خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸

الأحد ٢١ رمضان ١٤٤٠

Sunday, May 26, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - سینما و تلویزیون زمان :   ۱۳۹۶/۱۰/۲۳ - ۱۶:۰۴ شناسه خبر : ۶۸۲۱۵۹

اُرُد زند: دیده شدن فیلم های مستند در بعد وسیع با تماشاگرِ بیشتر اتفاق خوبی است
خبرگزاری شبستان: زند معتقد است رقابت مستندها با فیلم های بلند وجه مثبتی هم دارد و آن این است که توسط مخاطب عام دیده شود، دیده شدن فیلم های مستند در بعد وسیع با تماشاگر بیشتر اتفاق خوبی است. اما باید راه های آشنایی مخاطب با سینمای مستند را پیدا کرد.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از ستاد خبری این جشنواره، ارد زند، رئیس سابق انجمن مستندسازان در خصوص حضور و رقابت دو مستند بلند در کنار فیلم های داستانی در سی  ششمین جشنواره فیلم فجر، گفت: مدت هاست که حضور سینمای مستند در جشنواره فیلم فجر با آزمون و خطا پیش می رود. امسال از 11 فیلم، دو فیلم به جشنواره راه پیدا کرد. اینکه امسال فیلم های مستند در بخش سینمای اصلی قرار است به رقابت بپردازند وجه مثبتی هم دارد و آن این است که توسط مخاطب عام دیده شود.

این مستندساز افزود: امیدواریم که فین دو فیلم مستند در جشنواره امسال دیده شوند. البته دیده شدن مستندها دو راه دارد و آن تلویزیون و سینماست. لذا برای اینکه مستند در پرده سینما دیده شود باید ویژگی های اکران را داشته باشد و تا جایی مردم پسند باشد که مردم حاضر باشند برای دیدن آن بهای بلیت بپردازند. از این رو می تواند یک حسن برای این ماجرا باشد.

زند با اشاره به بحث اکران فیلم های مستند در طول سال عنوان کرد: البته این بحث هم برای اکران فیلم های مستند بلند وجود دارد که سینماداران باید این فیلم ها را ببینند و برای اکران آنها توافق کنند. (مثل اتفاقی که برای صفر تا سکو افتاد) بررسی کنند و ببینند اگر فیلم پرفروشی خواهد بود در سینماهایشان اکران می کنند. هر چند یکی از وجوه مثبت این قضیه این است که مردم عام نیز با مستندها آشنایی بیشتری پیدا کنند و در اکران های عمومی هم از آنها استقبال کنند ولی این بحث هم وجود دارد که مستندسازان به سمت ساخت فیلم های مردم پسندتر بروند. ضمن این که اگر داوران از این نظر به آثار نگاه کرده اند که آیا این آثار می تواند در اکران عمومی نظر مخاطبان را جلب کند غلط است. ممکن است مستندسازان را به این سمت بکشاند که گیشه داشته باشد.

او ادامه داد: جشنواره فیلم فجر یک جشنواره ملی است که باید درآن مستند، داستانی و انیمیشن دیده شود و هیچ کدام نباید حذف شوند و به هر سه نوع فیلم باید یکسان توجه شود. احتمالا امسال عده ای مخالف و عده ای موافق حضور این دو مستند در جشنواره هستند. هر چند خاصیت فیلم مستند این نیست که مخاطب زیادی داشته باشد و در سینما نمایش داده شود. همچنین تعداد مستندهایی که در دنیا توانسته اند در اکران عمومی اقبال خوبی داشته باشند زیاد نیستند. این به خاطر خاصیت این نوع سینماست.

زند اضافه کرد: به نظرم رقابت مستندهای بلند در کنار فیلم های دیگر و دیده شدن فیلم های مستند در بعد وسیع با تماشاگر وسیعتر اتفاق خوبی است. باید راه های آشنایی مخاطب با سینمای مستند را پیدا کرد. یکی از آن راه ها حضور و نمایش مستندها در جشنواره هایی مثل جشنواره فجر است. به هر حال حضور فیلم های مستند در جشنواره فیلم فجر ضروری است. همین که حذف نشده اند گام مثبت و خوبی است.

پایان پیام/425

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

«آئین ها و موسیقی رمضان» در گفتگو با محسن شریفیان

«دُم دُم سحری» می تواند جاذبه گردشگری ماه رمضان بوشهر باشد

پژوهشگر موسیقی با بیان این که «دُم دُم سحری» در بوشهر سال به سال کمرنگ تر می شود، ازمسئولان خواست از آیین مذهبی حمایت کنند.

اخبار برگزیده شبستان