خبرگزاری شبستان

شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷

السبت ٦ ربيع الثاني ١٤٤٠

Saturday, December 15, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - شهری و رفاهی زمان :   ۱۳۹۶/۱۰/۲۴ - ۰۹:۱۰ شناسه خبر : ۶۸۲۲۲۳
در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار اجتماعی شبستان:
انتشار ژورنال مد موی ایرانی نیازمند حمایت وزارت ارشاد/ مد را در لباس محدود نکنیم
خبرگزاری شبستان: گواهی با بیان اینکه وزارت ارشاد در حوزه مد فقط به مقوله لباس توجه کرده است، تاکید کرد: مد شامل مو و تزئینات مو، ساعت، عینک و بسیاری از صنوف دیگر می شود و باید به مقوله «مد» بیشتر بها داده شود و مد را صرفا در لباس خلاصه و محدود نکنیم.

مصطفی گواهی، رییس اتحادیه آرایشگران و پیرایشگران مردانه استان تهران در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار اجتماعی شبستان گفت: در حال حاضر 2هزار و 400 واحد صنفی آرایشگاه مردانه دارای جواز کسب در سطح شهر تهران ایجاد اشتغال کرده اند.

 

وی با بیان اینکه 700 نفر نیز در حال دریافت تاییدیه اماکن و وزارت بهداشت هستند، خاطرنشان کرد: در مجموع بالغ بر 3هزار و 200 واحد آرایشگاه دارای جواز کسب داریم و 2هزار واحد صنفی آرایشگاه مردانه فاقد جواز کسب شناسایی شده اند.

 

گواهی با بیان اینکه از صنوف فاقد جواز دعوت کرده ایم تا پرونده تشکیل دهند و برای اخذ جواز کسب اقدام کنند اما بیشتر این افراد مستاجر هستند و جابجایی ملکی دارند، افزود: قانون اجازه داده است که حتی زمانیکه مستاجر هستند بتوانند جواز کسب دریافت کنند اما اکثر این افراد به صورت غیرقانونی فعالیت می کنند و اتحادیه، مردم و اماکن را دچار مشکل می سازند.

 

وی با بیان اینکه در زمینه ایجاد اشتغال زایی اقدامات خوبی در حوزه آرایشگاه های مردانه انجام شده است، اظهارداشت: آرایشگاه های مردانه موجود در تهران باید ساماندهی شود.

 

به گفته رییس اتحادیه آرایشگران و پیرایشگران مردانه استان تهران، مجلس و دولت حدود صنفی را حذف کرده است، درحالیکه هدف ایجاد اشتغال بوده است اما با ارائه این طرح آرایشگاه هایی را داریم که صندلی هایشان خالی از آرایشگر است اما در عین حال حدود صنفی در آرایشگاه را برداشته اند.

 

گواهی تصریح کرد: افراد تصور می کنند با گذراندن دوره های یکصد ساعته در آموزشگاه ها می توانند به سرعت وارد بازار کار شوند و در قالب یک پیرایشگر حرفه ای فعالیت کنند در حالیکه باید علاوه بر آموزش، به کسب تجربه و مهارت آموزی نیز بپردازند و آموزش صرف و دریافت گواهینامه دوره کافی نیست.

مهارت اداره و مدیریت واحد آرایشگاهی را بیاموزید

وی با بیان اینکه افراد باید مهارت اداره و مدیریت واحد آرایشگاهی را بیاموزند، افزود: متقاضیان برای آنکه بتوانند وارد بازار کار شوند باید پس از سپری کردن دوره های آموزشی، حداقل 5 سال در قالب استاد و شاگردی و به صورت تجربی فعالیت کنند تا مهارت های کافی را فرا بگیرند و پس از آن به صورت مستقل فعالیت کنند اما متاسفانه آموزشگاه ها و مراکز فنی و حرفه ای به جوانان القا می کنند که با دریافت مدرک می توانند وارد بازار کار شوند بنابراین جوانان در عمل دچار مشکل می شوند و به مرور زمان برای واحدهای صنفی جوازدار مشکل ایجاد می کنند.

رسم استاد شاگردی در حرفه آرایشگری و پیرایشگری باید احیا شود

گواهی با بیان اینکه رسم استاد شاگردی در حرفه آرایشگری و پیرایشگری باید احیا شود، تصریح کرد: آرایشگاه های ما استعداد جذب آرایشگر دارند و باید از این ظرفیت برای ایجاد اشتغال و ساماندهی وضعیت پیرایشگاه ها استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه دولت و وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی باید تدبیری اتخاذ کنند تا صنف آرایشگران و پیرایشگران مورد حمایت قرار بگیرند، تصریح کرد: وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی با توجه به نوع کار آرایشگاه ها باید ساز و کاری متفاوت از سایر کارگاه ها تدوین کنند و متناسب با آن قانون کار را اعمال کنند.

ضرورت اصلاح قانون کار در صنف آرایشگران و پیرایشگران

گواهی با بیان اینکه حقوق بگیر در صنف ما وجود ندارد بنابراین «قانون کار» به شکل کنونی آن در صنف آرایشگری صدق نمی کند، تاکید کرد: در صنف آرایشگری نوع فعالیت؛ روی صندلی یا شریک بی سرمایه می شود و موضوع حقوق بگیری و رابطه کارگر و کارفرما و حقوق بگیری وجود ندارد.

 

رییس اتحادیه آرایشگران و پیرایشگران مردانه استان تهران پیشنهاد داد: دولت به کارگاه های زیر 5 نفر یارانه بپردازد و در سراسر کشور ایجاد اشتغال کند و از این طریق وارد سازمان تامین اجتماعی شده و بیمه پرداخت می کنند در غیر اینصورت فرار بیمه ای خواهیم داشت و آرایشگاه ها خالی از آرایشگر خواهند شد.

ارائه طرح سیستماتیک برای ترغیب اصناف به دریافت جواز کسب

وی درخصوص ترغیب آرایشگاه های فاقد مجوز برای دریافت جواز کسب، گفت: در اجلاس اتاق اصناف مطرح کردم با توجه به اینکه مستاجران نیز می توانند جواز کسب داشته باشند، دولت طرحی اجرایی کند تا افرادی که از قانون فرار می کنند در قالب طرحی سیستماتیک، نسبت به دریافت مجوز اقدام کنند.

 

گواهی افزود: باید طرحی سیستماتیک وجود داشته باشد یعنی اصنافی که فاقد مجوز کسب هستند باید هزینه آب و برق و … را بالاتر از میزان تعرفه پرداخت کنند. اتحادیه املاک نیز می تواند همکاری داشته باشد به طوریکه معرفی نامه از اتحادیه مطبوع داشته باشند و خود مالکین و مستاجرین باید به این امر واقف باشند که معرفی نامه بیاورند تا افراد فاقد جواز کسب نتوانند فعالیت کنند

 

راه اندازی باشگاه هنر دهم ویژه پیرایشگران و آرایشگران

رییس اتحادیه آرایشگران و پیرایشگران مردانه استان تهران درباره سیاست های تشویقی برای اخذ مجوز توسط فعالان در صنف آرایشگری و پیرایشگری گفت: باشگاه هنر دهم را در سال 1393 راه اندازی کرده ایم چرا که معتقد هستم که آرایشگری هنر است و آرایشگران و پیرایشگران هنرمند هستند.

 

وی با بیان اینکه باشگاه هنر دهم با رویکرد فرهنگی، ورزشی، آموزشی راه اندازی شده است، خاطرنشان کرد: افرادی که در این باشگاه ثبت نام می کنند می توانند از امکانات رفاهی، تفریحی و وزرشی ویژه با تخفیف استفاده کنند و همچنین آرایشگران دارای جواز می توانند از خدمات بیمه تکمیلی نیز استفاده کنند.

آرایشگاه های مردانه در تهران اشباع شده است

وی درباره تراکم آرایشگاه های مردانه در مناطق مختلف تهران، گفت: مناطق شمال شهر تهران به دلیل گرانی املاک و اجاره بها، تعداد آرایشگاه های مردانه کم است اما در تهرانپارس، نارمک، پیروزی مناطق 11، 12 و 6 تراکم آرایشگاه های مردانه فوق العاده زیاد است. 

 

گواهی با بیان اینکه ماهانه 30 جواز کسب در بخش آرایشگاه های مردانه صادر می شود، اظهارداشت: تخلفاتی نظیر سولاریوم، ترویج مدل های غربی و عدم رعایت شئونات اسلامی توسط مردم و بازرسین شناسایی و اعلام می شود.

 

رییس اتحادیه آرایشگران و پیرایشگران مردانه استان تهران با بیان اینکه امسال مشکلات کمتری در حوزه تخلفات این چنینی داشته ایم، خاطرنشان کرد:  امسال2 فقره پلمپ به دلیل فقدان جواز کسب داشته ایم.

انتشار اولین ژورنال مدل موی ایرانی با مشارکت هنرمندان تهرانی

گواهی با اشاره به انتشار اولین ژورنال مدل موی ایرانی با مشارکت هنرمندان تهرانی گفت: متاسفانه برخی در این حوزه ورود پیدا کرده اند و در آرایشگاه های مردانه، ژورنال های خارجی را با قیمت ارزان می فروشند.

 

رییس اتحادیه آرایشگران و پیرایشگران مردانه استان تهران تاکید کرد: در این ژورنال ها، تصاویر زننده و آسیب زا به تصویر کشیده شده است و در این ژورنال ها شاید به ظاهر تبلیغ مدل مو است اما به اسم مدل مو، به تبلیغ شیطان پرستی، لباس، زیورآلات با نمادهای خاص نظیر شیطان پرستی می پردازند.

 

گواهی، درباره آسیب های اجتماعی موجود در صنف آرایشگران و پیرایشگران گفت: آسیب های اجتماعی و تخلفات بیشتر در واحدهای صنفی فاقد مجوز و افرادی که در واحدهای مسکونی مشغول به کار هستند، مشهود است و تخلفاتی نظیر فال قهوه، تتو و خالکوبی روی بدن، اصلاح سگ، تفکرات غلط شیطان پرستی در این مجموعه ها انجام می شود که مشتریان خاص خود را دارد.

بسیج و امر به معروف و نهی از منکر می توانند به کمک اتحادیه آرایشگران مردانه بیایند

وی با بیان اینکه اگر فقط بخواهیم به اتحادیه اکتفا کنیم نمی توانیم کار را پیش ببریم، افزود: بسیج و امر به معروف و نهی از منکر می توانند به کمک اتحادیه آرایشگران مردانه بیایند.

 

گواهی با بیان اینکه خانواده های ایرانی باید در رفتار و کردار جوانانشان دقت داشته باشند، خاطرنشان کرد: کارگاه های آموزشی محدود در اتحادیه برگزار می کنیم.

به زودی دانشگاه آرایشگران مردانه راه اندازی می شود

رییس اتحادیه آرایشگران و پیرایشگران مردانه استان تهران  از راه اندازی دانشگاه علمی کاربردی اتحادیه آرایشگران مردانه در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: هر صنفی که در جایگاه حساسی قرار دارد، پرسنل آن باید از آموزش ها و آگاهی هایی لازم برخوردار باشند.

 

وی درخصوص همکاری نهادهای مختلف برای ایجاد و نظارت بر ارتقا کیفیت فعالیت های صنف آرایشگران، گفت: قوه قضاییه، وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان های مرتبط می توانند با اتحادیه همیاری داشته باشند.

گواهی، خالی بودن صندلی های آرایشگاه ها را معضلی برای همه واحدهای صنفی عنوان کرد و گفت: باید با برنامه ریزی و ارائه طرح های حمایتی این مساله را حل کنیم.

انتشار ژورنال مد موی ایرانی نیازمند حمایت وزارت ارشاد

وی با بیان اینکه اتحادیه پیرایشگران و آرایشگران مردانه بودجه ندارد، تصریح کرد: برای انتشار ژورنال مد موی ایرانی به حمایت وزارت ارشاد نیاز داریم.

 

گواهی با بیان اینکه وزارت ارشاد در حوزه مد فقط به مقوله لباس توجه کرده است، تاکید کرد: مد شامل مو و تزئینات مو، ساعت، عینک و بسیاری از صنوف دیگر می شود و باید به مقوله «مد» بیشتر بها داده شود و مد را صرفا در لباس خلاصه و محدود نکنیم.

 

وی با بیان اینکه اولین نسخه ژورنال مد موی ایرانی منتشر شده است، اظهارداشت: نسخه دوم ژورنال مد موی ایرانی را آماده کرده ایم و برای چاپ آن به حمایت های مادی و معنوی وزارت ارشاد نیاز داریم.

 

گواهی با بیان اینکه اقداماتی که در این حوزه انجام می شود برای جامعه است و در فرهنگ سازی بسیار موثر است، تاکید کرد: در ارائه مد موی ایرانی، شهر تهران می تواند به الگویی برای سایر شهرها تبدیل شد.

پایان پیام/47

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رییس ستاد توان افزایی و حمایت از سازمان های مردم نهاد شهر تهران :

توسعه اقتصاد شهری و نشاط اجتماعی از مصادیق حیات شبانه است

نظری با بیان اینکه احیای حیات شبانه در تهران نیازمند توافق بین بخشی است، گفت: ساماندهی کسب و کار، اقتصاد شهری و نشاط اجتماعی از مصادیق حیات شبانه است که با توافق مدیریت شهری، نیروی انتظامی و فرمانداری تهران قابل اجرا است.

اخبار برگزیده شبستان