خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷

الأربعاء ٨ المحرّم ١٤٤٠

Wednesday, September 19, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - سایر حوزه ها زمان :   ۱۳۹۶/۱۰/۲۳ - ۱۳:۵۹ شناسه خبر : ۶۸۲۰۹۷
وزیر علوم در اجلاس گفتگوهای فرهنگی آسیایی:
بسیاری از چالش های جوامع ریشه در دردهای مشترک فرهنگی دارد
خبرگزاری شبستان: وزیر علوم معتقد است منشا بسیاری از چالش‌ها ریشه فرهنگی دارد و عمدتا به سوءبرداشت‌ها و بهره‌گیری هدفمند جریان‌های سیاسی از کاستی‌های موجود در درک مشترک فرهنگی بین جوامع بازمی‌گردد.

به گزارش خبرنگار شبستان،منصور غلامی وزیر علوم در مراسم افتتاحیه اجلاس گفتگوهای فرهنگی آسیایی گفت: قاره آسیا نه تنها پهناورترین قاره جهان که کهن‌ترین قاره در تمدن و فرهنگ است. تنوع فرهنگی و تکثر اقوام در آسیا این قاره را از سایر قاره‌ها متمایز می کند. در قاره ای زندگی می کنیم که اشتراکات تمدنی، تاریخی و فرهنگی فراوانی در بین مردم کشورهای آن به چشم می خورد.

 

غلامی با بیان اینکه اشتراکات خط، آداب و رسوم و دین در میان کشورها مشهود است، عنوان کرد: خاستگاه اصلی عرفان از آسیا برخواسته و به شهرت جهانی رسیده است. بسیاری از شاعران و دانشمندان زاده آسیا بودند و امروز جهانی شدند. بر این اساس توجه به اشتراکات فرهنگی و پرهیز از منازعات مذهبی و سیاسی از موضوعات مهم و اساسی برای مردم آسیا است.

 

وی تصریح کرد: منشا بسیاری از منازعات و چالش ها ریشه فرهنگی دارد و عمدتا به سوء برداشت ها و بهره گیری هدفمند رسانه ها، قدرت ها و جریان های سیاسی از کاستی های موجود در درک مشترک فرهنگی بین جوامع بازمی گردد. دانش اندوزی از سده های بسیار دور در میان مردمان فرهیخته آسیا وجود داشته است.

 

به گفته وزیر علوم، دانشگاه محیط شادابی، نوآوری و نوزایی است. محیط بالیدن شخصیت ها، جوشیدن استعدادها و بروز نقاط پنهان شخصیت انسان هاست. محیط خلوص و صفا و حقیقت جویی و نمودار حساسیت در برابر پدیده های نامطلوب و محیط گرایش های دینی و معنوی لطیف است.

 

غلامی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران بیش از دو هزار و 600 دانشگاه و بیش از 4 میلیون دانشجو در مقاطع مختلف دارد، عنوان کرد: مایل هستیم از این ظرفیت در راستای همکاری های علمی با دانشگاه های آسیا استفاده کنیم. وزارت علوم آمادگی خود را در عرصه بین المللی با حضور رایزنان علمی در تحقق بخشیدن این مهم اعلام می کند.

 

وی اظهار داشت: از همکاران که از دانشگاه های مختلف در این همایش حضور دارند، تشکر می کنم. توصیه می کنم که همه مراکز علمی به این حرکت بپیوندند. حضور دانشجویان به عنوان نسل جوان و مدیران آینده می تواند یکی از ضمانت های موفقیت و استمرار این برنامه ها باشد. فعالیت های علمی در بستر فناوری های روز می تواند بستری برای سرعت بخشیدن به این نوع حرکات ارزشمند باشد. امروزه فاصله ها معنا ندارد، حرکت افراد نیاز به زمان زیادی ندارد. رویکرد وزارت علوم در این میان همکاری با نخبگان و دانشگاه های کشورهای آسیا است.

 

پایان پیام/31

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

یک پژوهشگر در نشست نقد کتاب دهم ماه:

ویترین دینداری ما مردانه است/ زنان؛ دینداران خاموش آیین ها

مظاهری با بیان اینکه صدای زنان دیندار در رسانه‌ها شنیده نمی شود، گفت: زنان آیین‌گذاران جدی هستند که از حیث کمیت هم حضور پررنگ‌تری در مجالس و آیین‌ها دارند.

اخبار برگزیده شبستان