

 

رئیس جمهور با تاکید بر این که در برجام کاری کرده ایم که دنیا بپذیرد ایران حق دارد تحقیق و توسعه هسته ای خود را ادامه دهد، یادآور شد: آنها قبلاً می گفتند ما حق نداریم و این مساله تمام شده اما این پیروزی قابل خدشه نیست و بعضی ها هنوز ابعاد برجام را لمس نکرده اند برجام آثاری دارد که تا همیشه باقی می ماند و البته آثاری هم دارد که ممکن است نماند و در طول این 2 سال درآمد نفتی ما دو برابر شده است و صدها مورد سرمایه گذاری خارجی داشته ایم که این اثر در اقتصاد ما ماند.

 

رئیس قوه مجریه با اظهار این مطلب که علم حقوق و سیاست توانست در مذاکرات بین المللی برای ایران پیروزی به همراه داشته باشد، عنوان کرد: علوم انسانی می تواند سرنوشت یک جامعه را تغییر دهد و سرلوحه علوم، علوم انسانی است و ما باید استعدادها را در دانشگاه تشویق کرده و محیط و تحقیقات دانشگاه را آزاد بگذاریم زیرا که علوم انسانی باید جامعه را هدایت کند.

 

3 یا 4 نفر نمی توانند در یک اتاق، علوم انسانی را هدایت کنند

 

روحانی با اشاره به تلاش برخی ها به منظور تغییر مبانی علوم انسانی تاکید کرد: 3 یا 4 نفر نمی توانند در یک اتاق، علوم انسانی را هدایت کنند.

 

وی افزود: دیپلماتهای ما قراردادی را نوشتند که ترامپ یک سال است خودش را به در و دیوار میزند و مدام و بالا و پایین می پرد که آن را به هم بزند اما تا امروز موفق نشده و این به معنای استحکام قرار بین المللی و پیروزی حقوق بر دیکتاتوری است.

 

همه را به یک چوب نرانیم/اگر می گویید کسی را که گرفته اید جاسوس است بگذارید در دادگاه این مساله ثابت شود

 

رئیس جمهور کشورمان در ادامه واکنشهای خود به ناآرامی های اخیر اظهار داشت: در خیابان عده ای اعتراض می کنند و من خواهش می کنم به مردم احترام بگذارید و اگر فردی را می گیرید و می گویید جاسوس بوده بگذارید در یک دادگاه به آن رسیدگی شود و هر کس به خیابان می اید خس و خاشاک یا گاو یا گوساله و یا اشغال ننامید. مردم حق دارند حرف بزنند و در هر جای دنیا تظاهرات انجام می شود عده ای شیشه می شکانند اغتشاش می کنند اما نباید همه را به یک چوب برانید و باید دقیق حرف بزنیم به خصوص در تریبونهای مقدس.

 

وی افزود: ملت ما بزرگ است و این مساله اعتراضاتی بود که تمام شد و برخی از آن سواستفاده کرده اند که نیروهای امنیتی به خوبی توانستند جلوی آن را بگیرند و از این به بعد کار اهالی علوم انسانی یعنی جامعه شناسان و روانشناسان آغاز شده است. که روشن کنند این اعتراضها از کجا نشات گرفته و به چه دلیل انجام شده است.

 

علوم انسانی قطب نمای مسایل اجتماعی است

 

رئیس جمهور از علوم انسانی به عنوان قطب نمای مسایل اجتماعی یاد کرد و افزود: اگر قطب نما درست کار نکند و یا شما آن را خراب کنید تاثیری بر جهت های جهانی یعنی شمال و جنوب ندارد پس باید از این قطب نما ناچاراً استفاده کنید که خوشبختانه جامعه امروز ما ارزش علوم انسانی را به خوبی می داند و فرهنگ اقتصاد و سیاست متاثر از علوم انسانی ماست.

 

با فیلتر چیزی درست نمی شود

 

رئیس دولت دوازدهم در ادامه به لزوم فضای باز در جامعه به منظور دست یافتن به پیشرفت و رونق اشاره کرد و افزود: اگر بخواهیم فضای مجازی برای جامعه ما مفید باشد نباید آن را فیلتر کنیم بلکه باید فرهنگ استفاده از آن را یاد دهیم زیرا که با فیلتر چیزی درست نمی شود و روزی رژیم قبلی رادیو را پارازیت می انداخت یا روزی ما می گفتیم ماهواره ممنوع است که حالا می بینید مردم همه ماهواره دارند.

 

رئیس قوه مجریه گفت: مردم همه بیش از ما می فهمند و حق انتخاب دارند و ما آنقدر نباید خودمان بزرگ و بلند فرض کنیم و هر چیزی فرهنگ استفاده درست را باید داشته باشد.

 

وی ادامه داد: علوم انسانی باید به دیگران بیاموزد که چگونه از فضای مجازی استفاده کند و باید به جایی برسیم که مطلوب ما شرع و عقل باشد.

 

وی در پایان عنوان کرد:‌ پیروزی ما با در کنار هم بودن وحدت و اتحاد رخ می دهد که امیدواریم ایرانی آباد و آزاد و بهتر از هر نظر داشته باشیم.

 

 

 

 

پایان پیام/281

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

آیت الله صدیقی در خطبه‌‎های نماز جمعه تهران:

قانون داخلی برای مبارزه با پولشویی وضع کنیم/به نیروی جوان برای استقلال کشور اعتماد کنید

خطیب موقت نماز جمعه تهران در مورد قانون پول‌شویی گفت: به گفته رهبر معظم انقلاب اگر می‌خواهید با پول‌شویی مبارزه کنید قانون داخلی وضع کنید، امروز استکبار برای اینکه ایران را در تنگنا قرار دهد به دنبال تصویب FATF در ایران است.

اخبار برگزیده شبستان