خبرگزاری شبستان

جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷

الجمعة ٨ صفر ١٤٤٠

Friday, October 19, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اندیشه - علوم انسانی زمان :   ۱۳۹۶/۱۰/۲۴ - ۰۹:۰۹ شناسه خبر : ۶۸۲۱۵۶

ورود فلسفه تمدن نوین اسلامی به بازار نشر
خبرگزاری شبستان: کتاب «فلسفه تمدن نوین اسلامی» مشتمل بر درس گفتارهای رضا غلامی، رئیس مرکز پژوهش های علوم انسانی اسلامی صدرا منتشر شد.

به گزارش گروه اندیشه خبرگزاری شبستان به نقل از طلیعه: کتاب «فلسفه تمدن نوین اسلامی»، دربرگیرنده درس گفتارهای حجت الاسلام رضا غلامی، رئیس مرکز پژوهش های علوم انسانی اسلامی صدرا به همت انتشارات سوره مهر منتشر شد.

 

بنابر این گزارش، تبدیل استعداد از مرحله بالقوه به مرحله بالفعل، آن هم در یک درجه مقبول، کار ساده ای نیست و قطعا نیازمند برنامه ریزی و مجاهدت شبانه روزی و طولانی است. بنابر این، ساده انگاری است اگر تصور شود ارائه فهرستی از قابلیت های تمدن سازی به معنای وجود زمینه های کاملاً آماده برای ورود سریع به مسیر تمدن سازی است. باید توجه نمود که شکلگیری تمدن نوین اسلامی، یک هدف بسیار بزرگ و به غایت پیچیده و پرمعارض است که بر فرض فراهم شدن مقدمات لازم و همچنین رفع موانع، در آینده به تدریج قابل تحقق است.

 

دکتر رضا غلامی در پیشگفتار این کتاب آورده است: «تمدن نوین اسلامی یکی از مباحث روز و بسیاری جدی است که طی سالهای اخیر ذهن بسیاری از اندیشمندان را به خود مشغول ساخته است. البته در این بین هستند کسانی که با انکار ظرفیت های منحصر به فرد اسلام ناب برای تمدن سازی و یا متعارض دانستن تمدن سازی با اهداف اسلام، خود و دیگران را از ورود به این ساحت محروم می کنند ولیکن این بحث از چنان منطق قوی ای برخوردار است که بتواند ضمن دفاع از خویش، نظر مخاطبان فرهیخته و عمیق بین را به خود معطوف نماید…سال ۱۳۹۴ بود که ایده برگزاری هفته علمی تمدن نوین اسلامی به ذهن اینجانب رسید و از همفکرانم درخواست نمودم تا با طراحی و تاسیس تمدن نوین اسلامی، فرصت بحث و گفتگوی اندیشمندان حوزه و دانشگاه را در این میدان فراهم کنند…

 

در دو سال پی در پی هفته علمی تمدن نوین اسلامی برگزار شد و بیش از ۱۵۰ عنوان مقاله علمی اعم از خوب و متوسط منتشر گردید، لکن هرچه جلوتر رفتیم، خلا وجود یک تفکر منسجم و روشن در این زمینه که بتواند به بحث های مرتبط با تمدن نوین اسلامی جهت بدهد بیشتر هویدا شد. ابتدا به دنبال تقاضا از یکی از دوستان حوزوی یا دانشگاهی برای تدوین یک اثر بنیادی در این زمینه بودم لکن تصور کردم اگر خودم این کتاب را تدوین کنم به دلیل سابقه مطالعاتی در این عرصه، زمینه شکل گیری تفکر مورد نظر سریع تر فراهم خواهد شد. با این وجود به دلیل ضیق وقت تصمیم گرفت به جای تالیف کتاب، ۱۰ جلسه درسگفتار برگزار نمایم و حاصل این درس گفتارها را منتشر کنم.

 

بر همین اساس طرحی را تهیه کردم و پس از مشورت با برخی اساتید، درس گفتارها در محل خانه اندیشمندان علوم انسانی به صورت هفتگی در بهار و تابستان سال ۱۳۹۶ و با حضور شماری از دانش پژوهان علاقه مند برگزار شد».

 

درس گفتارهای «فلسفه تمدن نوین اسلامی» طی ۱۰ جلسه برگزار شد و در هر جلسه به موضوعات مختلفی پرداخته است. موضوعات جلسات به ترتیب شامل: مفهوم و مولفه اصلی تمدن، ضرورت، تمایزات، تعریف و مراحل تمدن نوین اسلامی، تعریف، مختصات و مراحل تمدن نوین اسلامی، ادوار تاریخی تمدن اسلامی و نسبت تمدن تاریخی و تمدن نوین، انسانِ در طراز تمدن نوین اسلامی، هویت و تمدن نوین اسلامی، فناوری و تمدن نوین اسلامی، فلسفه اسلامی و تمدن نوین اسلامی، فقه و تمدن نوین اسلامی و اندیشه سیاسی و تمدن نوین اسلامی شده است.

 

همچنین ضمیمه این کتاب در بخش پایانی با موضوع «بررسی امکان شکل گیری تمدن نوین اسلامی با محوریت ایران» آمده است. کتاب فلسفه تمدن نوین اسلام، دربرگیرنده درس گفتارهای حجت الاسلام والمسلمین دکتر رضا غلامی رئیس مرکز پژوهش های علوم انسانی اسلامی صدرا در ۲۴۸ صفحه، به همت انتشارات سوره مهر، زمستان ۱۳۹۶ منتشر شده است.

 

پایان پیام/248

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

معاون فرهنگی دانشگاه علوم اسلامی رضوی تشریح کرد

نقش ورزش و سلامت جسمانی در اجابت دعای «قَوِّ عَلَى خِدْمَتِكَ جَوَارِحِی»

حجت الاسلام شریعتی نژاد با اشاره به دعای «قَوِّ عَلَى خِدْمَتِكَ جَوَارِحِی»، گفت: اگر بدن انسان سالم باشد، این بدن زمینه تعالی و روح انسان را فراهم می کند، اگر جسم سالم نباشد، انسان شاید نتواند از نعمت های الهی برای تعالی خود بهره ببرد.

اخبار برگزیده شبستان